Yüzerek Zayıflayın!!!


Yüzerek Zayıflayın!!!
İnce ve her zaman biçimli bir vücuda sahip olmak için yorucu sporlar ve diyetler yapmak şart mı? Böyle bir zorunluluk bulunmuyor. En sağlıklı sporlardan biri sayılan yüzme ile hem zayıflayabilir hem de vücudunuzun şekillenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca 1 saat yüzdüğünüz zaman 500 kalorilik bir enerji harcamış olursunuz. Form tutmak istiyorsanız bunun en keyifli yolu yüzmektir. Bunun yanında yüzmenin bir spor olarak faydalarını ve insan vücudu üzerindeki yararlarını saymakla bitiremeyiz. Sıkı bir vücut, esnek ve kaslı bir beden bunları kim istemez ki… Kişi suyun içinde olduğu zaman bedenin sadece %10 nu hissetmektedir. Yani suya girdiğiniz zaman yerçekimin ağırlaştırıcı etkisi hemen hemen ortadan kalkmaktadır. Böyle olunca eklemlere binen yükte büyük oranda azalmaktadır. Diğer sporlarda olduğu gibi kişi zorlanmaz. Sağlık için oldukça fazla yararı olan yüzmede kişinin iskelet sistemine ağırlık binmediği için bel fıtığı ve kireçlenme gibi problemleri olanlara özellikle yüzme sporu önerilmektedir.
İşinden dolayı gün boyunca devamlı olarak masa başında oturan kişilerin omuz, boyun ve bel ağrıları oldukça fazladır. Gün boyunca bu bölgelerde yoğunlaşan laktik asit yüzme sporu sayesinde ortadan kalkmaktadır. Yüzme sporu vücudun her bölümünü çalıştıran bir spor olmasına rağmen yüzme stilleri vücudun belirli bölgelerini daha çok çalıştırır. Yüzme stilinin her biri kişinin farklı miktarlarda kalori yakmasını sağlamaktadır. Serbest stil yüzmek kalçaların sıkılaşmasında ve şekil almasında etkilidir. Bu stilde önemli olan nokta ayakları doğru kullanarak kolları doğru bir şekilde atmaktır. Bu yüzme stili kolay olduğundan kişi bunu uzun süreli yapabilmektedir. 1 saat boyunca serbest stilde yüzen bir kişi yaklaşık olarak 470 kalori yakmaktadır. Sırt üstü yüzme stili serbest stile göre daha zor bir harekettir. Bu yüzme stili bel rahatsızlılığı, bel fıtığı ve kireçlenmesi olanlara önerilmektedir. Bu stilde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise popoyu yukarı doğru çekerek vücudu düz tutmaya çalışmaktır. Bu stil sayesinde özellikle sırt ve bel bölgesinde ki kaslar çalıştırılır. Sırt bölgesinde meydana gelmiş olan yağların erimesine yardımcı olur. 1 saat boyunca sırt üstü yüzen bir kimse 510 kalori yakmaktadır. Kurbağalama yüzme stili diğer stillere göre daha çok kalori yakar ve daha zor bir stildir. Bu yüzme stili bel ve sırt ağrısı olan kişilere tavsiye edilmez. Kurbağalama yüzme stilinde en çok kol ve bacaklar çalışmaktadır. Üst bacaklarda ve kollarda birikmiş olan yağları yok etmek ve bu bölgeleri sıkılaştırmak için en uygun yüzme hareketidir. 1 saat boyunca bu stilde yüzen bir kişi 550 kalori yakmaktadır. En zor yüzme stili kelebek stilidir ve bu yüzme stili genellikle profesyonel yüzücüler tarafından tercih edilmektedir. Zor bir yüzme stili olan kelebek yüzme sırasında tüm vücut çalışıyor ve sıkılaşıyor. Hemen hemen vücudun her bölgesi çalışır. Normal bir kimsenin bu stili 1 saat boyunca yüzmesi imkânsız olduğundan 10 dakika böyle yüzmeniz bile size 100 kalori harcatacaktır.
Yüzerken suyun içinde olduğunuzdan terlemediğinizi düşünebilirsiniz ama yüzerken vücut terler. Bundan dolayı yüzme bittikten sonra vücudun kaybettiği suyu yerine koymanız gerekir. Mideniz dolu iken kesinlikle yüzmeyiniz. Yemek yedikten en az 1 saat sonra yüzünüz. Yüzmeye ısınma hareketleri yapmadan başlamayın. Çünkü bu durumda kaslarınız zorlayacağından sakatlık gibi kötü bir durumla karşılaşabilirsiniz. İnsan vücudu suyun içinde olduğu zaman havadakine oranla 25 kez daha çabuk soğuktadır. Bunun için suyun sıcaklığının soğuk olduğu yerlerde su içinde fazla kalmamaya özen gösteriniz. Her zaman kıyıya paralel yüzün ve fazla açılmamaya özen gösterin. Yüzdüğünüz su ister tatlı ister tuzlu olsun bone ve gözlük kullanmaya özen gösterin. Böylelikle hem gözlerinizi hem de saçlarınızı korursunuz.


emakale