Özgür Bilgi Kanalı

Tercüme Bürosu

Tercüme hizmeti almak isteyen bir bireyin bu aşamada düşündüğü birçok nokta vardır. Bunlardan en önemlisi elbette ki, hangi tercüme bürosu ile çalışılması gerektiğidir. Çünkü ülkemizde başta İstanbul olmak üzere hemen her ilde çok sayıda tercüme bürosu bulunur ve bunlardan hangilerinin profesyonel çözümleri bir araya getirebildiğinin tespiti oldukça önemlidir. Tüzel veya gerçek kişiler, çeviri işlerinden her daim kaliteli sonuçlar alabilmeyi ister; bu istek onların gereksinimlerinin karşılanması ve prestijlerinin korunması bakımından oldukça büyük söz sahibidir. Çalışılacak tercümanın eğitim ve uzmanlık seviyesi de başka dikkate değer bir konudur. Ancak, tüm bunların dışında bir de tercüme bürosunun lokasyonunun çeviri işlerinde önemli olup olmadığının tartışılması gerekir. Evet, aslında birçok tercüme işinizi online olarak teslim alabilirsiniz; ancak bu her zaman geçerliliğini koruyan bir durum değildir.

Tercüme hizmetlerinde işleyişin nasıl olduğunu hepimiz az çok biliriz: Siz bir büro ile iletişime geçersiniz, oranın koordinatörü ile konuşup gerekli tüm bilgileri aldıktan sonra eğer aklınıza yatarsa, çevirisi yapılacak dosyaları büroya gönderirsiniz. Bu esnada koordinatör ile çeviri dosyalarını almanız gereken bir teslim tarihi de belirlersiniz. Tercüme bürolarının lokasyonu ile ilgili tartışma tam da bu noktada doğar. Çeviri dosyalarınızın çoğunu, sanal ortamdan teslim alırsınız; bu son derece olağan bir durumdur. Ancak, bazı çeviri türleri vardır ki; bunları online olarak değil, elde teslim almanız şarttır. Buna örnek gösterebileceğimiz ilk çeviri türü ise, noter tasdikli tercümelerdir. İşte, elden teslim almanız gereken çeviri hizmetlerinizde çalışacağınız tercüme bürosunun size olan uzaklığı önem taşır.

Çeviri hizmetleri aksamaya gelmez. Eğer belirlenen tarihte gerekli dosyaları teslim alamazsanız işleriniz aksaklığa uğrayacaktır. Bu nedenle noter tasdikli tercüme gibi hizmetleriniz için size yakın bir konumda olan tercüme bürolarıyla çalışmayı tercih edin.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.