Özgür Bilgi Kanalı

VAJİNAL AKINTILAR

Hamilelik döneminde bir kadın vajinal akıntı’dan bahsediyorsa. Bu durumun incelenmesi lazımdır. En sık görülen vajinal akıntı türü fizyolojik akıntıdır. Şeffaf veya beyaz renkte ve sürekli olan ve hiçbir şikayeti olmayan bir akıntıysa doktor tarafından genelde “fizyolojik akıntı” tanısı konur.

İkinci en sık görülen akıntı anormal bir akıntı olan mantar akıntısıdır. Peynir kesiği gibi beyaz renkte bir akıntı ve beraberinde kaşıntı varsa dört dörtlük bir mantar akıntısıdır. Hamilelikte en sık görülen enfeksiyon türü budur.

Üçüncü tür akıntı nedeni, çok ciddidir. Bu da amnios sıvısı gelmesiyle olur. Mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir. O yüzden akıntısı olan bir kadın, özellikle hamileliğin yirminci haftasından sonra su gibi bir akıntıdan bahsediyorsa; bu akıntının amnios sıvısı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Diğer akıntı türü bakterilere bağlı oluşan akıntılardır. Bunlar daha çok cinsel ilişki ile bulaştığından erkeğin dikkatli olmasında fayda vardır. Bu enfeksiyon erken doğuma neden olabileceği gibi normal doğumda bebeğe bulaşarak bebeği hasta edebilir.Bu yüzden gebelikte bu enfeksiyon türü ortaya çıkarsa tedavi edilmesi çok önemlidir. Mantar enfeksiyonu bebeğe bulaşmaz, bu yüzden korkmaya gerek yok. Ancak bakteri enfeksiyonları mutlaka tedavi edilmeli.


VAJİNAL AKINTININ RENGİ VE KOKUSUNDAN NE TÜR SORUNLAR ANLAŞILABİLİR?

Birkaç enfeksiyon vardır. Birincisi mantar enfeksiyonu. Mantar enfeksiyonunun tipik belirtisi peynir kesiği tarzında akıntı artı kaşıntı.
Bakteri enfeksiyonu var.Bunun da en sık görülen en sık görülen belirtisi kötü koku ve yeşil ya da kahverengi bir akıntı.
Bir de üçüncü bir enfeksiyon türü var ki, Gardnerella dediğimiz, bundan da yine aynı şekilde kötü kokulu bir akıntı ve beraberinde idrarını yaparken yanma ve kasık ağrısı olabilir. Aslında mantar enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlar diye ayırt etmek lazım. Diğer enfeksiyonlarda kötü kokulu bir akıntı ve idrar yolları şikayetleri olabilir. Ancak mantar enfeksiyonlarında en sık görülen şey,beyaz renkli bir akıntı ve kaşıntıdır.


BAKİRELERDE VAJİNAL AKINTI NEDENLERİ NELERDİR?

Cinsel yaşamı olmayan kadınlarda en sık görülen şey mantar enfeksiyonudur. Bakire yani cinsel yaşamı olmayan bayanlarda bu şikayetler olduğu zaman büyük bir kısmının altından mantar enfeksiyonu çıkıyor. Bakteriyel enfeksiyon pek olağan değil. O yüzden korkulacak bir şey yok. Cinsel yaşamı olmayan bir genç kız da çok rahat bir şekilde doktora gidebilir, gitmesi de lazım zaten. Bakire olsa dahi numune almak için ince çubuklarımız var.Bunlarla numune alıp mikroskobik inceleme yapabilir ve kültür yaparak tanı koyabiliriz.


HANGİ HASTALIKLAR VAJİNAL AKINTIYA NEDEN OLUR?

Mantar enfeksiyonu daha çok, mantar oluşan bölgedeki koruyucu bakteri topluluğunun hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, antibiyotik kullanımı, onun dışında uzak bir etken olmasına rağmen kontrol edilmemiş şeker hastalığı gibi kolaylaştırıcı faktörlerin etkisi ile azalması sonucunda mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

Onun dışındaki bakteriyel enfeksiyonlar genellikle hijyen bozukluğundan kaynaklanır. Hijyen bozukluğundan kastımız şu: Çok eşli cinsel yaşamı olan bir kadın hijyen bozukluğu nedeniyle bu enfeksiyonlara yakalanabilir. Çünkü erkek korunmasız bir şekilde diğer kadınlarla birlikte olduğunda bakterileri alıp, kadına getirir. Onun dışında ortak kullanılan iç çamaşırları, hijyeni bozuk bir ortamda yaşama, beslenme bozukluğu gibi etmenler o bölgede direnci azaltarak enfeksiyona neden olsa da en sık görülen neden genellikle erkek tarafından getirilen enfeksiyon oluyor.

