Özgür Bilgi Kanalı

Tercüman olmak

Tercüman olmak, bağımsızlığına düşkün, çalışmalarını evden yürütmeyi seven bireyler için ideal bir meslek olabilir. Ayrıca bu mesleğin kişilere getireceği birçok avantaj da vardır. Uzun yıllar boyu birçok farklı konuda yazılmış belgeler ile genel kültürünü geliştirecek olan tercümanın bilgi birikimi oldukça üst boyutlara ulaşacaktır. Dil bilgisini sürekli olarak deneyimleme fırsatı olacak tercümanın, böylelikle ilgili dilleri unutması ihtimali ortadan kaybolacaktır. Bunlar, bahsi geçen avantajlardan yalnızca birkaçıdır. Ancak, nitelikli bir tercüman olmak pek de kolay bir süreç değildir. Bu süreçte kişinin birçok zorluğu göze alması, emek sarfetmesi gerekir. Öyle ki, tercüme sektörüne ve tercümanlık mesleğine yönelik ilginin gitgide büyüdüğü dünyada kişinin, rakiplerinin önüne geçip kendine sağlam bir yer bulması çok da kolay olmayacaktır.

Aslına bakılırsa nitelikli bir tercüman olmak için yapılması gerekenler bellidir. Nasıl ki, diğer tüm meslek dallarında eğitim önemli bir konumdaysa, burada da aynı şey geçerlidir. Üniversitelerin lisans programında yer alan; öğrencilerine sözlü ve yazılı çevirinin inceliklerini, ilgili dillerin konuşulduğu toplumların kültürünü öğreten; onlara teorik bilginin yanı sıra uygulamalı dersler de veren Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nden mezun olmak tercüman adaylarını bir adım öne taşıyacaktır. Bunun ardından yapılması gereken şey, deneyim kazanmaktır. Bilgilerin uygulamaya dökülmesi için zaman kaybetmemek oldukça önemlidir. Henüz üniversitede okurken bir tercüme bürosunda stajyer pozisyonunda çalışmanın bireye katacağı birçok katkı olacaktır. Bundan sonra yapılacaklar ise, tamamen kişisel gelişim ile alakalıdır. Bir tercümanın dünyada olup bitenlerden haberdar olması, yeniliklerin gerisinde kalmaması gerekir. Bu bağlamda denilebilir ki, birey başta teknolojik gelişmeler olmak üzere tüm yenilikleri takip etmelidir. Toplumların kültürünü öğrenmek adına tarihsel kitaplar okumak da önemlidir.

Tercümanlık eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinizi sürekli geliştirmeniz halinde tercüme sektöründe oldukça başarılı yerlere geleceğiniz kesindir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.