Özgür Bilgi Kanalı

Testislerde meydana gelen ağrılar erkekler için kaygı verse de çoğunluk olarak erkekler şiddetli bir ağrı ile karşılaşana kadar doktora gitmeyi düşünmezler. Testislerde meydana gelen ağrılar farklı sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilirler. Testisleriniz düzenli olarak ağrıyorsa ve ağrı şiddetinde artma oluyorsa bu durumda vakit kaybetmeden bir doktora gidilmesi şarttır.

Testis Ağrısı Sebepleri

Kasık Fıtığı: Erkekler arasında oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır ama çoğu erkek bu rahatsızlığın farkında değildir. Testislerinizde bir ağrı varsa ve nedeni hakkında herhangi bir fikriniz yoksa bu kasık fıtığından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü kasıkta oluşan bir ağrı testislerin her ikisini de olumsuz bir şekilde etkiler.

Testis Kanseri: Nadirde olsa testis kanserinden dolayı testislerde ağrı oluşabilir. Testis kanseri olan erkeklerin çok küçük bir bölümü testis ağrısından şikayet etmektedir.

Testislerde Bükülme: Testislerin yaralanmasına neden olan olaylar sonucunda testislere olan kan akışı engellenir. Böyle bir durumda erkekte şiddetli ağrılar meydana gelir. Damarların kapanması ve testislere kan akışının olmaması oldukça ciddi bir durumdur ve erkekte testis kaybına neden olabilir. Doktor bu durumda hastaya cerrahi bir müdahale yaparak damar üzerindeki kan akışının normale dönmesini sağlar.

Kan Çıbanı: Testislere alınan darbeler sonucu oluşan darbeler hemen geçmeyebilir. Testisler çok katmanlı bir keseyle çevrilidir ve keselere gelen şiddetli darbeler keseler arasında kan birikmesine neden olur. Buna da halk arasında kan çıbanı denir. Kan çıbanları bazen dinlenme ile de geçebilmektedir. Bazen de doktor küçük bir operasyon ile kanı akıtabilir. Çıbanın ciddiyeti kanamanın oluştuğu bölge ile yakından ilgilidir.

Epididimit: Bu iltihap genellikle bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Testislerin arkasında sarmal tüp şeklinde bulunan “epididim” spermin olgunlaşması ve depolanması için önemlidir. Epididim iltihabının oluşması cinsel yolla bulaşan hastalıklar yoluyla giren bakterilerin burada çoğalmasından meydana gelir. İltihaptan dolayı testislerde şişme ve kızarıklık oluşur. Boşalma ve idrar sırasında şiddetli ağrılar oluşabilir. Spermde kan görülür. Tedavisinde bakterinin türüne göre antibiyotik kullanılır.

Varikosel: Varikosel hastalığının belirtileri arasında testislerde ağrıda da bulunur. Özellikle kişi ayakta durduğunda kitleyi hissedebilir. Oturunca kitle kaybolabilir.

Spermatosel: Bu hastalık testislerin arka tarafında bulunan epididim’de oluşur. Ağrı ya bir testiste ya da ikisinde de görülür. Bu kistler bazen rahatsızlık vermeyecek kadar küçüktürler. Ancak bazıları birkaç santimetre boyunda olabilir. Genellikle bu durum tıbbi tedavi gerektirmez. Doktor sadece kistlerin kanserli olup olmadığını araştırmalıdır.

Orşit: Testis iltihabı olan orşit, testislerde ağrılara ve şişliğe neden olabilmektedir. İltihaplanmaya bazen cinsel yolla bulaşan bakteri ve virüsler neden olur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.