Özgür Bilgi Kanalı

Bu kış ayında yağ yakmak kulağa zor gelse de aslında şimdi tam zamanı. Nasıl mı?

Bu mevsim geçişleri vücudun toksin arınımı açısından önemlidir. Şöyle düşünün, sürekli sıcak soğuk değişimi gören bir bünye, kendisini korumak için yağ üretip, yağ parçalayacak değil mi? Bunu sıcaklık dengesini sağlayabilmek için, yapacaktır.

Bu bölümde bu mevsim geçişini en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için sizlere bir spor programı yapacağız. Öncelik olarak programa başlamadan, kıyafet seçiminize gelelim. Bayanlar, terlemeleri için, kalın taytı spor yaparken tercih edebilir.

Kıyafetinizi giydikten sonra gelelim yürüyüşe. Yaz aylarında da kış aylarında da yağ yakmanın en kolay yoludur bir iki saatlik yürüyüş. Ayrıca, kan dolaşımını da düzenlediği için, kalp-damar rahatsızlıkları için de birebirdir. Günde birkaç saat özellikle sabahları yapacağınız yarım saat yürüyüş 10 dakika dinlenme, ardından bir yarım saatlik yürüyüş ile bir önceki gün aldığınız kaloriyi büyük ölçüde yakarsınız. Nefes egzersizleri için, yürüyüşlerinizi ormanlık alanlarda yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer, yürüyüş yapacak zaman ve mekanınız yoksa, sporu spor malzemeleri ile yapmanız gerekecek. Eğer, evinizin yakınında bir spor salonu varsa bu yazacaklarımızı hiç okumadan direkt oraya kaydolun diyelim. Spor malzemelerinde de hafif yükleri, alabiliyorsanız koşu bandını tercih edin. Spor öncesi az kalori almaya özen gösterin.

Elma gibi yeşil bitkiler tüketin. Sabahları koşu bandınız varsa, koşu bandı üzerinde 10-15 dakika koşu yapın. Eğer, koşu bandınız yoksa evinizin içeriisnde yürüyormuş gibi adımlar atın sabit bir noktada. Bu egzersizi 20 dakika yapın. Egzersiz ardından elma topluyormuş gibi ellerinizi yukarıya kaldırıp hafif sıçrayışlar yapın. Bu sıçrayışlarınız 50 sıçrayış ardında 1 dakika dinlenme şeklinde olursa basen bölgelerinizdeki yağlarınızı yaktıracaktır.

Kendinizi çok zorlamadan bu egzersizleri tekrarlayabilirsiniz. Gündelik yapacağınız bu egzersizler ile hem kalorilerinizi yakmanız hem de forma girmeniz mümkün.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.