Spor Salonuna Gitmeden Kilo Verme


Spor salonuna alternatifler bulmak bayağı hoşuma gidiyor. Neden diye soracak olursanız spor salonları pahalı olabiliyor veya çoğunlukla kalabalık olabiliyor. Spor yaparken gereksiz yere beklemekten hoşlanmam, sırf bir alet için 5 dakika beklemek beni gerçekten de hiç açmıyor. Pek de eğlenceli olmayan bu sebeplerden dolayı spor salonuna birkaç alternatif buldum ve işte onlar:

YÜZME

Spor salonuna hangi nedenden dolayı gitmeyecek olursanız olun, benim favorim yüzmek. Size dayanıklılık ve direnç kazandırmayı vaat eden yüzme bunlarla da kalmayıp siz yüzerken size karşı bir direnç oluşturacağından karın,kol ve bacağınızı da ciddi anlamda çalıştıracaktır. Yüzmenin bir diğer artısı ise eklemlere kesinlikle bir zararı olmamasıdır. Kas sertliğiniz veya ağrıyan eklemleriniz varsa yüzmeyi bir deneyin derim.

BİSİKLET SÜRME

İlk olarak bisiklet sürmenin kilo verme ve şekilli bir vücuda sahip olmanın en basit yollarından olduğunu belirteyim. İkinci olarak ise bu aktivite hızlı kalori yakmanızı sağlayacaktır. Ek olarak, bisiklet sürmek bacaklarınızı şekillendirip sıkılaştıracaktır. Daha iyi bir kalp sağlığına sahip olacağınızı ve daha dirençli bir hale geleceğinizi siz de tahmin ediyorsunuzdur zaten. Son olarak, bisiklet almak spor salonuna her ay para bayılmaktan çok daha ucuz bir yatırımdır.

YOGA

Yoga’yı evde de yapabilmeniz sizce de yogayı cazip kılmıyor mu? Bir yoga hocasından temelleri öğrenip evde yoga yapabilirsiniz veya internetten yoga derslerine bakabilirsiniz. Eğer tek yoga yapmak konusunda kendinize güvenmiyorsanız bugün birçok yerde yoga kursu bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki eklemleri ve kasları çalıştıracak olan yoga sizi hedeflediğiniz mükemmel ve şekilli vücut yapısına bir adım daha yaklaştıracaktır.

PİLATES

Tıpkı yoga gibi, pilates kursları da hemen hemen her yerde türemeye başladılar. Eğer biraz da yetenekliyseniz pilates topunuzla evde de rahatça çalışabilirsiniz. Pilates ile yoga arasındaki farkı merak ediyorsanız, size şöyle anlatayim. Yoga her ne kadar vücuda bir şekil kazandırmakta yardım etse de aslında ruhsal bir egzersizdir. Gerilmiş olan vücudunuzdaki enerjinin vücut boyu akmasını sağlar. Diğer tarafta pilates ise kas egzersizidir. Vücudun kendi direncini kullanarak vücudunuzu formda tutmaya yarar.

EVİNİZ

Evinizde spor salonlarındaki aletlerden olmasa bile bu hiçbir şeyi değiştirmiyor. Her zaman evinizde vücudunuzun kendi direncini kullanarak egzersiz yapabilirsiniz. Lunge egzersizi, wall sit up egzersizi veya donkey kick egzersizi kalçanız için kullanabileceğiniz örnek hareketlerden birkaçı.

Spor salonu ile ilgili tek sevdiğim nokta sanırım antrenörler. Kendinizi sakatlayacak derecede zorlayacak olursanız müdahale ederler ve kötü bir senaryo yaşanmaz. Bu yüzden kendi başınıza çalışacaksanız limitlerinizi bildiğinizden emin olun ve bir egzersizi aşırı derecede yapmayın. Kilo vermek için spor salonuna alternatifler sunmaya çalıştım,  sizin de aklınızda bir şeyler varsa lütfen yorum yapın