Özgür Bilgi Kanalı

Android uygulamaları yakında yüzünüzü kullanarak imlecinizi kontrol etmenize izin verecek

Project Gameface, oyun ‘fare’nizi yüzünüzle kontrol etmenizi sağlıyor ve artık Android’de açık kaynaklıdır. Google, Salı günü, yüz ifadeleri yaparak kontrol ettiğiniz eller serbest oyun “faresi” olan Project Gameface’in kodunun artık Android geliştiricileri için açık kaynaklı olarak mevcut olduğunu duyurdu.

Geliştiriciler artık erişilebilirlik özelliğini uygulamalarına entegre ederek, kullanıcıların yüz hareketleri veya başlarını hareket ettirerek imleci kontrol etmelerine olanak tanır. Örneğin, imleci hareket ettirmek için ağızlarını açabilir veya tıklayıp sürüklemek için kaşlarını kaldırabilirler.

Geçen yılki Google I/O’da masaüstü için duyurulan Project Gameface, imleci manipüle etmek için cihazın kamerasını ve MediaPipe’ın Yüz Noktaları Algılama API’sinden yüz ifadeleri veritabanını kullanıyor.

Google, duyurusunda “Cihazın kamerası aracılığıyla yüz ifadelerini ve baş hareketlerini sorunsuz bir şekilde izler, bunları sezgisel ve kişiselleştirilmiş kontrole dönüştürür” diye açıkladı. “Geliştiriciler artık kullanıcılarının yüz ifadelerini, hareket boyutlarını, imleç hızını ve daha fazlasını özelleştirerek deneyimlerini yapılandırabilecekleri uygulamalar oluşturabilir.”

Gameface başlangıçta oyuncular için yapılmış olsa da Google, aynı zamanda Hindistan’da erişilebilirliğe odaklanan bir sosyal girişim olan Incluzza ile iş, okul ve sosyal durumlar gibi diğer ortamlara nasıl genişletebileceklerini görmek için ortaklık kurduğunu söylüyor.

Project Gameface, kas distrofisi olan quadriplejik video oyun yayıncısı Lance Carr’dan ilham aldı. Carr, pahalı kafa takip sistemlerine daha uygun fiyatlı ve erişilebilir bir alternatif oluşturma amacıyla projede Google ile işbirliği yaptı.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.