Özgür Bilgi Kanalı

Soğanı biz kadınlar pek sevmeyiz. Kokusu ağzımız da ve elimiz de kalır çünkü. Severiz ama gizliden gizliye. Aslın da soğanın faydaları saymakla bitmeyen cinsten. Öncelikle soğanın besin değerlerini inceleyelim.

1 adet soğan ortalama 44 kaloridir. Kolesterol ve yağ oranı sıfırdır. 0.6 gr lif içerir. Ayrıca 56 mgr. fosfor, 27 mgr. kalsiyum, 0,5 mgr, demir, 10 mgr. sodyum, 157 mgr. potasyum, 12 mgr. magnezyum, 40 IU A vitamini, 0,03 mgr. B1 vitamini, 0,04 mgr. B2 vitamini, 0,2 mgr. B3 vitamini, 0,l mgr. B6 vitamini, 10 mcgr. folik asit, 8.1 mgr. C vitamini bulunur. Günlük besin lifi ihtiyacının çoğunu karşılar.

Strese bağlı olarak gelişen mide rahatsızlıklarını ve mide ağrılarını gideriyor. Demir bakımından zengin olduğu için anemi hastalığını engellemek için kullanılabilir. Ailesin de genetik olarak anemi rahatsızlığı bulunanların veya anemi hastalığı bulunanların soğan tüketilmesi önerilebilir. Kolesterol oranı sıfırdır. Ayrıca kolesterol değeri yüksek besinler tüketildiğinde yanında soğan da tüketilirse kötü kolesterolün tetiklenmesini engeller. Soğan tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarına da önerilen besinlerden biridir. Glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı bir besindir.

Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zaman da hazımsızlığa da iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Antiseptiktir. Mikroplara ve enfeksiyonlara karşı korumacıdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda da tedavi amaçlı olarak tüketilebilir. Balgam söktürücüdür. Aynı zaman da öksürüğü de engelleyici niteliktedir. Arı ve sinek gibi böceklerin ısırdığı bölgeye sürüldüğün de kaşıntıyı ve zehri alır.

Soğanın Zararları Nelerdir?

Her besinin faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Dolayısı ile soğanın da faydaları olduğu kadar zararları da vardır. İlk olarak elbette ki kokusu çevreniz de bulunan insanları rahatsız edebilir. Aynı zaman da bazı insanlar da mide yanmalarına ve gaza da sebep olabilir. Özellikle mide reflüsü olanların fazla soğan tüketmemeleri gerekmektedir.Diyabet hastalarının ve kan sulandırıcı kullanan hastaların doktora başvurmadan soğan tüketmeleri önerilmemektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.