Özgür Bilgi Kanalı

windows 10

Önceki işletim sistemlerinin aksine Windows 10, misafir kullanıcı hesabını yalnızca kurulum esnasında aktif tutuyor. Kurulum tamamlandıktan sonra ise misafir hesabı güvenlik gerekçeleri nedeniyle kapatılıyor. Eğer her bilgisayarı açışınızda şifre girmekle vakit kaybetmek istemiyorsanız, veya bilgisayarı başka insanlarla da ortak kullanıyorsanız, misafir hesabını aktifleştirmek isteyebilirsiniz. Bunun içinse farklı yöntemler var, ancak yapmanız gerekenler çok basit.

YÖNTEM 1
  1. Denetim masasını açıpKullanıcı hesapları > Başka bir hesabı yönetbölümüne gidelim.
  2. Açılan sayfada bilgisayardaki tüm hesaplar listelenecektir. Misafir hesabı da bu sayfada karşımıza çıkmış olmalı.
  3. Misafir hesabına tıklayıp açılan sayfada açma/kapatma ayarını gerçekleştirebiliriz. Ardından kaydedip çıkış yapmamız yeterli.

Yukarıdaki gibi misafir hesabı açıksa, üzerine tıklayıp kapatabilirsiniz. Aynı şekilde işlemin tersini yapabilmeniz de mümkün.

Gösterdiğimiz bu işlemler en basit yöntemdi. Ancak bazı Windows 10 bilgisayarlarda misafir hesapları listelenmeyebiliyor. Peki böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapacaksınız?

YÖNTEM 2

Çok basit.Başlat + R tuşkombinasyonunu çalıştırıp CMD (Komut istemcisi) programını açın. Aşağıdaki şu komutları yazarak misafir kullanıcı hesabını açın veya kapatın.

Karşınıza açılan siyah pencereyenet user guest /active noyazdığınız takdirde misafir hesabı kapatılır. Bu kodların en sonda yer alannoibaresiniyesile değiştirdiğinizde ise kapatmış olduğunuz hesap geri açılacaktır.

Tüm bu işlemlerden birisi mutlaka ihtiyacınızı çözecektir. Eğer sorun hala devam ediyorsa işlemlerin etkisini gösterebilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor olabilir.

Windows 10’a otomatik yükseltmeyi engelleyebilirsiniz

Cep telefonu ve bilgisayarlar için hazırlanan Windows 10 işletim sistemi, her geçen gün kullanım alanını genişleterek dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlarda tercih edilmeye başlanmış bulunuyor. Yüzde 14’lük pazar payıyla Windows 7’den sonra en çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows 10, bu başarısını Microsoft’un benimsediği agresif yükseltme politikasına borçlu.

Windows 7 ve 8.1 kullanan tüm bilgisayarları Windows 10’a yükseltmeye zorlayan Microsoft, bilgisayar kullanıcılarına sürekli olarak uyarı vererek güncelleme hatırlatmasında bulunuyor. Günlük işlerinizi hallederken bir anda karşınıza çıkan açılır pencereler can sıkıcı olabiliyor. Önceleri Windows 10’a yükseltme yazılımını devre dışı bırakarak bu uyarıları engelleyebilmek mümkündü, ancak bazı bilgisayarlarda bu taktik de işlememeye başladı.

Eğer siz de bilgisayarınızda veya laptopunuzda kullandığınız işletim sisteminden memnunsanız ve bilgisayarınızı asla Windows 10’a yükseltmek istemiyorsanız, Never10 isimli program sayesinde birkaç tıkla bu amacınıza ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz Never10 isimli uygulamanın kullanımı çok basit. Enable ve Disable olmak üzere iki seçeneğin var olduğu uygulama üzerinden tek tıkla Windows 10 güncelleme uyarılarını devre dışı bırakabilirsiniz. Daha sonra Exit butonunu kullanarak uygulamayı kapatabilir, isterseniz de silebilirsiniz.

Her ne kadar Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları için ücretsiz güncelleme imkanı sunuluyor olsa da, Windows 10 halen daha birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilmiyor. Görülen o ki, eski alışkanlıkları terk etmek her kullanıcı için sanıldığı kadar kolay olmuyor.

Microsoft Windows 10 indirmek için tıklayın ⇒https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.