Özgür Bilgi Kanalı

Kadınların vazgeçilmezi olan yüksek topukların sağlık sorunlarına yol açtığı kimi uzmanlar tarafından belirtilmekteydi. Görünüşü açısından kadınların birincil tercihleri arasında bulunan bu ayakkabıların ileri ki yaşlarda büyük sorunlara sebep olduğu bir araştırma daha yapıldı. Kireçlenme !

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada yüksek topuklu giyen bir kadının eklemlerini tehlikeli derecede zorladığı ve bu zorlama sonucunda eklemlerin yaşlanmasına rastlandığı görüldü. Bilimsel adı ile osteoartrite, halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu durum eklemlerde bulunan kıkırdakların sürtünerek kırılmaya başlaması ile bu sürtünmenin kemiklerde de oluşmasını sağlamakta ve sonucunda eklemlerin şişmesine sebep olmakta.

İleri ki yaşlarda sürekli olarak devam eden diz ağrılarına ve hareketlerin kısıtlanmasına sebep olacak bu durum şişman kadınlarda daha fazla görülmekte. Kilolar ile eklemlere binen yükün fazla olmasıyla sürtünmenin daha şiddetli olduğu gözlenmektedir.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi üzerinde sağlıksız olduğunu kanıtlama amaçlı sayısız araştırma yapılan yüksek topuklu ayakkabılar vücudun sadece kemik değil kas ve sinir yapısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Sürekli parmak ucunda yürümenin zorluğu zaten herkes tarafından bilinen bir durum. Bir de yüksek topuklu ayakkabı giyerek sinirlere ve kaslara bindirdiğimiz yükün ağırlığını artırarak kendimizi daha fazla riske atmaktayız.

Mümkün olduğunca az topuklu ayakkabı giymeye çalışarak ve yaptığımız kombinelerde yüksek topukluya daha az yer vererek sağlığımızı dikkat etmeliyiz. Eğer yüksek topuklu konusunda ısrarcı davranıyorsanız ayakta durmamaya ve topuğun fazla yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sitemizde yer alan moda ve kıyafet kombineleri ile daha şık ve daha sağlıklı seçimler yaparak güzel görünmek ve iyi hissetmek adına geleceğimizi dayanılması zor ağrılı günlere emanet etmemekte fayda var.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.