Özgür Bilgi Kanalı

Compiz fusion aynı bilgisayar üzerinde birden fazla pencere kullanabilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde birden fazla pencere üzerinde farklı işlemleri yürütmeniz mümkün hale geliyor. Compiz pencereler arasında oldukça artistik görünümlü geçişler yapmanıza da olanak verir ve tümüyle apayrı bir deneyim sunar. Compiz birden fazla pencere deneyimini sağlamak için OpenGL kütüphanesini kullanmaktadır.

Neden Compiz Fusion?

Windows ve Compiz Fusion olmayan standart Linux dağıtımlarında bilgisayarınızı tek bir pencere üzerinden kullanabilirsiniz. Bu alan genelde yeterli genişliğe sahip bir alan değildir. Fakat imkanlarınız dahilinde sahip olduğunuz pencereyi kullanmaya çalışırsınız. Compiz Fusion ise size birden fazla pencere kullanma imkanı sağlar. Belirli program veya programları bir pencerede kullanırken, örneğin tarayıcınızı başka bir ekranda kullanabilirsiniz. Compiz basitçe size birden fazla ekran kullanma seçeneği sağlar diyebiliriz. Bu sayede çok daha efektif şekilde sahip olduğunuz alanı genişleterek işletim sisteminizden faydalanabilirsiniz.

Compiz görsel açıdan da büyük bir deneyim sunar. Pencereleriz arasında geçiş yaparken oluşan görsellik oldukça kullanışlı olmasının yanı sıra aynı zamanda havalıdır da diyebiliriz.

Copmiz Fusion’un Özellikleri

Bu pencere yönetimi sistemiyle pencereler arası geçişin haricinde, ekrana zoom özelliği kazandırmak mümkündür. Compiz ayarlarına girildikten sonra zoom özelliği devreye sokulur ve daha sonra ekranın herhangi bir bölümüne büyüteçle bakılıyormuş gibi bir görüntü oluşur.

Küp döndürme özelliği ile ise tüm ekranlarınızı bir küpün yüzleri şeklinde görebilirsiniz. Bu bir hayli kullanışlı bir özelliktir. Çok pratik bir şekilde hangi ekranda hangi alt pencereleri kullandığınız bu özellikle takip edebilirsiniz. Tercih edilmesi halinde ayarlardan sergi görünümü ile de pencereleri görmek mümkün. Bu seçenekte tüm masaüstleriniz yan yana dizileceklerdir. Compiz Fusion ayrıca masaüstünüze yazı yazmanıza da olanak tanır. Eğer mutlaka hatırlamanız gereken notlarınız varsa bu özelliği kullanabilir. Bu özelliğe kısayol tuşları da atayabilirsiniz.

Muhafazakar moda haberleri için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.