Özgür Bilgi Kanalı

Vajinal Mantar
Vajinal mantar nasıl tedavi edilir?
Tedavi, hem tablet şeklinde ağızdan alınanlar hem vajinal bölgeye uygulan hem de dış genital bölgeye sürülenler olmak üzere üç şekilde yapılıyor. Başarı olasılığımız yüzde 90 ama yüzde 10’luk bir dilimde başarılı olamıyoruz ya da mantar yeniden nüksediyor. O tür durumlarda çok uzun süreli baskılayıcı tedavi uygulamak gerekiyor.
Biz mantar enfeksiyonunu kolaymış gibi anlatıyoruz ama bazı durumlarda, özelikle bu enfeksiyonun tedavisinde kullandığımız tek kullanımlık tabletlere direnç gelişiyor. O tür durumlarda günde iki kez olmak üzere 10 hatta 20 günü aşan tedaviler gerekebiliyor. .Ancak o zaman karaciğer fonksiyonlarının da test edilmesi gerekiyor. Kısacası mantar enfeksiyonları, yüzde 90 çok kolay tedavi edilirken yüzde 10 sorun çıkarabilmektedir.
Vajinal mantarın belirtileri nelerdir?
Vajinal mantar enfeksiyonunun hiçbir belirtisi olmayabilir. Yüzde elli kadında hiç belirti vermez. Belirti verdiğinde ise en sık görülen iki belirtisi, peynir kesiği şeklinde akıntı ve genital bölgede kaşıntıdır.
Bunun dışında eğer başka türlü bir akıntı varsa, Kahverengi veya yeşil, kötü kokulu bir akıntı varsa bu mantar enfeksiyonu olamaz. Mantar enfeksiyonunun en çok görülen tipik belirtisi dış genital bölgede peynir kesiği türünde akıntı ve bununla birlikte kaşıntıyla birlikte o bölgede kızarıklık, ayrıca dış genital bölgede ödemdir.
Ancak dediğim gibi vajinal mantar kadınların yüzde ellisinde hiçbir belirti vermediği ve şikayete neden olmadığı için sadece doktor tarafından tesadüfen fark edilebilir.
Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?
Vajinal mantar evet cinsel yolla pek tabii ki bulaşır. Daha doğrusu vajinal mantar cinsel yolla karşı tarafa geçer dersek daha doğru olur. Yani eğer erkek mantar taşıyor ise, bu mantar kadına da geçecektir. Ancak orada enfeksiyon oluşup oluşmaması durumu kadının genital bölgesinin iyi korunup korunmamasına bağlıdır. Kolaylaştırıcı bir faktör olmadığı sürece erkekteki mantar kadına geçse bile etki göstermeyebilir. Kolaylaştırıcı etkenler, kadının hamile olması, antibiyotik kullanması veya enfeksiyonlara çok sık rastlanan yaz dönemi gösterilebilir. O tür durumlarda erkekten kadına geçen mantarın enfeksiyon yapması pek kolay değil. Kadındaki mantar enfeksiyonu erkeğe geçerse bunun enfeksiyon yapması yine pek kolay olmaz. Bunun nedeni mantarın, vücuttaki doğal bakteri ortamı aracılığıyla kolaylıkla uzaklaştırılabilen bir mikroorganizma olmasıdır. Eğer bölgesel olarak o koruyucu etkenler uzaklaşmışsa, kadında laktobasil diye adlandırılan bu ortam bozulmuş ise o zaman mantar enfeksiyonu oluşabilir. Ama yine de sürekli mantar alışverişi olmasın diye ilk atakta değilse bile ikinci atakta hem kadını hem de erkeği beraberce tedavi etmeyi tercih ediyoruz.
Vajinal mantarın nedenleri nelerdir?
