Özgür Bilgi Kanalı

Son 20 yıldır birçok araştırmaya konu olan yeşil çayın tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Güçlü antioksidan, vitamin ve mineral deposudur. Kalp sağlığından zayıflamaya kadar birçok faydası olduğu biliniyor. Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez ama biz burada en önemli faydaları üzerinde duracağız.

Araştırmalara göre yeşil çay içenler meme kanseri, mide kanseri, cilt kanseri gibi daha birçok kansere yakalanma ihtimali yeşil çay içmeyenlere oranla daha düşüktür. Düzenli yeşil çay içenlerde kanserli hücre daha az olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer faydası saç derisindeki kepeklenmeyi azaltır. Cildi daha güzel gösterir. Yeşil çay demlenip soğuduktan sonra göze uygulanması da gözleri dinlendirir.

Yeşil çay bağırsak hastalıkları tedavisinde düzenli kullanılırsa iyileşmeye yardımcı olur. Diyabet için kullanmadan önce doktora başvurulması gerekir. Araştırmalar yeşil çayın iyi kolesterolü yükselttiği, kötü kolesterolü düşürdüğü, damar tıkanıklığı riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Günümüzde yeşil çay en çok zayıflamak isteyenler için kullanıldığı göze çarpıyor. Bu çay metabolizmayı hızlandırdığı, yağ yakılmasını artırdığı için zayıflamaya büyük oranda yardımcı olmaktadır. Ama sadece yeşil çay ile zayıflamak yeterli olmayacağı için, diyete ek olarak yeşil çaydan destek alabilirsiniz

Yeşil çayı faydası çok olsa da fazla tüketim sonucu bir takım yan etkilere yol açar. Bunlar; ateş, bulantı, sinirlilik, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk gibi birçok yan etkisi vardır. Bu faydaları yanında yan etkilerini de dikkate alarak gereği kadar kullanmalıyız.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.