Özgür Bilgi Kanalı

Güzelliğine düşkün kadınların korkulu rüyası portakal kabuğu görünümünde bir cilttir. Cildin portakal kabuğu gibi görünmesine neden olan bu sorun, özellikle bacaklarda, kolda, göbek çevresinde, diz içlerinde ve kalçada meydana gelir, estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da kadınları rahatsız eden bir sorundur. Cildin bağ dokusunda ağrılı modüller oluşmasına neden olan bu sorun cildin üst tabakası olan epidermisin pürüzlü görünmesine neden olur. Kadınların %80’inde gelişebilen sorun, hormonal, genetik ve beslenme ile de alakalı olarak ortaya çıkar. Cilt altı yağ dokusunun cilde doğru ilerlemesi sonucu cildin pürüzlü bir görünüme kavuşması selülit olarak adlandırılır. Ciltte meydana gelen girintili çıkıntılı doku, sorunun ilerlemesi ile birlikte derinleşir ve ciltteki problem daha dikkat çekici bir hal alır. Ciltte meydana gelen pürüzlü görünümün kaynağı östrojen hormonudur. Sorun en çok östrojen hormonunun en çok salgılandığı 20-40 yaş aralığında ortaya çıkar. İnsülin ve tiroid hormonu yetersizliği, genetik yatkınlık, aşırı yağlı beslenme, alkol ve kafeini çok tüketmek, sigara içmek problemin ortaya çıkmasında etkili olur. Selülitten kurtulmak için tuzu azaltmak, alkol ve sigara içmemek, dengeli ve sağlıklı beslenmek, spor yapmak, bol bol su içmek gerekir.

Sitemizde sağlıklı zayıflamak için bir çok öneri var. Bu yazıları okuyarak daha bilinçli ve istikrarlı zayıflayacağınıza inanıyoruz. Ayrıca “Daha sağlıklı daha fit” yazımızda 3 ayda sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak için egzersiz programı var. Bazal metabolizmanızı ölçerek günlük size gerekecek kalori miktarını da belirleye bilirsiniz. Sitemizde bunun için araç var. Sağlıklı zayıflamak için karşımızda hiç bir engel yok.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.