Vajinanın sürekli olarak korunmasını sağlayan, laktobasil denilen bir bakteri popülasyonu var. Bunlar da bir tür bakteridir aslında. Ama bun bakteriler asit üretme yöntemiyle, vajinanın bakterilerden ve mantarlardan korunmasını sağlar. Eğer herhangi bir nedenle bu bölgedeki laktobasil sayısı ve ortamı denge kaybına uğrar ise ve sayısı azalır ise bu sefer diğer bakteriler ve mantarlar çoğalır. Doğum kontrol hapı kullanımı, hijyen bozukluğu, sık sık havuza girmek, şeker hastalığı ve ıslak mayoyla dolaşmak gibi durumlar laktobasillerin azalıp mantarların üremesine neden olur. Genital bölgede zaten mantar vardır. Ancak bu mantarlar üreyemez. Çünkü laktobasil diye adlandırdığımız bakteri tipleri buna izin vermiyor. Yukarıdaki nedenler ve başka nedenlerle bu laktobasil popülasyonu azalırsa, ki antibiyotik kullanımı da bu nedenler arasındadır, o zaman mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir.
Vajinal mantar nasıl teşhis edilir?
Vajinal mantarın hiçbir belirtisi olmasa bile veya kadın tarafından kaşıntı veya akıntı şikayetiyle başvurulsa bile gözle sadece tipik akıntıyı ve kızarıklığı görerek, çok rahat bir şekilde tanı koyulabilir. Ekstra olarak hiçbir inceleme yapmaya gerek yok. Ancak ekstra incelemeler yapılması gerekirse vajinal kültür ve mikroskobik inceleme gibi çeşitli yöntemlere başvurabiliriz. Ancak söylediğimiz gibi tanı koyması çok kolay. Çok sık rastlanan bir enfeksiyon olduğu için hasta kadının bize söylediklerinden bile çok rahat tanı koyabiliriz.
Vajinal mantar sık görülen bir sorun mu?
On kadından dokuzu hayatlarının herhangi bir döneminde birden fazla kere bu enfeksiyonu geçirmiş oluyorlar. Bunun nedeni sıklıkla görülen genital enfeksiyon türü vajinal mantar olmasıdır. Tıpkı üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bu da sık ortaya çıkar. Ama kadınların çoğu doktora gitmediği için sanki oran daha azmış gibi gözüküyor. Bize yansıyan oran yüzde elli.
On kadından beşi mutlaka hayatlarının herhangi bir döneminde akıntı ve kaşıntı şikayetiyle bize başvuruyor ve mantar enfeksiyonu tanısı konuluyor. Burada kadınların en çok merak ettiği nokta; ‘Acaba ben ne yaptım da, mantar enfeksiyonu oluştu? Acaba hijyenimle ilgili bir sorun mu var?’ türü sorular. Vajinal mantarın hijyen bozukluğuyla hiçbir alakası yoktur,bunu bilmek lazım. Bakteri enfeksiyonları, yeşil ve kahve renkli olan, kötü kokulu olan, idrar yaparken yanmaya neden olan enfeksiyon çeşitleri hijyen eksikliğiyle alakalı olabilir. Ancak vajinal mantar enfeksiyonu hijyen eksikliği olmayan kadınlarda da çok rahat bir şekilde görülebilir.
Hamilelik döneminde vajinal mantarlara daha sık mı rastlanır?
Hamilelik döneminde en sık rastlanan şeydir mantar enfeksiyonu. Neden? Çünkü hamilelikte oluşan ortam vajinanın koruyucusu olan laktobasil bakterilerini azalttığı için vajinada sık sık mantar enfeksiyonları meydana gelir. Hiçbir nedeni olmasa bile sadece hamilelik bile bunun için kolaylaştırıcı bir durum arzedebilir. Hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler bu vajinal mantarların ön plana geçerek o laktobasillerin azalması ve böylece mantarların ön plana geçmesini sağlayarak mantar enfeksiyonlarının oluşmasını sağlar. Zaten hamilelikte oluşan vajina enfeksiyonlarının yüzde sekseni mantarlar tarafından meydana getirilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.