Özgür Bilgi Kanalı

Huawei UK

Huawei UK’nin iki icracı olmayan direktörü, şirketin Ukrayna’daki ihtilaf konusundaki tutumu nedeniyle istifa etti.

BBC, Sir Andrew Cahn ve Sir Ken Olisa’nın, firmanın Rus işgalini hızlı bir şekilde kınama konusundaki başarısızlığının pozisyonlarını savunulamaz hale getirdiğini anlıyor.

Huawei UK, her iki adama da “paha biçilmez rehberlikleri” için teşekkür etti.

BBC News tarafından Huawei’nin Rusya ile iş yapmaya devam edip etmeyeceği sorusuna şirket, “Daha fazla yorum yapmıyoruz” dedi.

Güçlü destek

BBC, her iki yönetmenin de Huawei’nin Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalini çabucak kınaması gerektiğini düşündüğünü anlıyor.

Her ikisinin de, bu şirket için karmaşık bir durum olmasına rağmen, firmanın tutumunun Birleşik Krallık yönetim kurulu yöneticileri olarak beklentileriyle çeliştiğini düşündüğüne inanılıyor.

Bir Huawei yetkilisi şunları söyledi: “Sir Andrew Cahn ve Sir Ken Olisa, sırasıyla 2015 ve 2018’de atandıklarında Huawei İngiltere’nin yönetim kuruluna iş ve teknoloji dünyasından önemli deneyimler getirdi.

“Her ikisi de Huawei’nin Birleşik Krallık’a olan bağlılığına güçlü bir destek gösterdi ve en yüksek kurumsal yönetim standartlarının korunmasına yardımcı oldu.”

İstifa haberleri, ABD’nin Çinli şirketleri Rusya’ya teknoloji ihracatı üzerindeki kısıtlamaları ihlal etmemeleri konusunda uyardığı sırada geldi.

Çin, Rusya’nın işgalini kınayan Birleşmiş Milletler kararına karşı çekimser kaldı, ancak hükümeti de son zamanlarda sivillere verilen zarardan son derece endişe duyduğunu söyleyerek askeri harekat hakkında “pişmanlığını” dile getirdi.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, New York Times’a Washington’ın, Rus yaptırımlarına meydan okuyan Çinli şirketlere karşı “yıkıcı” önlemler alabileceğini ve ürünlerini yapmak için gereken ABD ekipman ve yazılımlarının kullanılmasını yasaklayabileceğini söyledi.

Raimondo gazeteye verdiği demeçte, Rusya’nın “kesinlikle yaptırımlarımızı ve ihracat kontrollerimizi aşmaları için diğer ülkelere kur yapacağını” söyledi.

Tehditler, Donald Trump yönetiminin şirketi hükümet onayı olmadan ABD şirketlerinden teknoloji satın almasını yasaklayan “kuruluş listesine” eklediğinde 2020’de Huawei’ye karşı alınan önlemleri yansıtıyor.

ABD hükümeti, o sırada Huawei’nin ulusal bir güvenlik tehdidi oluşturduğuna inandığını ve şirketin bunu şiddetle reddettiğini söyledi.

Ancak kısıtlamalar şirketin kazancını sert bir şekilde vurdu ve onu önemli teknolojilere erişimden mahrum etti.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.