Özgür Bilgi Kanalı

Vücut Morlukları Neden Olur?
Durduk yerde vücudunuzda morluklar oluşmaya başladıysa vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda vardır. Morlukların yanında nefes almada zorlanma, göğüste ağrı, tırnak ve dudaklarda renk değişikliğinin olması, burunda kanama ve çarpıntı gibi durumlarda görülüyorsa bu morlukların altında başka bir hastalık olabilir. Morluklar vücutta çeşitli sebeplerden dolayı oluşur ve hepsi de herhangi bir hastalığın sebebi olacak diye bir kural yoktur. Bazen vücuda alınan hafif bir darbe bile vücutta morluklara neden olabilmektedir. Uzun süre geçmeyen ve aniden ortaya çıkan morluklar vücutta farklı şeylerin olduğunun habercisidir. Vücudunuzdaki morluklar için doktora başvurduğunuz zaman doktor bunun nedenini öğrenmek için sizden kan testleri ve başka testlerde isteyecektir.
Nedenleri
Vücuttaki morlukların oluşmasında genellikle darbe, çarpma, düşme, küçük çapta kazalar ve travmalar başta gelmektedir. Morarma sırasında derinin altındaki damarlar hasar gördüğünden ciltte renk değişikliği ortaya çıkar. İyileşme sırasında da morluklar çeşitli renkler alırlar. Böyle şekilde ortaya çıkan morlukların iyileşmesi 2 – 3 haftayı bulur. Yaşlanmada morlukların oluşmasında etkili olmaktadır. Yaşlanma ile birlikte damarların hasar görmesini zorlaştıran dokular zayıflar. Cilt esnekliğini kaybeder ve deri altında bulunan yağ oranı azalır. Bundan dolayı yaşın ilerlemesi ile birlikte cilde hafif bir darbenin alınması bile kan damarlarının hemen zarar görmesine neden olabilir ve morarmalar sık bir şekilde görülür. Cilt veya kan üzerinde inceltici etkisi olan ilaçların kullanılması da alınan hafif bir darbe ile ciltte morarmanın olmasına neden olmaktadır. Bu ilaçlar arasında aspirin, inceltici ya da pıhtı önleyici, kortizon içeren ilaçlar, E vitamini, balık yağı gibi kullanılan destekleyici ürünler vardır. Alerji, egzama ve astım için alınan ilaçlarda cildin incelmesine neden olduklarından hafif bir darbe anında ciltte morarmalar oluşur.
Yukarıda sayılanlar belirgin ve herhangi bir darbe sonucu ortaya çıkan morluklara örnektir. Birde neden kaynaklandığı bilinmeyen ve aniden ortaya çıkan bazı morluklar vardır ki bunlarda bazı hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkarlar. Daha çok kalıtsal olan ve aileden geçen hemofili hastalığında oluşan bir kanamanın durması uzun zaman alır. Kanın pıhtılaşmasında önemli bir görevi olan trombositlerin sayısının az olması veya fonksiyonlarında herhangi bir aksaklığın olması morlukların sebebi olan kanamaları oluşturabilir. Genetik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan Von Willebrant hastalığı bir kanama bozukluğu hastalığıdır. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan proteinlerden biri olan fibrinojen eksikliği pıhtılaşma bozukluğuna ve kanamalara sebep olur. C vitaminin bir diğer görevi dokuları güçlendirip desteklemesidir. Vücutta C vitamini eksik olduğu zaman hem dokular hem de kılcal damarlar zayıflar. Dokularda morluklara neden olan kan sızıntıları ortaya çıkar. Kalıtsal nedenler, yaşlanma veya hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı kılcal damarlar hasar görebilir. Bundan dolayı deri altında çatlamalar ve yüzeye yakın yerlerde ise morluklar ve çürükler oluşur. Morlukların oluşmasına neden olan diğer hastalıkların başında Akdeniz anemisi, şeker hastalığı, bağışıklık sistemi hastalığı olan lupus, karaciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, alerji hastalıkları, enfeksiyonlar ve kan kanseri hastalıkları gelmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.