Yüz Çukurları Nasıl Tedavi Edilir?


Kalıtımsal, yani genetiksel özelliklerle de oluşabilen bu çukurlar genellikle akne ve sivilcelerin elle patlatılması, dolayısıyla iltihap kapması nedeniyle meydana gelir ve rahatsız edici bir görünümünün olmasından ziyade, belli dönemlerde ağrıya da neden olabilir.

Bazı yüz yaraları son derece küçük olur ve yakından bakılmadıkça farkedilmez, bazıları da diğerlerinin aksine son derece derindir ve özellikle yanaklarda kratere benzer bir görünüm meydana getirirler. Derin olanlarını tedavi etmek her ne kadar zor olsa da, evde yapacağınız bazı uygulamalar ile küçük olanlarını yok edebilir büyükleri ise neredeyse görünmez bir hale sokabilirsiniz.

Yüz çukurları neden olur?

Hamilelik, ergenlik ya da benzeri durumlara bağlı olarak oluşan sivilce ve aknelerin yüksek şiddette olması, uzun yıllar boyu sivilcelerin tedavi edilmemesi ya da sıkılması ve enfeksiyon kapması yüz çukuru oluşumuna neden olur. Bazen de anne ve babadan çocuğa geçtiği görülür. Eğer çukurlarınız genetik değil ise ve yeni oluşmaya başladıysa endişelenecek herhangi bir durum yoktur. En yakın dermatoloğa başvurun ve probleminizi kolayca çözün. Unutmayın ki hiçbir sivilce ve akneyi sıkmak yok!

Lazer cilt tedavisi

Yeni başlayan ya da fazla derin olmayan yüz çukurları çeşitli besleyici kremler ile evde tedavi edilebilir fakat bu çukurlar derin ve krater halde ise profesyonel lazer tedavisi şart demektir.
Tamamen acısız olan bu yöntem sayesinde cildin üst tabakası tahrip edilerek yeni deri oluşummu sağlanır, cildi yenileyecek başka da bir yol yoktur.

Cerrahi tedavi

Eğer yüz çukurları lazer ile de kapatılamayacak kadar derin ise geriye kalan tek seçenek cerrahi plastik operasyondur. Bu operasyon ile akne izleri ya da yüz çukurları olan üst deri tabakası yerinden alınır ve onun yerine farklı bir yerden alınan ince deri tabakası yerleştirilir.
Bir nevi dolgu yapmak anlamına gelen bu operasyon geçicidir. Yani belli aralıklar ile tekrarlanmaz ise cilt tekrardan eski haline döner.

Evde yüz çukuru tedavisi

Eğer cerrahi ya da lazer operasyonlarına belki de binlerce lira ödemek istemiyorsaız akne ve sivilce izlerinizi yok edebilecek çeşitli çukur tedavi cihazları satın alabilirsiniz. İleri boyutta olmayan yüz çukurları için özel olarak üretilen bu vakum cihazları çukurların zamanla küçülmesine ve bir süre sonra da tamamen yok olmasına olanak verir. Fakat vakum gücünden dolayı belli bir mikarda morarıklık oluşmaktadır. Bu yüzden elinizden geldiğince gece kullanmalı ve morarıklıkları meyan kökü, zerdeçal ya da mantar özü gibi doğal bitkilerle geçirmeye çalışmalısınız.