Su Zehirlenmesi ( Hiperhidrasyon )


Su Zehirlenmesi ( Hiperhidrasyon ) Belirtileri ve Tedavisi
Su zehirlenmesi sırasında aşırı su tüketiminden dolayı vücuttaki elektrolitlerin normal dengesinin bozulması sonucu beyin işlevlerinde oluşan ölümcül bir bozulma olayı yaşanır. Pozitif ve negatif yüklü olan elektrolitlerin sıvı dengesi ve sinir iletimini sağlamak için vücutta çok önemli işlevleri bulunmaktadır. Vücudun bu görevlerini yapabilmesi için bu elektrotlara ihtiyacı vardır. Su zehirlenmelerinde en önemli neden aşırı su alınmasından dolayı böbreklerin aşırı miktarda çalışması ve vücutta mineral kaybının meydana gelmesidir. Aşırı su tüketimi sonucu vücutta sodyum miktarında azalma görülür. Bunun yanında hücreler aşırı su alımı ile şişer. Böyle bir durumda beyinde ödem oluşur ve ortaya çok daha kötü sonuçlar çıkabilir. Su zehirlemesi sırasında kişide sodyum eksikliğinden dolayı mide bulantısı, baş ağrısı, kusma ve bilincinde birtakım değişiklikler meydana gelir.
 
Sodyum Vücut İçin Neden Önemlidir?
 
Metabolizmanın düzenlenmesinde ve atıkların vücuttan atılmasında önemli bir göreve sahip olan su, sağlık açısında oldukça büyük önem taşır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesinin her şeyin aşırısının zararlı olduğudur. Bu durum vücut içinde geçerli bir kuraldır. Vücudun aşırı bir şekilde su tüketmesi sodyumda azalmaya neden olacaktır. Havanın sıcak olması nedeniyle ya da kişinin bir aktivite yapması sonucu vücudun ısısında bir artma görülür. Bu, yanında terlemeyi getirir. Terleme sırasında vücuttan su ve suda çözünen birçok mineral dışarı atılır. Vücuttan atılan bu su ve mineralleri yerine koymak gerekmektedir. Terleme sonucu vücutta sodyum eksikliği meydana gelir. Vücut bu eksikliği gidermeden aşırı su tüketimi olursa vücuttaki sodyum ihtiyaçtan daha aza inecektir. Sinir sisteminin çalışmasında sodyum önemli görevler üstlenmiştir. Eğer sodyum minerali eksik olursa o zaman kişinin kaslarında kramplar görülür ve kusma oluşur. Bu belirtilerin arkasından kişinin bilinci bulanıklaşır. Kan basıncının dengede kalması için sodyum gereklidir. Bu mineralin eksikliği kişinin komaya girmesine hatta ölmesine neden olabilir.
Su Zehirlenmesi Kimlerde Görülür?
Bu rahatsızlık genellikle aşırı terleme yaptıran sporlarda, maraton koşucularında ve zayıflamak isteyen kimselerde görülür. Kişide meydana gelen su zehirlenmesinin teşhisi hayatın devamı için büyük önem taşımaktadır. Nedeni ise sodyum eksikliğinin ölümle sonuçlanabileceğidir. Aşırı sıcaklar ve nem altında çalışmak zorunda kalan kişiler vücudun elektrolit dengesinin korunması için beslenmelerine dikkat etmelidir. Ekstazi gibi uyuşturucu madde kullanan kişilerde de su zehirlenmesi görülebilir. Psikiyatrik bir durum olan psikojenik polidipsi de vücutta hiperhidrasyona sebep olabilir. Psikolojik polidipsi rahatsızlığında hasta kendisinin çok fazla su içmesi gerektiğine inanmaktadır. Böbreklerde ortaya çıkan bazı bozukluklar, diüretik tedavi görülmesi, ozmotik diürez hastalığı ve AIDS gibi durumlar da su zehirlenmesinin ortaya çıkmasına neden olabilirler.