Özgür Bilgi Kanalı

mebbis giriş

Binlerce kullanıcısı olan MEBBİS aslında nedir, sisteme giriş nasıl yapılır, öğretmen girişini ve sunduğu olanakları sizler için adım adım anlattık…

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olarak açıklayabileceğimiz MEBBİS, bakanlığın sunduğu tüm elektronik hizmetleri kapsıyor.

mebbise öğretmen girişi nasıl yapılır

Özellikle öğretmenlerin kritik notları ve bilgileri girdiği bu sistem, onlar tarafından da merak ediliyor. MEBBİS öğretmen girişi sayesinde eğitim-öğretimde rolü olan birçok kişi; öğretmen, müdür, idari personel, öğrenci ve veliler sisteme giriş yapabiliyor. Bunun için ilk olarak mebbis.meb.gov.tr adresine girilmesi yeterli olacaktır. Belirlenen kullanıcı adı, şifre, güvenlik kodu gibi bilgiler sonrası sisteme ulaşılabilir. Bu sistem üzerinden kişiler e-yatırım işlemleri, personel işlemleri, halk eğitim işlemleri, e-okul, e-taşınır, açık öğretim kurumları işlemleri, e-akademi işlemleri, e-yurt işlemleri, e-burs işlemleri ve evrak işlemlerini yapabilirler. Kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerine girebilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ve şifreniz yoksa sisteme giremezsiniz. Bu bilgileri, ilişiğinizin bulunduğu okul yönetiminden edinebilirsiniz.

Mebbis girişi nasıl yapılır?

mebbis.meb.gov.tr sitesinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabileceğiniz sistem çok yönlü çalışır. Eğer giriş için yeterli bilgiler elinizde yoksa form doldurmanız gerekiyor. Şifrenizi unuttuysanız da bu durumu, çalıştığınız kurumun resmi mail adresinden şifremi unuttum maili atıp aynı gün içerisinde yeni şifresinin gönderilmesi ile halledebilirsiniz. Geçmişte, unutulan şifreler, yetkililer ile yapılan telefon görüşmelerinde çözümlenebiliyordu. Ancak güvenlik amaçlı o yöntem eskilerde bırakıldı…

Mebbis Giriş İçin Tıklayın

Mebbis modülleri nedir?

Unutmayın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yukarıda anlatılan ve çevrimiçi olarak verdiği hizmetlerin kullanıcılara sunulması, MEBBİS Modüller üzerinden yapılır. Peki, bu modüller nedir?

Devlet Kurumları Modülü: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurumların açma, kapama, dönüştürme ve veri düzenleme gibi işlemleri bu modül üzerinden yapılıyor. Bir kurumun ne zaman açılıp kapandığı, eğitime ara verdiği tarihler, türü, bağlı bulunduğu üst kurum gibi bilgiler bu modülden öğrenilebilir.

Hukuk Takip Sistemi Modülü: Bu modülden bakanlığa açılmış hukuki davaları ve önemli detaylarını öğrenebilir, takibini yapabilirsiniz. DYS senkronizasyonu olan sistem, hukuksal olarak bildirilen kriterlerde istatistiksel veri ve rapor edinmeyi sağlar.

Denetim Planlama Modülü: İl Maarif Müfettişleri Başkanlıklarının yürüttüğü ve denetiminde bulunduğu planlama, süreç, raporlama ve istatistik kategorileri anlık bir şekilde bu modülden takip edilebilir.

Kitap Seçim Modülü: Bu modül, kurumlarda dağıtılan ücretsiz ders kitaplarının seçimi, il ve ilçe kurumlarınca denetlenmesi, bakanlık tarafından ihalesi yapıldıktan sonra yayınevi aracılığı ile dağıtım noktalarına gönderilmesi ve elektronik muayene kabullerinin sistem tarafından yapılması işlemlerini içeriyor.

Sosyal Tesisler Modülü: Bakanlık himayesinde yer alan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, anaokulu, spor tesisi, yemekhane gibi sosyal tesislerin verilerinin ve takibinin KBS sistemine girişi bu modül üzerinden sağlanır.

Kurum Standartları Modülü: Temel Eğitim Kurumlarının Standartlarının belirlenmesi ve özelliklerinin artırılması bu modülden yapılır.

MEİS Modülü: Bu modül, Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın her sene illerden istediği istatistikî verilerin internet üzerinden sağlanması için geliştirilmiştir.

Öğretmenevleri Faaliyet Modülü: Öğretmenevleri, Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulları, Öğretmen Lokalleri ile Sosyal Tesislerin harcama istatistikleri, bilgi girişi, kurumun istatistik onay işlemlerinin görüldüğü modüldür.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.