Özgür Bilgi Kanalı

Bu besinler metabolizmamızı hızlandırıyor. Ve gün içinde bir aktivitede bulunmadan bile daha fazla kalori yakmamıza neden oluyor. Eğer zayıflama niyetindeyseniz bu yiyecekleri menünüze eklemenizde fayda var. Ayrıca yağın hızlı çözünmesine yardımcı olması nedeni ile Omega-3 yönünden zengin besinleri de menünüze eklerseniz zayıflama sürecinize katkıda bulunmuş olursunuz.

  1. Kırmızı biber. Kırmızı biberin içeriğinde “capsaicin” bileşeni bulunuyor ki, bu metabolizmayı hızlandırıyor, kalbin daha hızlı atmasına sebep oluyor. Yalnız acı kırmızı biberin midesinde sorun olan kişilerde kullanılması doğru değildir.
  2. Zeytinyağı: Yağın çözünmesini ve vücuttan daha hızlı atılmasını sağlıyor. Aynı zamanda kötü kolesterolün azalmasına yardımcı oluyor
  3. Zencefil. Metabolizmayı hızlandıran en önemli besinlerden biridir. Kan damarlarını genişleterek kanın daha hızlı akmasını destekler.
  4. Yeşil Çay. Yeşil çayı bu kadar önemli kılan içeriğinde bulunan “EGCG” bileşenidir. Bu metabolizmayı hızlandıran bileşen sayesinde vücut daha fazla kalori yakar.
  5. Greyfurt. Aynı zamanda c vitamini içeren diğer meyve ve sebzeler yağın yakılmasını kolaylaştırdığı için vücuttan depolanmadan atılmasını sağlıyor.
  6. Yumurta.Hem yüksen besin içeriğinden dolayı, hem de yağ yakımına destek olmasından dolayı günde en az 1 yumurta tüketmek sağlığımız ve kilo verme sürecimiz için olmazsa olmazlardandır.
  7. Balık. Omega-3 içeren balıklar vücutta kalori yakılmasından sorumlu “leptin” hormonu seviyesini yükseltir. Yağlı ve küçük balıkları tercih etmenizde fayda var.
  8. Sarımsak. Günde 1 diş sarımsak yiyerek insülin seviyenizi düzenleye hem de daha uzun süre tok hissede bilirsiniz.
  9. Sirke. Açlık hissini bastırmaya yardımcı oluyor
  10. Ceviz Omega-3 yönünden zengin bir yiyecektir. Ara öğünlerde 2-3 adet ceviz yiyerek yağ yakımına katkıda buluna bilirsiniz.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.