Yüz Felcine Dikkat !


Özellikle soğuk havalarda dikkat edilmesi gereken bir konudur yüz felci.. Daha bir çok nedeni olmasına rağmen uzmanlar soğuk havalarda daha dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Yüz Felci Nedir?

Yüzde seğirme, güçsüzlük veya hareketsizlik yüz sinirini ilgilendiren bir hastalığın bulgularıdır. Yüzde meydana gelen anormal hareketler ya da felç farklı sebeplerle meydana gelebilir. Buna neden olan sebepler mutlaka araştırılmalıdır.

Yüzün her iki tarafında bulunan kasların, aynı taraftaki beyin sapından çıkan ve kulak arkasında yüzeye çıkan baş sinirlerinden 7. sinir, fasial sinir ile çalışır. Faisal sinirde tükürük bezi, gözyaşı bezi ile dilin ön tarafına giden ince dallar bulunur. Bu sinirin travma, enfeksiyon gibi nedenlerle hasar görmesinden dolayı oluşan geçici yüz zaafı, yüz felci olarak adlandırılır.

Soğuk havalar dışında bağışıklık sisteminin zayıf olması da felce yol açan nedenlerden biridir.  Rahatsızlık büyük olasılıkla vücuda giren bir virüse karşı gösterilen bir tepkiden dolayı oluşmuştur. Yüz sinirinin kemik içinde olan bölümü şişer ve bu basınç nedeniyle sinir zedelenir.

Şeker hastalığı olanlar ve hamileliğinin son 3 ayında olanlar da risk grubundadır. Gözler rahatsızlık süresince tam olarak kapanmadığından, antibiyotik, suni gözyaşı ilaçları, göz bandı kullanarak enfeksiyonlardan ve travmalardan korunmak gerekir. Rahatsızlık genellikle cerrahi ya da medikal tedavi olmadan düzelme gösterir.

Fakat sinirin ne kadar zarar gördüğünü ve tedaviye ihtiyaç varsa , tedaviyi belirleyebilmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yüz felci için gerekli egzersizler doktor tarafından verilmektedir. Bu egzersizleri aksatmadan yapmanız da fayda vardır. Ayrıca günde bir kaç saat arayla sakız çiğnemenin de egzersiz olduğunu unutmamalısınız. Sinirde ki zedelenme miktarını tespit edebilmek için bir çok test vardır. Elektriksel test bu testlerden biridir. Özellikle soğuk havalar da yüzünüzü iyi korumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ani yüz felcinin yüzünüzün altına yerleşen virüsten kaynaklandığını unutmayınız. Yüzünüzü temiz tutmanız da fayda vardır.