Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri


Yağlı ciltler bakımı oldukça güç ciltlerdir. Fazla yağdan dolayı oluşan sivilce ve akneler kâbusumuz olur. Sürekli yüzü sabunla yıkayıp kurutmaya çalışırız. Oysa bu yüzün yağ üretimini daha da arttırır. Üstelik cilde zarar verir. Özel ilgi gerektiren bu cilt tipinin tek avantajı da yüzün geç yaşlanacak olmasıdır. Sevinelim hanımlar.

Yüzü çok sık yıkamak yağı iyice arttırır dedik. Peki, ne yapalım? Yüzdeki fazla yağı emen kâğıtları kullanabiliriz. Makyaj öncesi uygulayacağınız yağ emici pudralar makyajın daha kalıcı olmasını sağlar.

Cildim zaten yağlı diyerek nemlendirici sürmeyeyim diye düşünmeyin. Sadece yoğun vazelin içerenlerden uzak durun, daha hafiflerini tercih edin.

Haftada 1 kez peeling yaparak cildinizi ölü hücrelerden, siyah noktalardan arındırın. Uygun maskeler uygulayın. Yağlı ciltler için maske seçimi de zordur. Biz işinizi kolaylaştırmak için size uygun olabilecek maske önerilerinde bulunalım.

Kil ve su yağlı cilt için uygundur. İkisini karıştırıp yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Kuruyunca duru suyla yıkayın. Hem fazla yağı alır hem de siyah noktaları temizler. 1 veya 2 haftada bir yapabilirsiniz.

Bir başka tarif: 1 tatlı kaşığı bal, 2 damla limon suyu, 1 çorba kaşığı süt. Malzemeleri karıştırıp cildinize sürün. Kuruyunca ılık suyla yıkayın. Fazla yağ giderken aynı zamanda yüzünüz yumuşacık olur.

Portakal ve yumurta sarısı maskesini de yağlı ciltli hanımlar uygulayabilirler. Cildiniz ışıldar ve yağlanması azalır.

Maske tariflerimiz oldukça pratik ve evde olan malzemelerden. Kolayca hazırlayabilirsiniz. Cildimiz bizim için çok önemlidir, bakımını ihmal etmeyelim.