Özgür Bilgi Kanalı

Bilirubin Nedir?

Alyuvarların dalakta yıkılması sonucunda hemoglobin moleküllerinin parçalanması ile meydana gelir. Karaciğerden safra olarak dışarı verilir. Bağırsaklar ve idrar yoluyla dışarı atılır. Safraya rengini veren boya maddesidir.

Bebeklerde doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde fizyolojik olarak bilirubinler de artış olmaktadır ve bu duruma yenidoğan sarılığı denmektedir. Normal doğan bebeklerin %60’ında görülürken erken doğan bebeklerin %80’inde görülebilmektedir. Özellikle erken doğum yapan annelerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Bebeklerini sürekli kontrole götürmesi gerekmektedir. Tehlike oranı yüksek bir rahatsızlık değildir. 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat özellikle prematüre bebekler de kilo kaybına neden olduğu için doktor gözetimin de olması önemlidir.

Nedenleri

-Doğum esnasında ki zorlanmalara bağlı durumlar
-Erken doğum
-Annede ki şeker hastalığı
-Suni sancı ile doğum yapma
-Anne ve Babada ki kan uyuşmazlığı
-Bebeğin alyuvarlarında ki anormallikler
-Bebeğin karaciğerinin aşırı bilirubini işleyememesi
-Bebeğin alyuvarların aşırı derece de hızlı parçalanması

Belirtileri

Yeni doğan bebekler de 2 ile 6 gün arasında belirtilerini gösterir. Bebeğin göz akı sararır. Önce yüzde başlar bilirubin oranı arttıkça da boyuna göğse ve bacaklara doğru yayılır. Özellikle gün ışığında bakılırsa sarı rengi daha iyi farkedilebilir. Bebek daha çok uyumaya başlar. . Eğer bilirubin çok yükselip beyni etkilemişse, o zaman bebek tiz sesle ağlamaya başlar, başını geriye atar, havaleye kadar gidebilir. Bu durumdaki bir bebekte sonuçta çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme, görme sorunları oluşur. Farkettiğiniz anda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Yapılacak bilirubin testlerine göre tedavi uygulayacaktır.

Bebeğinizin bu rahatsızlığı ilerde oluşabilecek sorunları engellemesi için en iyi şekilde atlatması gerekmektedir. Bunun için bebeğinizi doktor kontrolünde tutmalı ve sık, iyi beslemelisiniz..


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.