Evet. Gerçekten bir ayda on kilo veren kişiler var. Ama bu kişiler aşırı derecede kilolu olan kişilerdir. Şöyle söyleyeyim sizin ideal kilonuzdan 10 kilo fazlanız varsa bu çok zor bir ihtimal. Ama ideal kilonuzdan 60 kilo fazlanız varsa o zaman bir ayda on kilo vermeniz hayal değil. Ve böyle bir vücut için bir ayda 10 kilo vermek sıkıntı yaratmayacaktır.

Kısa sürede hızlı kilo vermek sağlıklı mıdır?

Genel olarak sağlık kuruluşları günlük alınacak minimum kaloriyi bayanlar için 1200 erkekler için ise 1500 olarak kabul etmiştir. Yani 1200 kalorinin altında olan diyetler kesinlikle önerilmiyor. Böyle şok diyetlerin önerilmemesinin sebepleri ise aşağıdakilerdir:

  • Metabolizmanın yavaşlaması
  • Kas kütlesinin azalması
  • Mineral kaybı
  • Vitamin eksiklikleri
  • Cilt sorunları

Ayrıca diyelim ki 1 ay süresince düşük kalorili bir diyetle 10 kilo verdiniz. Ama daha sonra normal yeme düzeninize döndüğünüzde metabolizmanız zayıfladığı için günlük kalori yakımı düştüğünden, yedikleriniz yağ olarak depolanmaya başlar.

Peki, Sağlıklı Kilo Kaybı Hangi Miktarda Olmalı?

Genel kanıya göre haftada egzersiz yapmıyorsanız sadece diyetle 1kilo, egzersiz yapıyorsanız 1,5 kilo vermektir.

 

 

Önceki İçerikElma Sirkesi Kilo Verdirir mi?
Sonraki İçerikİdeal Vücut Yağ Yüzdesi Kaç Olmalı?

1 Yorum

  1. Başlığı gördüğümde sevindim ya 1 ayda 10 kilo vereceğim diye. Neden böyle bir başlık yazıyorsunuz ki. Sağlıklı ya da değil o benim seçimim olmalı. Sen böyle bir başlık at beni sitene çek sonra da ay zararlıymış da böyleymiş de yaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz