Özgür Bilgi Kanalı

Yeni doğan bir bebek gün içerisinde her 2 ya da 3 saatte bir emer, eğer biberonla besleniyorsa her 3 ya da 4 saatte bir biberon ile beslenmesi gerekir.

Bir annenin tek bir bebeğe bile yetişmesi son derece yorucu iken, üçüz bebeklere sahip olduğunuzda sarf edeceğiniz tüm eforu da üç ile çarpabilir ve kendinizi bütün gün bebek emzirirken bulabilirsiniz.
Fakat kendiniz, eşiniz ve bebekleriniz için işe yarayacak bir plan hazırlamak, emzirme ya da biberon verme saatlerini en kısa süre içerisinde düzene sokmak hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

İhtiyaç listesi

o Çizelge
o Destek yastıkları
o Kusmuk bezi
o Battaniye

Üçüz bebeklerde emzirme & besleme

1. Bazı annelerin bünyeleri tek bebek için bile yeterli süt üretemezken, bazıları üçüz bebeklerini tek başına emzirebilir, bu yüzden bebeklerinizin doğduğu hastanede gerekli testleri yaptırmalı ve yeterli süt üretip üretemeyeceğinizi öğrenmelisiniz. Ayrıca bebekleriniziz emzirme pozisyonlarını da öğrenmeniz iki bebeğinizi aynı anda emzirmenizi sağlayacak ve emzirme sürenizi kısaltacaktır, eğer bebekleriniz prematüre olarak doğdularsa belli bir süre boyunca isteseniz de besleyemezsiniz, bu durumda süt pompası kullanmanız gerekir.
2. Üçüz bebekleriniz tek yumurta üçüzü olmasa bile birbirine karıştırmanız ve en son hangisini emzirdiğiniz hatırlayabilmeniz son derece zor olur. Bu nedenle her birisi için ayrı bir beslenme tablosu oluşturmanız gerekir. Eğer ayrı bir bez tablosu ile uğraşmak istemiyorsanız, emzirme tablosunun yanına bir sütun daha ekleyin ve bebeklerinizin bez değişimlerini de kayır edin. Unutmayın ki sağlıklı bir bebek 24 saatte 5 ile 8 arasında bez değiştirmelidir.
3. Bebeklerinizi emzirebilmek için evde uygun bir beslenme istasyonu oluşturmanız gerekir. Çünkü siz bu süre içerisinde bir ya da iki bebekle uğraşırken, diğeri güven içerisinde beklemelidir. Ulaşmanız zor olacağı için hemen yanınızda destek yastıkları, kusmuk bezleri ve battaniyeler de durmalıdır.
4. Eğer sağlık problemleri ya da süt eksikliği nedeniyle tüm bebeklerinizi emziremiyorsanız doktorunuz yardımıyla kendiniz için farklı rutinler de geliştirebilirsiniz. Örneğin değişken olmak üzere birisini emzirirken, diğerlerine biberondan süt verebilirsiniz.
5. Eşinizden destek isteyin, fakat bir anne olarak mümkün olduğunca besleme işlemini siz yapın. Örneğin eşiniz ya da bakıcınız sizin için biberonu hazırlayabilir.

İpucu ve Uyarı

o Bir annenin tek başına üç bebeğe de sağlıklı bir şekilde sahip çıkması ve güvenli tutması çok zordur. Bu nedenle her zaman eşinizden, ailenizden ya da arkadaşlarınızdan yardım talep etmelisiniz.
o Eğer göğüslerinizin yıpranmaması için emzirme kombinasyonları oluşturmaya karar verdiyseniz sütünüzün azalacağını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü bebekten talep geldikçe süt üretimi artar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.