Özgür Bilgi Kanalı

Tırnak yemek çocuk yetişkin herkesin sorunudur. Çoğu kişi bu alışkanlıktan kurtulmak ister ama nasıl kurtulacağını bilemez. Basit görünse de tırnak yeme alışkanlığını bastırabilmek oldukça zordur. Hatta kliniğe başvurmanız önerilir. Genelde çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde başlar ve yetişkinlik yaşamına da taşınabilir. Bazı kişilerde ise yetişkinlikte ortaya çıkabilir. Dürtü kontrol bozuklukları arasında sayılan tırnak yeme alışkanlığı, sıklıkla hissedilen yoğun kaygı ve endişe ile baş edememe sonucu ortaya çıkar.

Buna ek olarak, kişinin sosyal ilişkilerinde yaşadığı sıkıntıların da yansıması olabilir. Yoğun stres altın da artar. Önce tırnak yeme seviyesi belirlenmelidir. Buna göre bir tedavi oluşturulabilir. Sosyal yaşamda ciddi sorunlar yaratabilir. Tırnak yeme alışkanlığı göz ardı edilmemelidir. Davranışsal bir bozukluktur.

Tırnak yeme alışkanlığı, diğer adıyla onikofajya (onychophagia) dır. Tırnaklarınızın bakımlı olmasına önem gösterirseniz tırnaklarınızı yeme alışkanlığınızı zamanla unutabilirsiniz. Oje sürebilir ve özellikle acı ojeler kullanmak alışkanlığınızı unutturabilir.

Tırnaklarınızı sürekli kısa kesebilir veya kısa törpüleyebilirsiniz. Stresli olduğunuz zamanlarda tırnak yiyorsanız stresinizi bastırmaya çalışmalısınız. Tırnak yeme alışkanlığı olan insanlar tırnaklarını yediğini farkettiği anda duruyor. Bunun için tırnaklarınızı yediğiniz de tırnak yediğinizi hatırlatacak şeyler yapabilirsiniz. Ama daha ileri seviyeler de mutlaka kliniğe başvurmalısınız .

Çünkü bu bir davranış bozukluğudur ve ileri seviyeler de tırnağın hepsini yemeye kadar gidebilir. Özellikle bir kadınsanız tırnaklarınızın bakımlı olması sizin için çok önemli olabilir. Ve tırnak yeme alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız bu sizi sosyal ortamınız da kötü duruma düşürebilir. Bunun için bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Eğer bir erkek iseniz acı mat tırnak cilaları sürerek bu alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.