Özgür Bilgi Kanalı

Topuk çatlaklıklarını önlemek için doğru ayak bakımı yapılması, çok yürüyen ve ayakta kalan bayanlar ne yapması gerekli? Bunlara en iyi gelebilecek araştırmaları sizler için yaptım.

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan topuklardaki çatlaklıklar, ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalın ayak gezmek, terliğinizin küçük olmasına bağlı ortaya çıkar. Her banyo sonrası panzo taşıyla yumuşak hareketlerle ovalayın ölü derinizin temizlenmesine yardımcı olur. E vitamini ve jojaba yağı bulunan ayaklar için kremlerle ayaklarınızı kremleyin. Çatlaklarınız ayaklarınızdan gidene denk sürekli çorap ve ayakkabı giyin. Kış ayıyla birlikte topuk çatlaması artar.

Doğal yöntemlerle bunları giderebiliriz. *1 Yemek kaşığı limon, 1 yemek kaşığı gliserini karıştırıp kullanın. Soğuk suyun içine elma sirkesi koyup ayaklarınızı içinde yarım saat bekletin. * Gece yatarken topuklarınıza, ezilmiş aspirin ile vazelini karıştırıp ayağınızın topuğuna sürüp çorap giyip yatın. Sabah ayaklarınız rahatlıyacaktır. * Gül lasyonuyla ayağınıza masaj yapmak da çok rahatlacaktır. E vitamini kremler ayak topuklarına iyi gelir. * deniz tuzunu suyun içine karıştırın yarım saat ayağınız içinde kalsın iyi gelen yöntemlerden biridir hem de ayaklarınızı dinlendirir. * 4 tatlı kaşığı vazalin, 1 çay kaşığı hindiztan cevizi yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağını, 1 tatlı kaşığı alavera yağı karıştırıp ayak topuğunuza sürün bir süre bekledikten sonra ayaklarınıza çoraplarınızı giyin. Ayak sağlığı önemli bu yöntemlerle ayaklarınızı rahatlatın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.