Yaptığı besinin değeri saymakla bitmez arıların, insanları soktuklarında ise verdikleri acıda fenadır. Öleceklerini bildikleri halde tehlike anında kendilerini savunmak için diğer canlıları küçücük iğneleri ile sokarlar. Arı sokmaları bazı insanlarda alerjiye sebep olup bütün vücutları şişerken bazı insanlarda da sadece sokulan bölge şişer. Arılara karşı alerjik olup olmadığınızı iyi bilmeniz gerekir eğer alerjiniz varsa bu arı sokmaları sizin için ölümcül olabilir. Doktorunuzdan arı alerjisi için test isteyebilir bunu çok kolay öğrenebilirsiniz. Alerjik olan insanlarda arı soktuğunda nefes almada zorlanma, çarpıntı, kusma, karında ağrılar ve baygınlık olabilir. Böyle bir durumda alerji hapı içerek veya iğne vurularak arı zehrini nötralize edilmesi sağlanır.
Arı sokmasında neler yapmamız gerekir?
Arı iğnesini vücudunuza soktuğu anda iğnenin sonunda zehir kesesini bırakarak kaçmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşınca biliyorum zor ama öncelikle sakin davranıp panik yapmamanız gerekir panikle bölgeyi sıkarak çıkartırsanız zehir kesesindeki bütün zehri vücudunuza almış olursunuz. Bunun yerine bıçak veya yassı bir şey yardımı ile kazıyarak çıkartmanız önerilir. Arının iğnesini çıkardıktan sonra yapılması gereken varsa amonyak yöntemini uygulayabilirsiniz. Amonyağı arının soktuğu bölgeye sürebilir veya bir bardak su ilerisine 15 – 20 damla damlatarak içebilirsiniz. Bir diğer yöntem arı sokmasına karşı satılan kremleri sürebilirsiniz bu kremlerin içeriğinde Antihistaminik ve Steroid olduğundan şişkinliği giderecektir. Arı sokmasında asla yapmamanız gereken yöntemler ise sokulan bölgeyi ovalamak veya basınç uygulamak. Ovalamak veya basınç uygulamak zehri daha fazla bölgeye yayacağından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
Arı sokmasına iyi gelen diğer yöntemler;
Arı sokulan bölgenin soğuk tutulması bunun için buz veya soğuk bir şeylerin bölgeye uygulanması iyi gelir. Yoğurt sürülmesi de tavsiye edilir hem acının azalmasına hem de soğuk tutmasına yardımcı olur. Eğer arı bir şeyler yerken sokmuş ise sokulan bölge boğazın içi olduğunda yapmanız gereken sirke ile sık sık gargara yapıp daha sonra en yakın sağlık birimine başvurmanızdır.
Maydanozu sürülebilecek kıvama gelene kadar dövün daha sonra arı sokmuş bölgeye sürün iyi gelir. Bir diğer bitkisel karışım ise sirkenin içine biraz arpa unu katıp karıştırın hamur kıvamına geldiğinde bölgeye sürün yukarıda adı geçen krem vazifesi görecektir. Eğer varsa lavanta yağıda sürebilirsiniz.
Arı soktuktan sonra o bölgeyi acının hafiflemesi ve zehrin yayılmasını bir nebzede olsa azaltmak için bol su ve sabunla yıkabilirsiniz. Jel bulaşık deterjanı da bu yöntem için etkilidir.
Arı sokmasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de sokulan bölgedir. İster alerjiniz olsun veya olmasın eğer sokulan bölge yüz bölgesinde ise mutlaka ve mutlaka en yakın sağlık birimine başvurmanız son derece önemlidir. Çünkü alerjiniz varsa bünyenize bağlı olarak 10-15 dakika içinde görmenizde zorluklar, nefes almada güçlük gibi belirtiler olacaktır. Eğer alerjiniz yok ise bu biraz daha uzun sürecektir ama mutlaka olacaktır. Hayatı önem arz eden bir konu olduğundan mutlaka doktora başvurmalı ve gerekli önemleri almalısınız.
Herkese bal yiyerek ama arı sokması yaşanmadan bol piknikli güzel bir yaz diliyorum.

Önceki İçerikMS Belirtileri ve Tedavisi,MS Hastalığı Belirtileri,MS Hastalığı Tanısı,MS Hastalığı Tedavisi,MS Hastalığı Nasıl Oluşur?
Sonraki İçerikMayıs 2015 Ödemeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz