Özgür Bilgi Kanalı

Tek Dil

Her yerde duyarız Tek dil, tek vatan, tek millet, tek bayrak diye peki niçindir? Birçokları buna ırkçılık diyor, Kimisi lüzumlu diyor. Kimisi de ya sev ya terk et diyor peki bu kadar merak edilen bir şey niçin bu kadar kullanılıyor? Anlamı nedir?Peki neden?

Neden tek millet?Çünküanayasada \”Türkiye Cumhuriyetini kuran, Türkiye halkına Türk milleti denir.\” diyor. Buradaki Türk milleti tanımı etnik bir tanım değildir. Ve bu tanım, bu milleti oluşturan tüm unsurları kapsar. Ve birleştirir. Millet; kültürel ve tarihsel bağlarla birbirine bağlı insanların aidiyet duygusuna denir. Yani etnik köken ve din gibi bir ifade yoktur. Aidiyet için ortak bir kültür ve ortak bir tarih bağı yetmektedir.

Neden tek bayrak? Çünkü bu bayrağın üzerinde hepimizin kanı, hepimizin emeği var. Bu bayrak benim olduğu kadarda senindir. Çünkü sende gerektiği yerde bu bayrak için kanını döktün. Hani şair demiş ya “Bayrağı bayrak yapan, üzerindeki kandır.” Diye.

Neden tek vatan? Eee güzel kardeşim sen bu topraklarda yaşamıyor musun? Bu toprağın ekmeğini yiyip, suyunu içmiyor musun? Kendini buraya ait hissetmiyor musun? E seni buraya bağlayan bir şey yok mu?

Neden tek dil? Çünkü bu topraklarda seni diğer insanlarla, diğer vatandaşlarla bağlayan şeydir dil, Senin anadilin ne olursa olsun eğer diğer vatandaşlarla aynı duygularını ifade edebiliyorsan bu dili bilmek zorundasın. Türkçe seni diğer bölgelerle birleştirir. Eğer Türkçe olmasaydı bir Kürt ile bir Laz nasıl birbirini anlayacaktı?

Bu söylediğim şeyler bir çok kişi ırkçı buluyor. Neymiş başka milletler varmış, başka diller varmış, yok şöyleymiş yok böyleymiş…
Ey bu yazdıklarımı anlamayan liboş kardeşim, sen niçin kendini bu vatana bağlı hissetmezsin? Sen başka milletten misin? Bayrağın ayyıldızlı al bayrak değil mi? Bunları ifade ederken bile Türkçeyi kullanmıyor musun? Öyleyse sen hala neyin derdindesin? Bize niçin ırkçı dersin? Eğer bunlar sana ırkçılık olarak geliyorsa kusura bakma, sorun var sende. Eğer ırkçılık olsaydı Atatürk \”Ne mutlu Türküm diyene! \” değil \”Ne mutlu Türk doğana\” derdi. Ben anne tarafından Sakarya/Pamukovalı, baba tarafından Diyarbakırlı bir kişi olarak eğer Hemşinli, Hozatlı veya Mardinli kardeşimle birlikte olmaktan şeref duyuyorsam işte bunlar sayesindedir. Bu yüzden Türk olmayı kendim için şeref bilirim…

Bu yüzden sonuna kadar, tek dil, tek bayrak, tek vatan, tek millet


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.