Özgür Bilgi Kanalı

Normal doğum doğal bir süreçtir ve tıbbi müdahaleye gerek duyulmadığı sürece normal şekilde işlemesi en uygun yöntemdir. Yalnız bazı durumlarda doğum kasılmalarının başlamasına yardımcı olmak veya olan kasılmalara destek vermek amacıyla damar yolundan anne adayına oksitosin maddesinin verilmesi olayına suni sancı adı verilmektedir. Oksitosin hormonu normal olarak beyin tarafından salgılanan bir hormondur ve ana görevi rahim kasılmalarını sağlayarak sütün memeden dışarı atılmasını yönetmektir. Oksitosin hormonu doğumun başlamasını sağlayan ve doğum esnasında rahmin düzenli olarak kasılmasına yardımcı olan bir hormondur. Suni sancıda verilen bu hormon ile rahim kasılmaları uyarılır.

Kural olarak suni sancının verilmesi düşük dozda serumdan verilmesi ile başlar. Doktorun uygun göreceği miktarda oksitosin hormonu serum içine verilir. Başlangıç olarak dakika da 1 – 4 damla verilir. Dozun artırımı 15 dakikada bir ve yavaş bir şekilde olur. Bu işlem olurken hem bebeğin kalp atışları hem de annenin rahim kasılmaları monitörden izlenmelidir. Burada amaç etkin ve düzenli bir şekilde rahim kasılmalarının sağlanmasıdır. Suni sancı ile başlatılan kasılmalar doğal oluşan kasılmalardan daha sık, düzenli ve şiddetli olmaktadır. 4 – 6 saat arasında verilen oksitosin maddesi ağrıları başlatmaz ise veya bebek doğum kanalına doğru inmezse o zaman bu durumda daha fazla ısrar edilmez ve anne sezaryene alınır. Suni sancının anne adayına uygulanabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bunlar arasında şu zorunlu durumları sayabiliriz. Annenin doğum kasılmaları zayıf, düzensiz ve kesilmiş durumdaysa, plasentada yetmezlik nedeniyle bebeğin anne rahminde kalması sakıncalı bir durum doğurmaktaysa, doğuma yakın su kesesi açıldığı halde 24 saat içinde doğum sancılarının başlamamış olması, doğumun olması gereken tarih üzerinden 10 geçmesine rağmen hala doğum başlamamış ise ve amnios sıvısının azalması gibi nedenlerden dolayı doğum başlatılmalıysa suni sancı yöntemine başvurulmalıdır.

Birde suni sancının anne adayına uygulanmasının sakıncalı olduğu durumlar vardır. Bu durumları ise şöyle sayabiliriz. Bebeğin karında normal bir pozisyonda olmaması, baş ve doğum kanalı arasında bir uyumsuzluğun olması. Plasentanın aşağıya yerleşmesi, dört ya da daha fazla doğum yapmış bayanlarda, çoklu hamileliklerde, plasenta yetmezliğinin olduğu durumlarda ve miyom ameliyatı geçirilmiş gibi durumlar suni sancının uygulanması için uygun değildir. Suni sancı verilen kadında bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasında; uterus aşırı derecede kasılır, çok nadir görülen bir olay olan rahmin yırtılması ve su zehirlenmesi görülebilir. Bebekte problem çıkabilir ve doğumdan sonra kanama meydana gelebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.