Simetri Hastalığı Nedir - Belirtileri ve Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluğun bir türü olan simetri hastalığı bilinen diğer bir adıyla takıntı hastalığı olan kişilerin çevrelerinde bulunan cisimlerin düzenleri ve konumları ile ilgili takıntıları vardır. Bu tür insanlar çevrelerindeki objelerin düzensiz ve hizasız olmalarından oldukça fazla rahatsızlık duyarlar. Bunun yanında objelerin mükemmel bir şekilde görünmemeleri de kişide rahatsızlık yaratır. Bir yazı grubunda harflerin çok düzgün olmaması onları rahatsız eder. Bu tür kişiler düzensiz gördükleri her şeye müdahale edip nesnelerin veya diğer şeylerin mükemmel görünmelerini sağlamaya çalışırlar. Bu tür rahatsızlığı olan insanların kaygı bozukluklarına sahip olma olasılıkları oldukça yüksektir. Böyle bir hastalığın ortaya çıkması erken yaşlarda olur. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerin çocuklarının da simetri takıntısı taşıma ihtimali oldukça yüksektir.

Simetri Hastalığının Belirtileri

Bu tür hastalar kendilerini ve çevrelerini koruma adına sıklıkla çevrelerine müdahale ederler. Çevrelerindeki objeleri düzene koymazlar ise aile bireylerinin hasta olacağı düşüncesinden dolayı ve buna sebep olmamak için onları simetrik duruma getirir. Bu tür hastalığa sahip olan kişiler endişelerinden örülmüş olan hayaller kurabilirler. Örnek vermek gerekirse; her şeyin yerli yerinde olmamasından dolayı annesini kaza geçirebileceğine inanabilir. Kör kelimesini dört defa “ sen kör değilsin” demezlerse kör olacaklarını dahi düşünebilirler. Kişi saplantıya teslim oldukça saplantı beslenir, büyür, daha sık ve güçlü şekilde gelmeye başlar. Bu duruma OKB’nin büyüyen kartopu etkisi denilmektedir. Bu hastalığın en belirgin ve göze çarpan davranışı kişilerin düzgün durmayan nesneleri düzeltmeye çalışmasıdır. Gittikleri her yerde düzgün durmayan objeleri düzeltmeye çalışırlar.

Simetri Hastalığının Sebepleri

Bu tür bir hastalığın nedeni henüz bilinmese de ortaya atılan 2 ana neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden ilki biyolojik etkenlerdir. Beyinde bulunan bazı anormalliklerin OKB hastalıklarına neden olabilmektedir. Diğer bir neden olarak ise serotonin teorisi bulunmaktadır. Kişilerde düşük olan serotonin miktarı bu hastalığı tetikliyor olabilir. serotonin hormonunun miktarını arttıran ilaçları kullanan bazı OKB hastalarında belirtilerin azalma gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenlerin dışında kalıtsal nedenler, doğumdan sonraki dönem, çevresel kaynaklı stresler, tacize uğramak, bazı hastalıklar, doğum yapmak, evde ve hayat koşullarında birtakım değişiklikler yapılması hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Simetri Hastalığının Tedavisi

Böyle bir hastalığı olan kişiler tedaviler sonucu tam olarak iyileşmese de belirtiler kontrol altına alınabilir. Hastalığın günlük hayatlarını etkilemesinin önüne geçebilirler. Hastalığın tedavinde iki temel yöntem kullanılır. Bunlardan ilki ve en etkili yöntem olan psikolojik terapidir. Bu terapi yönteminde hasta olan kişi kademeli olarak saplantılı olduğu konunun üzerine doğru götürülür. Hastaya daha sonraki aşamada bu sorunu ile baş etmesi gösterilir. Bu süreç zor olabilir ama takıntıları ile mücadele etmesini öğrenirse hayattan daha fazla keyif alacaktır. Bu tedavi şahıs, aile ve grup olarak uygulanır. OKB hastalıklarında bazı ilaçlar yardımcı olabilir. İlk olarak antidepresan ilaçlar ile başlanır. Hastalığın belirtilerini giderecek ilacı doğru bir şekilde seçmek için birden fazla ilaç kullanılabilir. Kişinin sağlığı iyi gitse dahi doktorunun bilgisi dışında ilaçlarını kesmemelidir. Hastalık tekrarlayabilir. Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz yalnız fiziksel bir alışkanlık yapabilirler.

Önceki İçerikSiğilin Nedenleri ve Tedavisi
Sonraki İçerikSistoskopi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz