Özgür Bilgi Kanalı

Yaz Tatilinde Egzersiz
Evet sevgili okuyucular. Bugün vücudumuz için aşırı derecede önem arz eden bir konudan bahsedeceğim. Egzersiz. Peki ama nasıl egzersiz? Akşam çekirdek ve kola alıp, parklarda çekirdek çitleyerek yapılan egzersiz mi yoksa gerçekten vücudumuz için yapılan egzersiz mi?
Halkımız, maalesef egzersiz konusunda üşengeç. Yapılan yürüyüşler genelde metre hesabından oluyor. Eğer yürüyüşe çıktıysanız ve bunu da egzersiz havasında geçirmek istiyorsanız, bir kere kesinlikle km hesabından yürümelisiniz. Yani en az 1 km gidiş ve 1 km geliş. Ancak bunda dahi üşengeç davranıyoruz.
2012 yılında, dünya genelinde bir araştırma yapıldı. Araştırmanın konusu şu: En sportif insanlar hangi ülkelerde yaşıyor? 100 ülke arasında yapılan bu araştırmaya göre 76. sıradayız. Gerçekten büyük bir başarı hikayemiz var.
Egzersiz yapmayan bir vücuda, sağlıklı vücut demek büyük bir yanlış olur. Eğer sağlığınızı seviyor ve dikkat ediyorsanız egzersizle ilgili söyleyeceklerimi dikkatlice okuyun. Çünkü sağlıklı bir yaşamın temel anahtarı egzersizdir. Egzersiz sadece günümüzde değil insan oğlunun varlığından bugüne kadar hep var olan ve var olmaya devam edecek, vücudumuz için vazgeçilmez bir doğal ilaç, gereksinim ve ihtiyaçtır.Teknolojinin gelişmesi insan gücüne olan ihtiyacın azalması günümüz toplumunu daha az hareket eden bir yaşantıya sürükledi ve bunun sonucunda eskiye nazaran egzersiz yapmak spor salonları fitness merkezleri bir hayli önem kazanmaya başladı.
Günümüzde egzersiz yapmak denilince akla sadece fit olmak vücudu formda tutmak fiziksel olarak kötü olmama akla geliyor. Halbuki egzersiz sadece bununla sınırlı olmayan hamilelik, yaşlılık, kanser, kas-iskelet sistemi sorunları psikolojik birçok sorunlardan korunmak için egzersiz yapmak vazgeçilmez bir tedavi yöntemidir. Özellikle günümüzde modernize yaşantımız bizleri inaktiviteye sürüklemekte ve hareketsiz geçen günlerimizin sayısı gün geçtikçe artmakta ve buda birçok psikolojik, fizyolojik birçok sorunu beraberinde getirmektedir.
Evet yazımın başlığında söylediğim gibi egzersiz tamamen vücudun doğal bir ilaç mekanizmasıdır ne bir dışarıdan uygulanan enjeksiyon ne de içilen bir ilaç. Vücut direncinin artması, egzersiz sonrası terleme ile toksik maddelerin atılması, alınan oksijen oranını artırıp akciğer ve kalbin fonksiyonlarını arttırması, kilo vermede, nefes darlığı çekenlerde stresi azaltmada ve mutlu olmamıza kadar birçok yararları vardır.Günümüzde özellikle stres ve mutsuzluk hızla artmakta ve çözümü aranan önemli konulardan birisi haline geldi.Yapılan bilimsel araştırmalarda kişinin düzenli egzersiz yapması yaklaşık 6 ay sonra vücutta düzenli olarak endorfin hormonu salgılatmakta buda kişinin mutluluğunu artırmaktadır.
Egzersizin biraz daha etkilerini hastalıklar üzerindeki rollerini biraz irdeleyelim. Kalp sorunları, cinsel ve jinekolojik sorunlar, kas iskelet sorunları, kanser, obezite, psikolojik ve ruhsal problemler, hamilelikteki sorunlar, yaşlılık, fiziksel problemler ve daha birçok sorunlarda egzersizin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Şimdi gelelim egzersiz hakkında bildiğimiz en büyük yanlışlıklara. Bilinen en büyük yanlış her egzersiz her soruna, hastalığa etki etmez nasıl ki kullandığımız yanlış ilaç yanlış etki gösterebiliyorsa yanlış yaptığımız egzersizde durumu daha kötüye götürebilir. Bu konuda uzman bir fizyoterapiste uzman bir egzersiz danışmanına gitmekte fayda var.
Egzersizde önemli olan ÇOK EGZERSİZ YAPMAK DEGİL; KİŞİYE GÖRE DOGRU, DÜZENLİ VE ZAMANINDA EGZERSİZ YAPMAK ÖNEMLİDİR.
Şimdi gelelim egzersizin nasıl yapılacağına hangi sorunda veya hastalıkta hangi egzersizi yapacağımıza ne kadar ne şekilde yapacağımıza.Yazımda tabi çok az bir kısmına değinebileceğim sorusu veya detaylı bilgi almak isteyenler(Hangi egzersizler hanği hastalık için,özel durumlar,egzersizin süresi,frekansı vb..) bana mail adresimden ulaşabilirler.
Bazı kronik hastalıkların egzersiz reçeteleri;
OSTEOPOROZ: Haftada 3-4 gün 30-45 dakika yüzme,bisiklete binme, yürüyüş yapılabilir.
OBEZİTE: Haftada 5-6 gün 30-40 dakika Yürüyüş, Bol gün içi hareket, Yüzme, Direnç egzersizleri yapılabilir.
HİPER TANSİYON: Orta düzeydeki aerobik egzersiz. Hastaların günlük 30 dakika orta tempoda egzersiz yapmaları gerekiyor. Ayrıca haftada 2 gün düşük yüklenmeli ağırlık egzersizi yapmalarında da fayda var.
Tip-2 DİABET: Hastalar her gün 30 dakika haftada 3-4 saat orta düzeyde aerobik egzersiz yapmalı. Kas kitlelerini artırmak için de güç egzersizi uygulamalı.
Evet! Bu yazımızda egzersizin kısaca faydalarından vücuttaki etkilerinden bazı kronik hastalıklarda nasıl bir egzersiz programı izlenileceğinden bahsettik. Bir sonraki yazımda egzersizle ilgili olarak ‘’Çocuk ve Spor’’ yazımızda görüşmek üzere…
UNUTMAYIN!!!
-Egzersiz yaşam kalitemizi arttırır.
-Mutlu olmak, sağlığımızı korumak ve geliştirmek için egzersiz yapmalıyız
-Egzersize günde 15 dakika da olsa vakit ayırın!

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.