Özgür Bilgi Kanalı

Ozon Terapisi
Son yıllara göre alternatif tıp yöntemlerinin başında ozon terapisi yer alıyor.
Ozon Terapisinin Ne Gibi Faydaları Vardır?
Son yıllara göre Ozon Terapi alternatif tıp yöntemlerinin başında yer alıyor. Stresten kansere, iktidarsızlığa, yaşlılığa çare oluyor. ABD’de bu tedaviye yıl içerisinde 3 milyar doları geçen paralar harcanıyor. Ozon terapi sporcular için doping olarak kullanılıyor. Yaşlanmayı engellemek için en çok erkeklerde kullanılıyor. Erkeklerdeki cinsel rahatsızlıklarda dolaşımı sağladığı için kullanılıyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Terapinin bir seansı yarım saat sürmektedir. Seanslardan sonra yorucu işlerden uzak durmak gerekir. Pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır.
Ozon Nedir Nelerden Korur?
Ozon (O3) 3 oksijen atomundan oluşan bir gaz çeşididir. Sabit olmayan bir bileşen olduğu için oksijene (O2) dönüşür. Renksiz ve değişik kokusu vardır. Yunancada Tanrının Notası anlamına gelir. İlk kez 1840 yılında ismi Christion Friedrich Schonblen olan Alman bir kimyacı tarafından bulundu. Bakteri ve virüsleri yok etmesi ve güçlü bir ayrışmaya sahip olmasından dolayı su arıtma tesislerinde bakteri öldürücü olarak kullanılmaktadır.
Türkiye’de çok bilinmediği için birkaç klinik tarafından kullanılmaktadır. Yurt dışında çok pahalı bir yöntemdir. Türkiye’de ve Dünyada her geçen gün yaygınlaşmaktadır.
Ozon Kanserden Korunmayı Sağlar
Almanlar tarafından 1. Dünya Savaşında bulunmuştur. Kan yıkama yöntemi olarak adlandırılan Ozon Terapi senede en az 5 seans yaptırılarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser gibi ölümle sonuçlanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Stres Nedeniyle Oksijensiz Kalıyoruz
Yaşamımızı devam ettirebilmemiz için oksijene ihtiyacımız vardır.Fakat yaşamımızda bazen beynimizde ve vücudumuzda oksijen azalabiliyor.
Hayat mücadelesi, iş, ailesel ve kişisel sıkıntılar, hazır gıdalar, çevre kirliliği, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar, yanlış beslenme ve yaşam şeklimiz, hareketsizlik, hastalıklar vb. strese neden olan etkenlerden bazılarıdır. Bir de bunlara yaşlanma süresini de eklediğimiz zaman vücudumuzun oksijene daha fazla ihtiyacı oluyor. Oksijenimiz az olduğunda vücudumuzdaki fonksiyonlarda aksamalar oluyor. Ozon terapisi iste tam bu nokta da devreye girerek gerekli olan oksijeni vücudumuzun almasını sağlıyor.
Pek çok ülkede (Almanya, ABD, İngiltere gibi ) özel hastanelerde ozon tedavisi yapılmaktadır. Yaklaşık 8 bin doktor Almanya’da ozon tedavisini yapmaktadır.
Kanser Tedavisinde Tamamlayıcı Etkisi Vardır
Düşük dozlarda “majör otohemoterapi” veya”minorotohemoterapi” adı verilen hastadan kan alma işlemi ile ozon kullanılarak kanser hastasına kan geri verilir. Aktif hale getirilmiş oksijenin bağışıklık sistemini uyararak en ince damarda bile esnek olarak hareket etmesini sağlıyor. Anemi gibi kanla ilgili rahatsızlığı olanlarda uygulanmıyor.
Ozon terapisi, zayıf bağışıklığı olan herkeste etkilidir. Bu gaz ciltten emilerek alındığı zaman yaşlanmaya neden olan etkenleri oksijeni artırarak engelliyor. Kireçlenmelerde, sporcuların enerjisini artırmada, ameliyattan sonraki halsizliği gidermekte yararlıdır.Şeker hastalarında açık yarasının kapatılmasında da kullanılır.
Ozon Sauna Nedir Yararları Nelerdir?
Toksin atıcı, sindirim ve dolaşım düzenleyici, Selülit giderici, cildi sıkılaştırıcı ve güzelleştirici etkisinin yanı sıra en önemlisi performanslı zayıflamayı sağlamasıdır.
Sarkık vücutlar, selülit gibi etkenleri ortadan kaldırmak için kullanılır.
Derinin 4-6 cm altına ısı verilerek terapi yapılıyor. Buharlı saunaya göre daha fazla terleme ile toksinleri ve yağları dışarı atar.
Isının etkisi ile açılan gözeneklerden emilerek lenfe, kana ve yağ dokusuna ulaşır. Lenf toksinlerden arınmayı sağlar. Cildi temizler, kan dolaşımını hızlandırır ve kasları gevşetir.

 1. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 2. Kan dolaşımının hızlanmasıyla zayıflamayı sağlar.
 3. Toksinler böbrek yoluyla değil vücuttan atılır ve böbreğe faydalıdır.
 4. Ozon bakteri ve virüs kaynaklı birçok hastalığa karşı vücudumuzu korur.
 5. Hayatımızda önemli olan hormonal görevleri aktif hale getirerek sağlıklı çalıştırır.
 6. Yorgunluğu yok eder.
 7. Ağrıya sebep olan ödem ve toksinlerin ısı ve oksijen yardımıyla yok edilmesini sağlar.
 8. Birçok mikroba bakteriye karşı vücudumuzu korur.
 9. Bakteri, mantar gibi hastalıklara neden olan organizmaları öldürür.
 10. Ölü hücreleri dökerek genç ve sağlıklı hücrelerin gelmesini sağlar.
 11. Selülit gibi kötü görünümlerin oluşmasını engeller.
 12. Kansere neden olan önemli etkenlerin giderilmesinde koruyucu yararı vardır.
 13. Beyini geliştirir.
 14. Depresyon gibi ruhsal bozuklukları azaltır.

Ozon Sauna Kimlere Uygulanmalıdır?
Ozon terapinin faydalarını isteyen herkese yapılabilir. Hastalığı veya herhangi bir sağlık sorunu olması şart değildir. Sağlıklı insanda yaptırabilir.
Ozon Sauna Kimlere Uygulanmamalıdır?
Uygulanmaması gereken özel bir neden yoktur. Ancak hipertiroid ve konjenital favizm de dikkatli olmakta yarar vardır. Kalp hastalarında ise düşük ısı ile uygulanması daha doğru olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.