Özgür Bilgi Kanalı

Sağlığınız için yararlı olanı ve aynı zamanda zayıflatan birçok çay vardır. Yaz için veya özel bir etkinlik için kilo vermeye çalışıyorsanız bu listedeki çayları bir deneyin derim.

PU-ERH ÇAYI

Zayıflatan çaylar denince en popüler olandan başlayalım: Pu-Erh çayı. Adı çok komik görünmesine rağmen sağlığa olan etkileri ve yararları gerçekten de ciddi. Alternatif tıp uzmanı Bryce Wylde sabah kahvenizi bu çayla değiştirmenizi öneriyor. Bu çay aynı zamanda kolesterolü düşürmesiyle ve serbest radikallerle savaşmasıyla da ilgi topluyor.

BEYAZ ÇAY

Bu da kilo vermek isteyenler için Bryce Wylde’ın önerdiği bir diğer çay. Vücutta yağ depolanmasını engellemek için bu çayın öğlen içilmesi öneriliyor. İçindeki bileşenler yağın daha iyi metabolize edilmesini sağlarken, aynı zamanda içeriğindeki theanine de stresi azaltmaya yardım ediyor. Günün geri kalanını kafa dinleyerek geçirmek için iyi bir seçenek.

OOLONG ÇAYI

Oolong çayı da zayıflamak isteyenler için tavsiye edilen bir çay. Siyah ve yeşil çay ile aynı familyadan olan Oolong çayı işlenme yönüyle siyah ve yeşil çaydan ayrılıyor. Bu çay içeriğinde bulunan ve kilo vermeyi destekleyen polifenol bileşiğiyle vücudun daha çok yağ yakmasını sağlıyor. Stresi dindirme özelliğinin yanında, cilt ve kemik için de yararları mevcut.

HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus çiçeğini duymuş olabilirsiniz, peki ya çayını? Hibiskus çayı kilo vermek isteyenlere önerilen çaylardan birisi çünkü içeriğinde bulunan phaseolamin adlı enzim zayıflamak isteyenlere adeta bir nimet. Bu enzim kompleks karbonhidratların parçalanmasında rol alıyor ve karbonhidrat emilimini azaltıyor.

YEŞİL ÇAY

Bu yazıda eski dostumuz yeşil çayın olmayacağını düşünmek biraz fazla iyimser olurdu sanırım. Yeşil çayda bulunan EGCG hakkında detaylı bir araştırma yaparsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

GÜL ÇAYI

Konu zayıflatma olunca bu işi yapan alternatif çaylardan birisi de gül çayı. İçinde bulunan antioksidan ve vitaminlerle ekstra olarak sindirim sistemini de düzenliyor. Sağlıklı bir sindirim sisteminin de cilt sağlığı, kabızlık, ve vücuttaki toksinlerin atılması üzerinde pozitif etkisi vardır.

YERBA MATE

Baş ağrılarından kurtarması, kolesterolü düşürmesi, kalbe giden oksijen desteğini artırması, akciğere olan faydaları ve zayıflatıcı etkisiyle Yerba Mate çokça tavsiye edilen bir çay. İçinde bulunan mateine denilen uyarıcı -tıpkı kafein gibi- enerjinizi ve vücudunuzdaki metabolizmik faaliyetleri artıracaktır. Çoğu insan bu çayı kahveye iyi bir alternatif olarak görüyor.

Zayıflamak için çay içmek bence mükemmel bir şey, çünkü belki de istemeden de olsa bu muhteşem çayların diğer faydalarından da yararlanmış oluyorsunuz ve bu sayede sağlıklı bir vücuda sahip oluyorsunuz. Bu çayları içip denemiş olanların yorumlarını mutlaka bekliyorum.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.