Özgür Bilgi Kanalı

Tırnakta Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Çevremizdeki bazı insanların tırnaklarının üzerinde beyaz lekeler vardır. Bu lekelerin oluşumunda yetersiz beslenmenin oldukça büyük katkısı vardır. Bu lekeler bazı tırnaklarda oldukça küçük bazı tırnaklarda büyük olabilir. Tırnaklarda oluşan lekelerin büyüme göstermemesi için kişinin çinko alımına özen göstermesi gerekmektedir. Vücutta yeterli miktarda çinko bulunmadığı zaman tırnaklar beyaz leke tüketir. İçinde çinko olan besinler arasında yumurta, lahana, ciğer kuru yemişler, peynir gibi gıdalar vardır. Özellikle bu besin maddelerinde yeterince tüketmeyen kişilerin tırnaklarında beyaz lekeler görülür.
Tırnakta oluşan lekelerin tek sebebi çinko eksikliği değildir. Tırnaklarda oluşan bazı lekeler tiroit bezi hastalıkları sonucu görülebilmektedir. Kan seviyesi düşük olan kişilerde de tırnak lekesi görülebilir. Tırnaklarda oluşan beyazlıklar tırnaklarda kırılmaların olmasına neden olurlar. Kişi çinko ağırlıklı beslendiği halde yine de tırnaklarında beyaz lekeler bulunuyorsa vücudunun minerale ihtiyacı var demektir. Bu minerallerde magnezyum ve selenyum mineralleridir. Bu minerallerin vücudunuzda dengeli olması için dengeli beslenmek gerekir. Kişi yemek düzenlerine dikkat etmeli ve şok diyetler yapmaktan kaçınmalıdır. Şok diyetler sırasında vücudun mineral depoları boşalmaktadır. Bazı ilaçlarda tırnaklarda beyaz lekelerin görülmesine neden olabilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız bu durumu doktorunuza söylemeniz gerekiyor. Tırnak lekelerini yok etmek için herhangi bir doğal bakım bulunmamaktadır. Yani bunun için kür ya da maske yoktur. Çünkü tırnaklarda beyaz lekelerin oluşması tamamen vücudun kendi içinde ki mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı dışarıdan müdahale edilemez.
Tırnaklarda bulunan lekeleri yok etmek ve tırnak lekelerinin oluşumunu engellemek için kişinin alması gereken ilk önlem beslenmesine dikkat etmesidir. Tırnak lekelerine sebep olan mineralleri yeterli miktarda vücuda almaya özen göstermelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.