Özgür Bilgi Kanalı

Omurga Lumbago şeklinde de nitelendirilen alt sırt ağrısı her 5 şahıstan 1’ini hayatlarının bir döneminde etkiler.
Çoğu halde ağrı birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir fakat bazen henüz uzun sürebilir ve nüksedebilir.
Sırt ağrısı ansızın bire meydana çıkıp kuvvetli (akut) olabilir ya da zaman içinde gelişip henüz uzun süreli problemlere (kronik) yol açabilir.

Sırt, kenarları şoku emen diskler (intervertebral diskler) ile çevrili 24 kemik (omurga), omurga ve diskleri birlikte tutan bağlar, kasları omurgaya bağlayan tendonlar, omurilik ve sinirler ile kaslardan oluşan komplike bir yapıdır. Sırtın alt yönü, bel bölgesi L1 den L5’e kadar isimlendirilen 5 omurdan meydana gelir.

Bu bölge bedenin üst tarafının (artı taşınan herhangi bir ağırlık) bütün ağırlığını taşır ve ayrı olarak bilhassa eğilme, bükülme ve yükselme hatıranda sürekli bir gerilim altında gerçekleşir.

Alt sırtın komplike yapısı sırtın herhangi bir yapısına gelebilecek epey ufak miktarda herhangi bir zararın dahi oldukça ağrı ve hastalığa neden olabileceği mananına gelir.

Alt sırtta ağrı olması bağ, tendon, disk ya da kaslara baskı olduğunun sendromudur.Çoğu halde sırt kendisini iyileştirir fakat kuvvetli ve daimi hallerde doğru tespit konulabilmesi ve makul rehabilitasyonun sağlanması yönünden tıbbi takviye alabilmek gerekmektedir.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Çoğu alt sırt ağrısı, ciddi yaralanma ya da hastalıktan değil de burkulma, adale zorlaması, ufak yaralanmalar, sinir sıkışması ya da tahriş olması gibi nedenler nedeniyle oluştuğundan ‘genel’ şeklinde ifade edilir. Hamilelik döneminde ya da gerilim, virüs enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu ya da uyku sorunu hasebiyle de oluşabilir.

Sırt ağrısına uygun olmayan eğilme, eşya kaldırma, bükülme, öksürme, aksırma, adale gerilmesi, aşırı gerilme ya da ara vermeden fazla zaman vasıta kullanma gibi gündelik faaliyetler de yol açabilir. Evde, işte ya da vasıta kullanırken yaşanan ilçeler da (sarsıntı da dahil) esas nedenlerdir.Ciddi sırt ağrısının en malum biçimi, bir ya da daha çok omurga diskinin yırtılması ya da şişmesiyle beraber içteki jölemsi dokunun (nucleus pulposus) diskin yanından geride bıraktığımız sinir köklerine ya da omuriliğe baskı yapılması neticesi oluşur. Bu vaziyet genellikle ‘disk kayması’ olarak tanımlanır fakat ‘ileri kaymış’ (şişmiş) disk ya da ‘fıtıklı’ (yırtık) disk denmesi henüz doğrudur; zira disk göbeği kaymaktan defa sızıntı yapar ve bu da sırt ağrısının yanında siyatik sinirlerin tahrişi hasebiyle kalça, uyluk ve bacakta da ağrılara sebebiyet verir.

Diskler çoğunlukla yaşla beraber ya da bir yaralanmanın sonrasında kurur ve dejenere gerçekleşir. Bu da disklerin daha düşük elastik olmasına ve omurgayı eskisi gibi koruyamamasına sebep olur; bu nedenden dolayı ihtiyar insanlarda ve bilhassa de sabahları meydana çıkan ağrı ve sertliğin en malum nedenidir (kemik erimesi ile birlikte).
Sürekli alt sırt ağrısı doğuştan gelen belkemiği eksiklikleri, kemik hastalıkları, tümör, pelvik irin hastalıkları, doğuştan gelen kabahatler ve prostat gibi başka bazı nadir rastlanan haller hasebiyle de oluşabilir.

Teşhis

Teşhis, semptomlar ve fiziksel kontrol ile yapılır. Şüphelenilen disk problemlerine yönelik olarak daha doğru bulgular sağlamak emeliyle röntgen ışınları, bilgisayarlı tomografi taraması (CT ya da CAT taraması) ya da magnetik rezonans görüntüleme taraması (MRI) tavsiye edilebilir.

Tedavi

Alt sırta yönelik olarak tekliflen tedaviler arasında:reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanmak;
iltihap engelleyici ilaçları ve kuvvetli ağrı kesicileri kullanmak (öncelikle hekiminize ya da eczacınıza danışın);her vakitte faaliyetlerinize oldukça devam etmek;
deneyimli bir osteopat, kiropraktör, fizyoterapist ya da akupunktur eksperi doğrulusunda yapılan rehabilitasyon de işe yarayabilir fakat araştırmalar dinamik kalmaya yönelik verilen tavsiyelerin hafif ağrılar içersinde alınan fizyoterapi kursu kadar faydalı olma ihtimalini meydana koymuştur;
işinize devam etmek ya da işinize yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile ivedi geri dönmek;
iki günü geçmeyecek yatak istirahatı, çoğu aksi reaksiyon yapabilir;
kasları sağlamlaştırmak ve beden duruşunu tedavi etmek emeliyle egzersiz yapmak;
ilk irini azaltmak emeliyle soğuk (havluya sarılı bir torba donmuş bezelye) program yapmak;
birkaç günden ardından adale ağrısını hafifletmek içersinde sıcak program (ısıtıcı yastık ya da sıcak duş);
ultrason iltihaplanmayı azaltmaya yardım edebilir.
Birkaç ciddi olayda yırtılmış ya da aut çıkmış diskin onarılmasını içine alan mikrodisektomi gibi cerrahi müdahaleler tavsiye edilebilir.

Hastalığın Önlenmesi

Sırt ağrısından uzak durmak içersinde sırtınızdaki kesif baskı ve zorlamaları en aza indirmeli ve sırtınızın dayanıklı ve elastik olmasını temin etmelisiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.