Testis Kanseri Nedir ve Tedavileri Nelerdir?


Çağımızın artık sıklıkla görülmeye başlayan kanser çeşitlerinden birisi de testis kanseridir

Bu kanser çeşidi erkeklerde görülmektedir. Üreme yumurtalıklarında gözüken hastalık genellikle genç erkeklerde daha fazla görülmektedir.  Günümüzde hastalığın giderek artmasından dolayı önceden önemler almak gerekmektedir. Bu yüzden de bu kanser çeşidi ile ilgili bilgileri bilerek semptomlarını gözlemleyerek önceden bilgi almanızda büyük yarar olacaktır. Bu sayede hastalık ileri seviyelere geçmeden yolun başındayken tedavi edilecektir.

Genel olarak sperm hücrelerinde baş gösteren bu kanserde ilk belirtisi;

Genellikle yumurtalıkta küçük bilye çeklinde bir beze hissedilmesiyle anlaşılabilir. Buraya dokunulduğunda yâda bastırıldığında herhangi bir acı hissedilmemektedir. Bu yüzden de insanlar genellikle bu konuda önceden fikir sahibi olamazlar anlaşılması için kontrol edilmesi gerekmektedir.  Teşhis edilmeden önce kendinizde ara sıra yumurtalıklarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sayede önceden kendiniz fark edebilirsiniz.

Tek testiste büyüyen kanser hücreleri kitle şeklinde büyümektedir. Skrotumda ağrı hissedilebilir. Başka bir belirtisi de karında oluşabilecek ağrılardır yâda skrotumda sıvı birikmesi gözükebilir. Bazı erkeklerde HCG artışına göre de göğüs kısmında normalde olmayan bir büyüme meydana gelecektir. Bu yüzden de bu tip belirtileri vücudunuzda hissettiğinizde kesinlikle doktora giderek baktırmanızda fayda olacaktır. Zira bu belirtiler pek çok hastalıkta da gözükebilmektedir.

Genel olarak neden olduğunu tam olarak bilinmese de testis kanserinin genetik olduğundan şüphe edilmektedir. Ailede bir üyeden geçirdiği testis ameliyatları yâda sorunları bu hastalığın oluşumunda etkisi olmaktadır. Bu yüzden de diğer kanser çeşitlerine göre anlaşımı biraz daha zor olmaktadır. Küçük ve düz bir yapısı olmayan testislerde daha sıklıkla bu hastalığa rastlamak mümkündür. Bu yüzden bu yapıda testisleri olan insanlarında bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Bu hastalığın pek çok tedavi stili bulunmaktadır

Fakat tedavinin yapılabilmesi için tabi ki de kişilerin genel özellikleri önemlidir. Örneğin yaş, hassasiyet, doku örnekleri gibi kısımlar tedaviyi etkileyebilecek özelliklerdendir. Fakat genel olarak testis kanserinde olay tümör ile ilgili olduğundan tümörün testisten çıkarılması gerekmektedir. Bu hastalık tanısı konulan erkeklere radikal cerrahi işlem uygulanmalıdır. İlerleyen zamanlarda yani patolojik evreden sonrada kimyasal tedavi uygulanabilmektedir. Bu anlamda iyi hekimlere kendinizi emanet etmenizde büyük önem taşımaktadır.