Özgür Bilgi Kanalı

Vajina Temizliği

Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenmeli?

Cinsel ilişkiden sonra vajinanın içinin temizlenmesi gerekmiyor. Çoğu kadın buna gerek duyuyor ama normal şartlarda ilişki esnasında sperm steril sıvıdır. Ve eğer cinsel yolla bulaşan hastalık riski yoksa (ki bunu her zaman bilemeyebiliriz) ve gebelikten korunma gibi bir durum söz konusu değilse vajinanın içinin temizlenmesi söz konusu değil. Cinsel ilişkide cinsel yollar bulaşan bir hastalık kapma riski ve korkusuysa ve gebelikten korunma söz konusu ise o zaman kadınlar için vajinanın içini temizlemek değil prezervatifle korunmak en iyisidir.

Vajinamızın temiz olduğunu nasıl anlarız?

Vajinada akıntı şikayeti yoksa veya olsa bile akıntılar berrak bir akıntıysa, kötü kokuya yol açmıyorsa,rengi de fazla krem rengiyse fizyolojik bir akıntıdır ve vajinada herhangi bir hastalık söz konusu değildir. Bunlardan herhangi bir olursa, kötü kokulu bir akıntı varsa, beraberinde kaşıntı, idrar yaparken yanma söz konusu ise o zaman vajinada artık bir enfeksiyon vardır ve jinekolojik muayene gerekir. Onun dışında dış genital bölge hep vajinayla bir tutulur ama orası apayrı bir bölgedir. Dış genital bölgenin temiz olup olmadığından emin olmak için herhangi bir şey yapmak gerekmez. O bölgenin klasik temizliği yapıldıktan sonra temiz olduğundan emin olunabilir.

Vajina sabunla yıkanabilir mi?

Normal şartlar altında vajina koruyucu mekanizması çok güçlü bir organdır. Bunun temek nedeni dış genital bölge ile sürekli olarak bir temas halinde olmasıdır. Hem dış genital bölge, hem de dışkılama sisteminden, bağırsakların son kısmından gelen bakterilerle sürekli savaşmak zorundadır. O yüzden buranın çok güçlü bir koruyucu tabakası vardır ve bunu da yine bakteriler oluşturur. Laktobasil adını verdiğimiz bakteriler o bölgenin savunmasını oluşturur. O yüzden de vajina, normal şartlarda koruyuculuğu yüksek bir tabaka ile kaplanmıştır.
Vajinanın içinin sabunla yıkanması için hiçbir neden yok. Ayrıca pH oranları çoğu zaman birbirine tutmayacağı için koruyucu aktobasil adını verdiğimiz bakteri florasının da yok olmasına neden olabilir. Ayrıca tahriş ciddi şikayetlere neden olabilir. O yüzden vajinanın içinin sabunla yıkanması uygun değildir.

Vajinayı temizlemek gerekir mi?

Vajina denildiği zaman kavram kargaşası olmasın diye, vajina ile dış genital bölgeyi birbirinden ayırmak lazım. Vajina bir kanaldır, dış genital bölge ise cilt kısmıdır. Normal şartlar altında temizliği yapılması yapılması önerilen bölge dış genital bölgedir. Buna vulva adı verilir.
Vajinanın içinin normal şartlarda yıkanması ve temizlenmesi gerekmez. O bölgede sürekli bir akıntı ve bölgeyi koruyan bakteriyel bir duvar söz konusu olduğu için içinin yıkanması çok anlamlı değil. Dış genital bölgenin temizliği ise tuvaletten sonra önden arkaya doğru yalnızca su ve kağıt ile yapılabileceği gibi kadınlara özel kozmetik ürünlerle de genital bölge temizliği yapılabilir. Ancak vajinanın içinin temizlenmesine gerek yoktur.

Vajina temizliğinde kozmetik ürün kullanmak doğru mu?

Vajina temizliği gerekiyorsa bir sorun vardır çünkü vajina zaten temizdir. Laktobasil denen bakteriyel tabaka vajinayı sürekli olarak zararlı bakterilerden korur ve az miktardaki akıntı normal olabilir. Ama kötü kokulu, bol miktarda ve tüy gibi bir akıntı söz konusuyla o bölgede enfeksiyon var demektir ve tedavi gerekir. Bu da ancak ve tamamen jinekolojik muayene sonrasında anlaşılabilir.
Vajina dendiğinde çoğu kişinin anladığı aslında dış genital bölge de sanki işin içine dahilmiş gibi. Dış genital bölge, apayrı bir bölgedir. Mukoza dediğimiz kısmı giriş bölümünü oluşturur, bir cilt yapısıdır. O yüzden klasik temizleme yöntemleri ile temizlenebilir. Sabun yerine pH’ı sabundan daha uygun olan kozmetik ürünleri kullanabilir. Normal şartlarda gerek olmasa da ilişki sırasında eşinin herhangi bir koku duymamasını isteyen kadınlar kullanabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.