Yüz Neden Şişer ve Ne Yapılmalıdır?


Kişi sabahları bazen şiş bir yüzle uyanabilir. Bu durum uyurken yüzünüze oturan baskı sonucu ortaya çıkabilen bir olaydır. Yalnız şişmiş ve kabarmış bir yüz, yüzde oluşan yaralanmadan meydana gelebilir veya ciddi bir tıbbi durumu gösterebilir. Bu durumda acil olarak doktora başvurmak gerekir. Yüzde oluşan şişme sadece bu bölgeyi etkilemez. Bunun yanında boyun ve boğazda da şişlikler görülebilir. Yüzde herhangi bir yaralanma olayı yoksa o zaman bu soruna sebep olan başka bir problem var demektir.

Belirtileri

Kişinin yüz şişmesinden dolayı ortaya çıkan belirtileri bilmesi yüz şişkinliğine neden olan temel nedenin bulunması açısından oldukça önemlidir. Yüz şişmesinde oluşan belirtiler bazen hafif seyredebilir. Bu belirtiler arasında; ağrı, kızarıklık, yüzün sadece bir bölümünde kızarıklık olması, göz çevresinde kızarıklık ve burunda kızarıklık sayılabilir. Bunun yanında yüzdeki şişkinlik ürtiker bir hastalıktan, ciltte oluşan döküntülerden, yüz bölgesine gelen herhangi bir darbeden veya çarpmadan kaynaklanıyor da olabilir. Ayrıca yüksek ateş, kusma ve aksırmada görülebilir. Yüz şişmesinde oluşan kesin belirtilerde ise kişi günlük hayattan alıkoyacak durumlar vardır. Bu belirtiler arasında; boğazın nefes almayı ve yutkunmayı zorlayacak şekilde şişmesi olabilir. Ani bir ölüme neden olabilen dil şişmesi ve deri altı alerjik rahatsızlığı olan anjiyo ödem durumunda yüz şişebilir.

Sebepleri

Yüzde oluşan şişmenin birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında ki en yaygın olanlar arasında şunları sayabiliriz. En sık rastlanılan sebepler arasında vücudun susuz kalması gelmektedir. Vücuda alınan su veya sıvı miktarı yeterli miktarda olmadığı zaman böbrekler dokularda bulunan suyun emilimi arttırarak su biriktirmeye başlar. Orta düzeyde olan bir su kaybı sırasında kişinin el ve ayaklarının şişmesi yanında yüzünde de şişlikler meydana gelecektir. Böyle bir durumda kişinin sıvı ya da su alması gerekmektedir. Alınan bazı gıda ve yiyecekler kişide yüz şişmesine neden olabilmektedir. Bu gıdalar arasında çok yağlı gıdalar veya vücutta su kaybına neden olan kahve ve çay gibi içeceklerde vardır. Ayrıca C vitamini eksikliği de yüzde şişmeye neden olabilmektedir. Böbreklerde oluşan herhangi bir hastalık ya da böbrek yetmezliği yüz şişmesine sebep olabilir. Yalnız bu şişkinlik genel olarak göz çukuru etrafında oluşan bir şişkinlik olarak veya el ve ayaklarda oluşan şişkinlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüz şişmesinde hormonsal dengesizliklerinde etkisi vardır. Çünkü hormonsal düzensizliğin oluşması metabolizmada bir aksaklığın olduğunun belirtisidir. Tiroit bezi yetersizliği sırasında yüzde oluşan şişliğin yanında kilo alma, kabızlık, ciltte kuruma ve kalp ritminde değişiklikler ortaya çıkar. Cushing sendromu da yüzde şişkinliğe sebep olarak gösterilebilir. Bu nedenlerin dışında aşırı şişmanlık, böcek ısırıkları, bazı gıdalara ya da ilaçlara karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar, dişte oluşan iltihabi durumlar ve sinüslerde olabilecek bazı rahatsızlıklar da yüzde şişmelere neden olacaktır.

Yüz Şişmesinde Ne Yapılmalı?

Günlük sıvı alımının 2 litre olmasına önem verilmelidir. Tuzlu yiyecekler vücuttaki ödemi arttırdığından tuz alımı en aza indirilmelidir. Aşırı miktarda alkol alımı vücutta su kaybına sebep olacaktır. Su kaybından dolayı ortaya çıkan yüzde ki şişkinliği engellemek için alkol almaktan kaçınmalıdır. Vitamin ve mineraller açısından sağlıklı bir beslenme düzeni uygulanmalıdır. Düzenli olarak yapılacak bir egzersiz programı sayesinde yüz ve vücuttaki diğer bölgelerdeki şişmeler azaltılabilir. Darbelerden ya da apselerden kaynaklanan bir durumdan dolayı yüzde bir şişme meydana gelmiş ise şiş olan bölgeye soğuk baskı uygulanabilir. Yüz şişmesinin sebebine göre doktorunuz size gerekli antibiyotik ve ilaçlar verebilir. Uyuma şeklinizde değişiklik yapmanız faydalı olacaktır. Yüksek bir yastık kullanmanız yüzünüzde oluşan ödemlerin azalmasında etkili olacaktır.