Özgür Bilgi Kanalı

Tuz Terapisi Nedir ve Yararları
Geçmişi oldukça yeni olan tuz terapisi diğer terapiler arasında yeri almış bulunuyor. Saf ve rafine edilmemiş olan kaya tuzunun anti bakteriyel ve antimikrobiyal yararları olduğu düşünülmektedir. Solunumu yolu hastalıkları ve astım hastalığı tedavisinde tuz mağaralarının etkin olduğu görülmüştür. Bu tedavi yöntemi birçok ülkede yaygın olarak kullanılmasına rağmen ülkemizde ki önemi daha yeni yeni anlaşılmaktadır. Tuz terapisinin bir diğer ismi de “ Haloterapi” dir. Tuz odası ya da tuz mağarası olarak adlandırılan bu terapi özellikle cilt ve solunum yolu hastalıklarından şikayet eden hastalar için dizayn edilmiştir. Yapılan klinik araştırmalarda tuz terapisinin solunumu ve cilt hastalıklarında görülen birçok belirtiyi ortadan kaldırdığı ispatlanmıştır. Kişiler solunum egzersizlerini tamamen tuzla kaplı bu odalarda yapıyorlar. Bu terapi hastalıkların iyileşme süreçlerini hızlandırıyor. Ayrıca tuzun, çağın hastalığı olan depresyon üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.
Tuz Terapisi Uygulanan Hastalıklar
Tuz terapisi başta solunum ve cilt hastalıkları olmak üzere astım ataklarında, alerjilerde, akut solunum rahatsızlığı olan kişilerde, amfizem hastalığında, KOAH, burun tıkanıklığında, orta kulak iltihabının varlığında, kronik bronşit hastalığında, zatürree, bronşektazi, öksürük ve hırıltısı olanlarda, sigara içen kişilerde, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda, sinüzit ve tonsilit hastalıklarında, egzama, sedef ve saman nezlesi gibi hastalıklarda rahatlıkla uygulanmaktadır.
Ateşli iltihap durumlarında, kanser geçirmiş hastalar, tüberküloz hastalığı geçirenler ya da geçirmekte olanlar, kalp yetmezliği hastalığı olanlar ve yüksek tansiyonu olan kişilerde tuz terapisi tedavisi sakıncalıdır.
Tuz Odası Nedir?
Tuz odası mümkün olduğunca doğal tuz mağaralarının özelliklerine sahip olmalıdır. Yeraltında bulunan tuz mağaralarında bulunan hava, tuz mikronları ve iyonları açısından son derece zengindir. Tuz odasının havasında da bağışıklık sistemi için yararlı olan negatif iyonlar, vücudun balgam ve mukus salgılamasına yardım eden mikroskobik tuz parçacıkları vardır. Tuz odasında bulunan tuz lambaları ve tuz boruları yardımcı elamanlar olarak görev görmektedir. Bu mikroskobik tuz kristallerini ciğerlerinize çektiğiniz zaman akciğer dokusundaki şişliği azaltarak, onları emer ve zararlı bakteriler ile alerjenleri etkisiz hale getirir. Bunun sonucu olarak astım, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum rahatsızlıklarında nefes alımında rahatlama görülür. Kişi bu terapi sayesinde ciğerlerinin daha temiz olduğunu hisseder.
Tedavi için tuz odasında 1 saat kadar dinlenmek yeterli gelecektir. Tuz odasına girmek için herhangi bir özel giysiye gereksinme duyulmaz. Üzerinizdeki giysiler ile ayakkabısız ve parfüm sıkmadan girebilirsiniz. Tedavi sırasında tek kullanımlık olan koruyucu elbiseler kullanılır. Bu elbiseler ile terapi sırasında kişinin üzerinden tuz ve toz çıkması önlenir. Ayaklara da kişi koruyucu olması açısından galoş giyer. isteğe göre terapi odasına çocuklarda getirilebilir. Kişi isterse tuz terapisine evinde de devam edebilir. Bunun için ultrasonik salinizer bir cihazın olması yeterli olacaktır. Bu cihaz özel olarak hazırlanmıştır. Doğal ortamdaki tuzlu havayı taklit etme esasına göre çalışır. Bu uygulama ile vücudunuz daha fazla oksijen alacağı için kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.