Özgür Bilgi Kanalı

Su içmek zayıflatıyor mu?

Hepimiz su içmenin ne kadar önemli olduğunu biliriz. Özellikle her gün yeteri kadar su içmek sağlığımız açısından oldukça önem taşımaktadır. Suyun sadece susamayı geciktirmesi gibi bir özelliği yok. Diğer güzel yanları gibi su vücuttaki sıcaklığınızı dengeler, eklemlerinizin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yapmasını sağlar, omuriliği ve diğer hassas dokularınızı koruma altına alır ve idrar, terleme ve bağırsak hareketleriyle vücudunuzdaki atık maddelerden sağlıklı bir şekilde kurtulmanızı sağlamaktadır. Yani suya hayat içeceği denmesi, boşuna değildir.
Eğer 1 veya 2 gün su içmezseniz yutkunmada sorun yaşarsınız. Kas spazmları ve aşırı mide bulantıları sorunlarıyla karşılaşırsınız. Susuzluk durumu devam ederse bağırsak hareketlerinizde durur. Cilde doğru kan akışı olmaz. Oldukça ciddi bir seviyede beyin fonksiyonu bozuklukları başlar. 3 veya 5 gün sonunda ise beyin fonksiyonlarını yerine getiremediği için tamamen durur ve organlar kendini otomatik olarak kapatır.
Peki gelelim asıl sorumuza. Su içmek zayıflatıyor mu? Bu soru sağlık için oldukça önemlidir. Bu sorunun cevabı aslında net olarak evettir. Ama su içmenin tek başına zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Yani kilonuzun sabit kalması için almanız gereken günlük kalori miktarını düşürmeden sadece su içerek zayıflama işini gerçekleştiremezsiniz. Fakat su yaptığınız diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olarak kilo vermenizi daha kolay hale getiren 0 kalorili ve oldukça da sağlıklı bir yardımcıdır.
Su içmek bazen meyve suyu içmek gibi, çay içmek gibi, kahve içmek gibi diğer sıvıların alımıyla karıştırılmaktadır. Fakat h20 dışında kalan tüm içecekler şeker, kafein, kalori, tatlandırıcı, asit gibi kimyasalları içermektedir. O yüzden sıvı istediğiniz bu tür içecekler yerine su ile karşılamalısınız.
Her öğününüzden önce bir bardak su içmeniz masanızdan daha az kalori alarak kalkmanızı sağlayacaktır. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenize katkıda bulunacaktır ve diğer öğününüze kadar iştahınızı düşürecektir. Ancak su midenizde uzun süre yaşamaz ve idrar, terle beraber kısa bir süre içinde vücuttan dışarı atılır. İki öğün arasında tercihen 2 veya 3 bardak su içmeniz vücudunuzun susuzluk yaşamaması için oldukça önemlidir.
Yemekten sonra içilen su alınan ürünlerin sindirim sisteminde daha kolay bir şekilde parçalanmasını sağlamaktadır. Üstelik su bağırsaklarda bulunan dışkının yumuşamasına katkı sağlayarak diyet yapanların yaşadığı kabızlık sorunu da halleder. Yeteri kadar su içmezseniz bağırsaklarınız dışkıdaki suyu kendine alacaktır ve bu da dışkının katılaşıp kabızlığa dönüşmesini sağlayacaktır.
Suyun kendisi direk olarak enerji vermez fakat susuz kalmak enerjinizin düşmesini sağlamaktadır. Bunun sebebi sıvı kaybına bağlı olarak gelişen kas hücrelerindeki elektrolitlerin büzüşmesi olayıdır. Kas hücreleriniz yeteri kadar sıvı alamadığında kas yorgunluğu olayını yaşar ve kendinizi halsiz bir durumda hissedersiniz. Eğer düzenli egzersizler yapıyorsanız ve enerjinizi korumak için normalden daha da fazla su alımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Soğuk su içtiğinizde metabolizmanız suyun sıcaklığını vücut sıcaklığıyla dengelemek için ekstra olarak enerji harcaması gerçekleştirir ve bu olay sırasında daha da fazla kalori yakar. Metabolizma soğuk su alımı gerçekleştirildikten 10 dakika sonra hızınızı arttırmaya başlar ve 40 dakika sonra en yüksek noktasına gelir. Bunun kilo vermenizdeki etkisi pek büyük olmayabilir fakat yakılan her ekstra kalori uzun dönemde sizin lehinize olacaktır.
Vücudun su ihtiyacı kişiden kişiye göre değiştiği için günde şu kadar su içmek demek doğru olmaz. Eğer idrar renginiz açıksa vücuttaki sıvı durumunuz iyi demektir, eğer idrar rengi koyuysa vücudunuzda yeteri kadar sıvı yok demektir. Siz de bu durumu kendinize göre uyarlayıp, ne kadar su içeceğinizi hesaplayabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.