Tarım Çalışanları İçin Emeklilik İmkanları


Tarım Sigortası
Tarım sigortası ülkemizde iki sınıfta incelenir. Toprak sahibi olan kişiler Tarım
Bağkur’dan yararlanır. Tarım sektöründe çalışanlar ise tarım sigortasından yararlanır. Tarım sigortasıyla alakalı da pek çok değişiklikler mevcuttur. Eskiden tarım sigortası ödeyen işçiler 15 günlük prim ödeyip 3500 günde emekli olurlarken şimdilerde bu durumda değişiklikler meydana gelmiştir. Bayanlarda ve erkeklerde yaş faktörü etkili oldu. Kadınlar emeklilikte 60 yaşında erkekler de 60 yaşına kadar emeklilikte 7200 günde emekli olacakları kademeli geçiş sistemiyle belli oldu.
Tarım Sigortası Şartları
Tarım sigortası ödemek isteyen kişiler tarım alanında çalıştıklarını devlete kanıtlamaları gerekmektedir. Yani çalıştıkları yerden bir belge alarak sosyal güvenlik kurumuna getirip bu konuda onay almaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde prim ödeyerek emekli olmaları mümkündür.
Tarım Sigortası Kimleri Kapsar?
Tarım işleriyle uğraşıp kendilerine ait bağ bahçe işleyenler o bağ bahçenin mahsulünü satıp para kazanalar primlerini ödeyebilirler. Ayrıca buna bağlı olarak tarımsal faaliyetlerde çalışanlar mevcuttur. İkisi arasındaki fark ise bir taraf kendi adına çalıştırdığı yerin primini öderken diğer tarafta bu alanda işçi olarak da çalışanların sigorta ödemesi gibi bir durum mevcuttur. Tarım Bağkur’dan yararlanan kişiler işveren kimseler nasıl emekli oluyorsa o şekilde emekli olurken tarım sigortasından yararlananlar ise ek5 sistemiyle beraber SSK çalışanları nasıl emekli oluyorsa o şekilde yani kendi adlarına kendi primlerini ödeyerek emekli olabilmektedir.


emakale