SPOR YAPAN KADINLARA ÖZEL GIDA TAKVİYELERİ


Morpa Kampüs 7. sınıf

 

Sağlıklı bir hayat sürmek amacıyla sıhhatli beslenme düzeninin yanı sıra derli toplu spor yapmanın da çok mühim bulunduğunu biliyoruz. Son dönemde çoğalan spor salonları, spor yapan erkek adedi ile beraber her geride bıraktığımız sene derli toplu spor yapan ve bunu bir bağımlılık durumuna getirip spor yapmaya devam eden kadın adedi da arttı. Düzenli hayat sürecinde alınan sonuçların görülmesi ve bunu bundan sonra bir felsefe durumuna getirilmesi başka insanları da durumuyla etkiliyor ve bu miktar günden güne artış gösteriyor.

Kadınların hormonlarından ötürü bedenlarının erkeklere göre yağlanmaya daha uygun olması bu seviyesi artırırken ters miktartılı olarak motivasyonunu da azaltıyor. Fakat her ne kadar hormonlar bu süreci yavaşlatıyor gibi görünse de, derli toplu bir spor programıyla bunun önüne geçebilmek ve sıhhatli, fit bir hayat sürmek hiç zor değil.

Ve spor da, spor yapan bireyin beklentilerine göre ona biçim veriyor. Sporu yapış hedefi şahıstan şahsa değişebiliyorken, kadınlar da erkekler gibi değişik hedeflerle spor yapmaya devam ediyor. Birçok kadın simit bölgesi, kalça ve bacaklarındaki yağlanmalardan şikayetçi oluyorken, birtakım kadınlar ise arka kollarını güçlendirmek, omuz çatısını genişletmek isteyebiliyor. Bu noktada kullanacakları doğru besin destekleri onları hedefledikleri yolda en doğru biçimde gitmelerini sağlıyor. Vitamin.com.tr’nin eksper desteği aracılığıyla, hangi gaye amacıyla hangi besin takviyesi kullanmanız gerekliliğini sizler amacıyla paylaşıyoruz.

Diyet ve Yağ Yakıcı Besin Takviyeleri
1. Karnitin

Karnitin, yağ yakımı amacıyla çok süregelen bir kullanıma sahip olan, bedene giren yiyeceklerin enerji durumuna gelmesinde mühim rol oynar. Vücudun ürettiği karnitin miktarı yağ yakımına yeterli destek sağlayamadığı amacıyla, dışarıdan alıncak karnitin takviyesi bu hususta iyi bir yardımcıdır. Bunun yanı sıra, enerji artışı ve kas gelişimini sağlayan, kas yorgunluğunun giderilmesine destek olan Karnitin, bilhassa kardiyo ve nabzın yüksek bulunduğu vakitlerde etkili olmaktadır. Antrenmanlardan 30-60 dakika önce, günlük 1-2 gram tüketilecek biçimde alınması tavsiye edilir.

4dnshot dymcarnitineextreme mpcorecarnitine

2. CLA

CLA (Conjugated Linoleic Acid) normal yiyeceklerin bünyesinde çok az miktarda bulunan, Omega sınıfına ait bir yağ asitidir. Vücuttaki yağ seviyesinı azaltmak amacıyla üretilmiş olan CLA ürünleri, diyet yapan bireyin metabolizmasının yavaşlamasına engel olmaktadır. Ana öğünlerle tüketilmesi tavsiye edilen CLA; kan basıncının düzenlenmesini, kolesterol düzeyinin dengede tutulmasını sağlar.

dymatizecla naturesbountycla lifetimecla

3. Termojenik

Termojenik yağ yakıcılar, en etkili yağ yakıcılardır. Adını bünyesinden alan ürünün, sözcük manası metabolizmadaki işlemler yardımıyla ısı üretilmesi demektir. İçeriğindeki besinlar yardımıyla bedenin daha çok enerji harcamasını sağlar ve beden sıcaklığını arttırır. Bu sayede yağ yakımının süratini da artırmış olur. Tıpki CLA gibi iştah azaltıcı özelliği de mevcuttur.

4dncycle grenadethermo muscletechhydroxycut

4. Protein Barlar

Zengin protein, karbonhidrat içerebilen protein barlar, aynı vakitte çoğu değişik aRoması ile değişik damak tadı olan her bireyin tatlı krizini en sıhhatli biçimde gidermeye yardımcı oluyor. Pratik kullanımı yardımıyla çoğu bireyin tercih ettiğin protein barları da, tekrar hedefinize ve damak zevkinize göre seçebiliyorsunuz.

questcookie bodylabeatclean powerbar

Bonus: Kilo Aldırıcılar

Her ne kadar spor yapan çoğu bayanın spordaki hedefinin kilo verme, yağlardan kurtulma bulunduğu bilinse de, kilo alma konusu ile ilgili da ciddi sorun hayat sürdüren kadınlar var. Sizler amacıyla bu hedefinizde size yarar sağlayacak ürünleri alçakta sıraladık.