Özgür Bilgi Kanalı

Varis Hastalığı Nedir?
Derinin hemen altında ki toplardamar genişlemelerinin neden olduğu bir rahatsızlıktır.
Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur. Damarlar kıvrımlı bir görünüm alır.

Kimlerde Görülür?
Varis hastalığı genel olarak kalıtsal yollarla geçer. Varis genel de kadınlar da görülür. Bunun nedeni gebelik, hormonlar ve de doğum kontrol haplarıdır. Gebelikte görülmesinin nedeni kilo ile birlikte hareketsiz kalınmasıdır. Ayrıca çok doğum yapmakta varislerin oluşmasında etkilidir. Kilolu kadınlarda da sıkça görülür.

Varisin Belirtileri
Kılcal olarak ortaya çıkan hastalık çok fazla şikayete sebebiyet vermez. Fakat tedavi edilmediğinde ilerleme sürecine giren venler bir çok şikayetide beraberinde getirecektir. Ağrı, Yanma, Kaşınma ve Kramp şikayetlerini ortaya koyan hastalık, bu dönemde de önlem almadığınızda ve tedavi olmadığınızda ise bacaklarınızda iyileşmeyen yaralar, kanamalar başlayacaktır. Bu durum Varis ülserinin başlangıcıdır.

Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.
Düzenli yürüyüş yapın. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de varise iyi gelir.
Dar kot pantolon giymeyin.
Kilo, varisin artmasına neden olacağı için beslenmenize dikkat edin. İdeal kilosunu koruyan varis hastaları, ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat ederler.

Varis Tedavisi
Varis tedavisin de öncelikle doktora başvurmanızı öneririz. Ayrıca daha kılcal devrede olmuş olsa bile mutlaka bir tedaviye başlanmalıdır. İlerisi için geç kalınmaması için erken tedavi çok önemlidir. Varis çorapları sorununuzu kısmen halledebilir. Bunun dışın da bitkisel ilaçların veya kremlerin pek bir faydası yoktur. Lazer tedavilerinin ise faydası oldukça fazladır. Sülük tedavisi de en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.
Ciddi rahatsızlıklara yol açabilen bu rahatsızlığı mutlaka dikkate almalısınız..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.