Sivilce, Akne ve Döküntüler Nasıl Kapatılır?


Yüzünüzü günde üç kere yıkasanız da, her gece besleyici ve tedavi edici kremler uygulasanız da, genellikle periyodik olarak ortaya çıkan bu sivilceye benzeyen cilt döküntülerinden kurtulmanız mümkün olmayabilir.

Genellikle genç erkeklerde ve kadınlarda ortaya çıkan bu döküntüler kişiye biraz acı ve büyük utanç verir, bu nedenle de kişi deneyimsiz ise belli makyaj malzemeleri ve kimyasallar ile kapatmaya çalışır, böylelikle de her şey daha da kötüye gider.
Fakat belli bir zaman sonra kendiliğinden geçen bu döküntüleri doğru makyaj malzemelerini kullanarak profesyonelce kapatabilme imkanınız mevcut.

Döküntüyü kapatmak için gerekenler:

○ Yeşil kapatıcı
○ Krem bazlı kapatıcı
○ Kalem kapatıcı
○ Kabarık makyaj fırçası
○ Şeffaf toz
○ Latex sünger

Uygulanacak olan adımlar

İlk adım olarak yeşil renkli kapatıcınızdan bir miktar sivilce, akne ya da döküntü üzerine uygulayın. Yıkanmış ve temi olan parmaklarınız ile biraz gezdirin ki kızarıklık tamamen nötralize edilebilsin.

Eğer döküntü, sivilce ya da akne iltihaplı ve gayet büyük ise kapatıcı kalem ile üzerinden geçmeniz gerekmekte.

Üçüncü adım olarak parmak ucunuza en fazla mercimek tanesi büyüklüğünde krem bazlı kapatıcıdan alın ve dairesel harektlerle kapatmak istediğiniz bölgeye uygulayın. En doğal rengi elde ettiğinizi düşünene kadar bu harekete devam etmeniz gerekmektedir.
Ardından saydam olan toz kapatıcınızdan latex süngere ince bir miktar dökün. Bu sünger sayesinde hem sivilce, akne ya da döküntüyü biraz daha kamüfle etmiş, hem de cilinizin diğer bölgeleri arasındaki renk tonlarını optimize etmiş olursunuz.

Eğer sorunlu bölgenin etrafını bitirdiyseniz aynı tozdan biraz da kabarık makyaj fırçasına serpin ve çok iyi aydınlatılmış bir aynanın önünde cildinizin parlayan kısımlarını kapatın.

İpucu!

Sivilce, akne ve diğer cilt döküntülerinizi kapatmak istediğiniz zaman yağlı makyaj malzemelerinden olabildiğince kaçınmanız gerekmektedir. Zaten hava alması bir ölçüde engellenmiş olan gözeneklerinizi komedojenik ürünler ile tamamen havasız bırakırsanız çok kısa bir süre içerisinde her şey daha da kötüye gidecektir.

Sorunlu bölgeyi gizleyebilmek için kapatıcı makyaj yaptığınız sırada bir de dermotoloğunuzun tavsiyesine göre uygun bir ilaç alırsanız problemi daha kolay saklamış olursunuz.

Uyarı

Eğer insan vücuduna zararlı maddeler içeren kimyasal makyaj malzemeleri kullanırsanız zaten hassas olan cildiniz çok kısa bir süre içerisinde alerjik reaksiyonlar ve tepkiler gösterebilir. Kullandığınız malzemeler kaliteli ve doğal bile olsa cilde hava aldırabilmek için en kısa süre içerisinde yıkamanız gerekmektedir.