Özgür Bilgi Kanalı

KATARAKT NEDİR?
Katarakt zamanla göz merceğinin işlevsel olarak saydam olmasını engelleyen bir göz rahatsızlığıdır. Özellikle çevremizde gördüğümüz yaşlıların en çok şikayetçi olduğu rahatsızlıklardan birisidir. Bu rahatsızlık gözde sürekli bir pusulanma hissini oluşturur. Yeni doğan bebeklerde, ilkokul yaşlarında ya da yaşlılarda görülebilmektedir. Yani hayatın her döneminde bu rahatsızlıkla karşılaşma ihtimalimiz vardır. Ancak her yaşa göre bu rahatsızlığın bir nedeni vardı. İlerleyen yaşlardaki katarakt yaşlılıkla ilişkilendirlebiliyor ancak yeni doğan bir bebekte katarakt ortaya çıktığında fark edilmez ve tedavi edilmezse kör olma ihtimali yükseliyor. Günümüzde insanlar bu göz rahatsızlıklarını çok fazla duyuyor ama gerekli özeni göstermekte sıkıntı yaşıyor. Katarakt bir hastalığın komplikasyonu olarakta ortaya çıkabilir.
Katarakt günümüzde oldukça basit ameliyatlarla çözülebilen bir rahatsızlıktır. Ameliyat olmaya karar vermek kişinin kendi istediğine bağlıdır. Ancak doktorların tavsiye ettiği zaman kataraktın başladığı ilk dönemlerde bu ameliyatı yapmaktır. Çünkü ne kadar erken bir ameliyat yapılırsa elde edilecek olan sonuç o kadar daha iyi olacaktır. Özellikle katarakt denilince onunla birlikte anılan ilk tedavi yöntemlerinden birisi fako yöntemidir. Bu yöntemin en büyük faydalarından biri hastalığın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadan tedaviye başlanabiliyor olmasıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.