Özgür Bilgi Kanalı

YILDIZLARA UZANAN KABLO

Uzaya çıkmak zordur. Şuanda, uzaya çıkmak, patlayıcı ile dolu sırt çantasıyla tek tekerlekli bisiklet üzerinde dağa çıkmaya benzer. Oldukça yavaş ve çok fazla eşya taşıyamazsınız, belki de ölebilirsiniz.

Bir roketin Dünya’dan çıkması için saatte 40,000 km hıza ulaşması gerekir. Bu hıza ulaşmak için roketler çoğunlukla küçük bir yük taşıma kapasitesi olan yakıt konteynırlarıdır. Diğer gezegenlere gitmek istiyorsanız, bu kötü bir durumdur. Çünkü hayatta kalmak ve belki de geri dönmek istiyorsanız çok fazla ağır eşya taşımanız gerekir.

Öyleyse daha az yakıt ve daha fazla yük ile uzaya gitmenin bir yolu var mı?

Dünyada ulaşım sorunlarımızın çoğunu çözen güzel bir şey de altyapı tesisleridir.Bu arabalar için yollar, gemiler için limanlar veya trenler için raylar olabilir.Aynı çözümü uzay yolculuğuna da uygulayabiliriz. Uzay altyapı tesisi Ayın, Marsın ve Ötesinin yörüngesine girip çıkmayı daha kolay ve ucuz hale getirecek.

Harika, fakat tam olarak uzay altyapı tesisi nedir?

Şu anda bilim kurgu olan bir Dünya-Uzay asansöründen farklı olan yeni bir teknik, sihirli materyal veya devasa yatırım gerektirmeyen basit ama gelecek vaat eden teknoloji var. ve bu yörüngede çoktan başarıyla test edilmiştir. Tether, bir kablo ve bir ağırlık olarak bilinir.Fikir çok basit ve şaşırtıcıdır.

Eğer yüzlerce ve binlerce kilometre uzunluğundaki bu tetherları uzayın içine koyarsak ve bunları yüksek irtifaya çıkmak için basamak gibi kullanan ve hız kazanan uzay aracımız olsa ne olur ?

Bu fikir Gök-Kancası olarak bilinir. Döndürürsek bu daha da iyi çalışır: Gök-Kancası bir daire etrafında dönerken denge ağırlığı uzun kabloyu yerinde tutar. Dönen tether ucunu alt tarafına göre yavaşlatır ve bir mancınık gibi üst tarafından hızlandırır. Bu enerjiyi ipten aktarabileceğin anlamına gelir ve serbest bırakıldığında az yada çok ücretsiz muazzam bir destek alır, bu ipin dönüş hızının iki katına eşittir.

Bir gök kancasının karşılaşabileceği olağanüstü gerilimlere dayanabilecek özel teller şuanda var. Enkaz ve meteorlardan kaynaklanan kesik ve çarpışmalara karşı koruma sağlamak, için telimizi gereksiz bir tel ağına bağlayabiliriz. Gök Kancamız günde birkaç kez aynı noktadan geçeceğinden,

Bu küçük, yeniden kullanılabilir mekiklerin buraya yetişmesine olanak verecektir. Tabii ki, bu kolay değildir.

En alt noktasından, ipin ucu atmosferde saatte yaklaşık 12.000 kilometre hızla ilerliyor. Skyhook’u Dünya’nın atmosferi nedeniyle, çok fazla alçaltamayız. yoksa hava sürtünmesinden dolayı çok fazla ısınır. Bu yüzden 80 ila 150 kilometre yüksekliğe kadar inecek ve daha fazla alçalmayacak.

Bununla başa çıkmak için Tetheraya gidebilecek özelleştirilmiş uzay aracına ihtiyaç duyacağız. Bu tam olarak kolay olmamakla birlikte, saatte 40.000 kilometre gitmek için büyük bir teneke kutu roket yakıtı doldurmaktan çok daha ucuzdur. Ucu yakalamak da zor olacak. Mach 12’de hareket eden gökyüzünde küçük bir şey bulmak için sadece 60 ila 90 saniyelik kısa bir zaman penceresi var. Bunu kolaylaştırmak için, bir kilometre uzunluğunda ve uzay aracının birbirine bağlanmasına yardımcı olan bir navigasyon uçağı bulunan bir tür ipe sahip olabilir. Başka bir zorluk Skyhook’umuzu yörüngede tutmak. Gittikçe daha fazla gemi kilitlenip kendilerini çekerken, onu yerinde tutan momentumu kullanıyorlar. Hiçbir şey yapmazsak yavaşlar ve atmosfere düşer. Ve burada evreni biraz aldatabiliriz.