VAJİNAL AKINTISI OLAN KADINLAR HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMALI?

Önceden beri var olan bir akıntıysa ve bir şikayete neden olmuyorsa bu zaten fizyolojik akıntıdır. O tür durumlarda doktora başvurmaya gerek yok, olağan kontrollerine gidebilirler. Ama birden ortaya çıkmış, beraberinde kötü koku olan, kaşıntı ve de rengi garip olan (sarı, kahverengi ya da yeşil) akıntılar varsa ya da ilişki sonrası ortaya çıkmış kanamalar oluşmuşsa (bu da bir akıntıdır) bu tür durumlarda doktora başvurmak gerekiyor. Çünkü bu durumun sonucu olarak mantar enfeksiyonu oluşmuş olabilir, bakteriyel enfeksiyon rahim ağzında e bir oluşum çıkabilir. Bu durumlar söz konusu olacağı için doktora başvurmak gerekir. Doktorun yapacağı çok basit, bir smear testi ve gerekirse rahim kültürü alır tanı koyar.

HANGİ VAJİNAL AKINTILAR NORMAL KABUL EDİLİR?

Eğer beyaz renkli veya şeffaf ise ve günde bir kez sadece hijyenik ped kullanımı yani günlük ped kullanımından daha fazla bir şeye gerek duymuyorsa, ayrıca akıntı beraberinde kötü koku, idrar yaparken yanma hissi gibi rahatsızlıklar yoksa bu fizyolojik akıntı olarak kabul edilebilir. Ama doktor muayenesinden mutlaka geçmek kaydıyla. Çünkü bazen akıntıların altından tahminimizden çok daha ciddi sorunlar ve hastalıklar çıkabiliyor. Kendisinde hiçbir şikayet olmasa bile eğer bir akıntı söz konusuysa mutlaka bu durumu değerlendirmesi lazım. Ama bu akıntı şeffaf veya beyaz ise, kötü kokmuyorsa ve ayrıca uzun süreden beri devam ediyorsa o zaman bu akıntının fizyolojik akıntı olduğunu söyleyebiliriz. Fizyolojik akıntı neden var? O bölgenin sürekli olarak temizlenmesini sağlamak için. Kadınların bir çoğu bunu algılamaz. Bir kısmı ise algılar ve günlük ped kullanır. Günlük ped işte bu yüzden kullanılıyor. Çünkü kadınlarda illa ki o bölgede bir temizleyici akıntı var. Akıntılar, nasıl ki vücudun diğer bölgelerinde varsa vajinada da aynı şekilde vardır. Çünkü akıntı olan bölgenin sürekli temiz tutulması gerekir. Yani yenilenme süreci sonucunda oluşan akıntılara, biz fizyolojik akıntı diyoruz.

VAJİNAL AKINTISI OLAN KADINLAR GÜNLÜK BAKIMI NASIL YAPMALI?

Akıntısı yoğun olan ve doktor tarafından fizyolojik akıntı tanısı konmuş olan kadınların yapacağı şey günlük ped kullanmaktır. Ped kullanımı dışında bu akıntıları azaltacak başka bir şey yok. Belki vücutta hormonal değişiklikler oluşturmak için ve akıntıyı biraz daha azaltmak adına doğum kontrol hapları kullanılabilir. Ancak bunun haricinde maalesef yapılacak hiçbir şey yok. Yanlış bir uygulama, vajina içinde temizlemeye yönelik ürün kullanmak olabilir. Bu ürünler belki işe yarayabilir ama akıntı fizyolojik akıntı olduğu sürece doktor tarafından değerlendirilip bu tanı koyulduğu sürece ne yaparsa yapsın onlar geri dönecektir. Bazı kadınlar doğası gereği bazı akıntıyı hiçbir şekilde şikayet olarak algılamazken bazı kadınlar aynı miktardaki akıntıdan çok daha fazla şikayetçi olabiliyor. Burada tıbbi olarak yapılabilecek bir şey söz konusu değil. Yani akıntı olan bölgeye sürülecek/uygulanacak herhangi bir şey, ağızdan alınabilecek herhangi bir ilaç bu fizyolojik akıntıyı azaltamayabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.