Özgür Bilgi Kanalı

SÜTÜN FAYDALARI NELERDİR

Süt ve yoğurt sağlık açısından birbirini tamamlayan en önemli besinlerdir. Küçüklüğümüzden beri uykumuzdan kalktığımızda ve uyumaya gitmeden önce süt içtiğimizi hatırlarız. Süt içmeyi sevmeyen pek çok insan bulunsa da ne kadar yararlı olduğu ileriki yaşlar da daha iyi anlaşılıyor.

Sütün insan vücuduna yararları saymakla bitmemektedir. Sağlık açısından büyük önem arz eden süt tüketimi, özelikle büyüme dönemine giren çocukların iskelet gelişimine ve uyku düzenine yardımcı olmaktadır. Sadece çocuklar değil gençlerin ev yaşlıların da bu konuda son derece bilinçli olması gerekmektedir. Özellikle kırk yaşını geçen insanlar oluşabilecek kemik erimesini engelleyebilmek için bol bol süt tüketmelidir.

Marketten satın aldığınız sütler yerine yeni sağılmış inek ve keçi sütlerini tercih etmeniz sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır. Süt içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile yaşı ne olursa olsun her insana büyük katkılar sağlamaktadır. İçerisinde bolca A ve C vitamini bulunan süt yüksek oranda kalsiyum ve potasyumu da içinde barındırmaktadır.

Süt değişik hayvanlardan elde edildiği için de bu vitaminlere zengin değerler de eklenmektedir. Süt spor faaliyetleri içerisinde bulunan bireyler için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Spor sonrasında tüketilen az yağlı sütler spor esnasında kaybedilen gücün tekrar kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda spor yaparken hızlı bir şekilde elde edemediğiniz kas gelişimini hızlandırarak vücudunuzu fazla yağlardan da kurtarmaktadır. Tam yağlı süt seven pek çok insan olsa da az yağlı sütler yüksek dozda kalsiyum içerdiği için bir bardak süt içerek vücudunuza 299 miligram kalsiyum kazandırabilirsiniz.

Vücut kemik yapısını güçlü tutabilmek için kalsiyuma ihtiyaç duyar ve aldığınız bir bardak yarım yağlı süt ile %30 kalsiyum desteğini vücudunuza aktarabilirsiniz. Kadınların ve çocukların zayıf olan kemik yapısı için asla gözden kaçırılmayacak bir bilgidir. Dünya üzerinde yaşanan obezite sorunu artık sınırı aşmış durumdadır ve pek çok insan obezite olarak hayatını kaybetmektedir. Obezite hastalığının en büyük düşmanlarından biri ise az yağlı sütlerdir. Metabolizmayı hızlandıran ve istemsiz olarak yağ yakmanızı sağlayan az yağlı sütler tüm yaş gruplarından obeziteyi yok edecek kadar güçlüdür. Kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıklar da insanların en çok yakındığı sorunlar arasındadır. Az yağlı sütler az çalışan bağırsakların aktif hale gelmesini sağlayarak kabızlığa ve ishale engel olur.

Tüm gününüzü büyük bir enerji ile geçirebilirsiniz. Saçlarınızın ve dişlerinizin en büyük dostu olan süt yine az yağlı bir şekilde tüketildiği zaman size sağlıklı ve bembeyaz dişleri sunuyor. Saç hücrelerini baştan aşağıya yenileyen süt az yağlı tüketildiği zaman içerdiği kalsiyum ile diş sağlığınızı da yenilemektedir. Yüksek miktarda potasyum içeren aynı zaman da kalsiyumu da içerisinde barındıran az yağlı sütler vücut içerisinde kan basıncınızın dengede durmasına sağlamaktadır. Bu şekilde felç olma riskinin önüne geçen az yağlı sütler kan basıncını dengelemede aktif rol oynadığı için aşırı kan basıncının sebep olduğu kalp hastalıklarına da engel olmaktadır.

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak istiyorsanız her gün düzenli olarak süt tüketimine özen göstermelisiniz. Vücut içerisinde bulunan kasların kendini yenileyebilmesi için bolca protein alması gerekir. Bunu da spor yaptıktan sonra bir bardak süt ile sağlayabilirsiniz. Özellikle diyet listelerine sarılan ve kilo vermeye çalışan kadınların meyve tüketimi sırasında ya da sabahları aç karna bir bardak süt içmesi metabolizmanın hızlanmasını sağlayacağı gibi fazla yağlarınızdan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Tüm gününü stresle geçiren insanlar için süt inanılmaz bir rahatlık sağlamaktadır. Kasları gevşeterek vücudunu yatıştıran süt stresli ve yorgun insanların rahatlaması için birebirdir.

Bugün kozmetik alanında da süt çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilde sağladığı faydalar sütü kozmetik alanında en çok tercih edilen besin haline getirmiştir. Cildin ihtiyacı olan pek çok maddeyi içerisinde barındıran süt kaynatıldığı zaman yararını kaybetmektedir. Sütün çiğ olarak tüketilmesi daha aktif sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Sütü çiğ olarak tüketirseniz yıpranan ve incelen cildinizin elastik özelliğinin yeniden kazandırılmasını sağlamış olursunuz. Elinizin altında bulunan çiğ sütün içerisine birkaç damla limon ve kuru bir cilde sahipseniz gül suyu ekleyerek vücudunuzda istediğiniz bölgelere sürebilirsiniz. Hazırladığınız bu maske ile cildinizi baştan aşağı yenilenmiş hissedecek ve çatlak gibi cilt problemlerinizin de üstesinden gelebileceksiniz. Sütün faydaları saymakla bitmez. Kendini seven her birey süt içmeli ve sütle yapılan maskeleri vücuduna uygulamalıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.