Skyhook yörünge enerjili bir bataryadır.Gelen ve gönderilen yükleri dengelemek mümkündür. İnsanları ve materyalleri Dünya’ya getirecek gemiler, uzaya giden diğer gemilere verebilecekleri enerjiye katkıda bulunur. Bu şekilde ip, herhangi bir enerji kaybetmez. Ne kadar çok kullanırsak o kadar ucuz olur. Her destekle hala enerji kaybediyorsak, bunu öğretmenin pozisyonunu düzenli olarak düzelten küçük elektrikli veya kimyasal motorlarla geri kazanabiliriz. Biri Dünyada ve biri Mars’ta olan bir dizi gezegen

Roketlerle karşılaştırıldığında gezegenlerin arasında hızlı, kolay ve düşük maliyetli geziler yapabilir.

Dünya hattı, insanları ve yükleri almak ve onları Mars’a götürmek için düşük Dünya yörüngesinde duruyor.

Mars ipi onları yakalar ve yüzeydeki bir iniş için onları yavaşlatır. Ters yönde, ip, Mars’ın ince atmosferinde saatte yaklaşık 1.000 kilometre hızla giden bir aracı alabilir. Dünyadaki uçaklarımızdan çok daha hızlı değil ve gemiyi yakalayıp, Dünya’ya geri götürüyor. Bağlayıcılar her iki gezegen arasındaki turları 9 aydan 5’e ve hatta 3’e kadar kısaltabilir ve gerekli roketlerin ölçeğini% 84 ile% 96 arasında azaltabilir.

Daha da iyisi, insanlar yolcu konforuna yatırım yapabildiğimiz için nispeten lüks seyahat edebilirler. İp yolculuğu Mars’a birinci sınıf bir yöntem olurdu!

Hiç durmadan, Dünya ve Mars etrafındaki bağlar, uzay yolculuğunu uygun maliyetli hale getirecek

hızlı ve düşük maliyetli nakliye sistemini sağlayabilir.

Ama daha ileri gidelim.Düşük Mars yörüngesinden başlayarak, bir gemi gemileri asteroit kuşağında yukarıya itebilir. Yeni bir asteroide gönderilen ilk geminin yavaşlaması gerekiyor.

Daha sonraki varışlarda diğer gemileri yakalamak ve kolayca geri göndermek için bekleyen bir ipucu bulabilir.

Asteroitlere ucuza ulaşmak, güneş sisteminin kaynaklarını açmak için önemli bir faktördür.

Değerli metaller ve değerli mineraller,Asteroitlerinden kesilmesinden sadece haftalar sonra Mars’a teslim edilebilir. Gezegenlerarası uygarlığımız için mükemmel yapı taşları olacaktır.

Ama neden burada duruyoruz?

Mars’ın uyduları da çok uygun. Güneş sistemindeki gezegenlerine yakın yörüngede başka uydu yok. Phobos o kadar ağır ki yavaşlatmak için endişelenmek zorunda kalmayacağız, onu süper bağlar için mükemmel bir bağlantı noktası haline getiriyor. Hızı sadece saatte 6,000 km’nin altında. Alt uç, Mars yüzeyinin hemen üzerinden uçacak ve yakalanması çok kolay olacaktı. Üst uç, Jüpiter ve Satürn’e kadar tüm gemileri uçurabilme potansiyeline sahip. Aynı süper bağ, iç Güneş Sistemi’ni daha da yaklaştırabilir. Venüs ve Merkür tek bir savurma uzakta. Mars’ın aksine güneş enerjisi ile patlıyorlar ve mineral bakımından zenginler. Uzun vadede, hiçbir şey insanlığı Mars uydularına odaklanan

dünyasal gezegenler için sıfır yakıt ile bir taşıma ağı inşa etmekten alıkoyamaz.

Tethers, uzay yolculuğunu uygun maliyetli hale getirmek ve güneş sisteminin geri kalan kısmını sömürü ve keşif için erişilebilir hale getirmek için nispeten ucuz ve sürdürülebilir bir çözümdür. Bugün onları inşa edecek teknolojiye sahip olduğumuzu dikkate alarak, Daha fazla beklemek için gerçekten iyi bir bahane yok. Güneş sisteminin parçaları çok uzakta, ama çok yakın olabilirler. Ulaşılması zor ancak olması gerekmeyen şeylerden bahsetmek:Bilgi. Brilliant’tan arkadaşlarımız sizi aydınlatıcı bilgilerle dolu bir evrene bağlayabilir. Fikirler ve eğlenceli kurslar. Brilliant, etkileşimli problem çözme kursları ile bilimi pratik bir şekilde ele almanıza yardımcı olan bir web sitesidir.

Matematikte günlük problemler, mantık ve mühendislik.Her problem, karmaşık konuları kendi başınıza kırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçları sağlar. Yaparak öğreniyor, ancak elleriniz yerine beyninizle.Klasik mekanik, astronomi, yerçekimi fiziği ve çok daha fazlası gibi şeyler hakkında bulmaca ve derslerin dibine ulaşmak için merakınızı kullanın.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.