mebbis giriş
 • EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

  EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

 • BİLSEM Sözlü Sınavı Randevu Bilgileri

  BİLSEM Sözlü Sınavı Randevu Bilgileri

 • Kurum Standartları Öğrenci - Veli Girişleri

  Kurum Standartları Öğrenci - Veli Girişleri

 • MEBBİS Şifremi Unuttum

  MEBBİS Şifremi Unuttum

 • EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

  EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

MEBBİS'i Nedir? Ne işe yarar?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olarak kurulan kısaca MEBBİS şeklinde adlandırılan ve ilk olarak okullarımız olmak üzere birçok sistemi online olarak takip etmemizi sağlayan sistemdir. Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri sayesinde ülkemizdeki tüm görev yapan, eğitim görevlileri, kendilerine uygun olan MEBBİS modülünü seçerek, online ortamda işlerini kolay ve gayet hızlı olarak gerçekleştirebiliyor.

E okul sisteminin ve E- okul online sınıf bağlantılarının Mebbis’ in bir uygulaması olduğunu duymuşsunuzdur. Bu online bağlantılı dersler öğrencilere ve öğretmenlere fayda amacıyla yapılmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte eğitim sistemi de bu yönde yoğruluyor. Elbette ki klasik eğitim ile çevrimiçi eğitim arasında farklar var. Hem geleneksel hem de online eğitim için birtakım olumlu ve olumsuz yanlar bulunmaktadır. Fakat olumlu yanlarının olumsuzdan çok daha ağır basması neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı bu sistemi uygulamaya sokmuştur. Ön yargılı olmamakta fayda var. Neticede çocuklarımızın geleceği bu oluşumlardan çok daha fazla dijitale yönelik olacak.

Mebbis MEB Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Mebsis’in sunduğu başlıca hizmetler e okul, e–okul veli bilgilendirme sistemi, e-personel, e- taşınır, e- akademi en bilinen uygulamalardandır. Bunların yanı sıra personelin kullanımına sunulmuş olan, daha pek çok uygulamalara da sistemin içinde yer almaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, internetin sağlamış olduğu imkânlardan en iyi şekilde yararlanmayı amaç edinerek hem velilerin hem yetkililerin hem de personelin hizmetine sunduğu bu uygumlalar, istenilen bilgilere en hızlı ve doğru şekilde güvenli bir ortamda ulaşılmasını sağlamaktadır.

Personel Özlük işlemlerinin takibi, izin ve rapor durumlarının takibi sistem sayesinde sağlanabilmektedir. Mebbis uygulama sisteminde, velilerin hizmetine sunulan E – Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Projesi ise velisi oldukları öğrencilerin,  çocuklarının ilgili eğitim öğretim yılı için olan alacakları dersleri, bu derslerinin öğretmenlerini, haftalık ders programlarını, derslerin başlangıç ve bitiş saatlerini, velisi olduğu öğrencinin özürlü ya da özürsüz olarak okula devamsızlıklarını yakından takip etme imkânına sahip olurlar. Tüm bunlara ek olarak okul tarafından özel ya da genel olarak yapılan duyurulara da sistem aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Tüm sistemlerin ve uygulamaların yeni yeni oturmaya başladığı ve uygulamanın da daha yeni olması da düşünülürse her geçen gün daha fazla kesime hitap etmektedir.

Uygulama alanları ve uygulamaların işlerliği her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte bilgi güvenliği de bu alanda büyük önem taşımaktadır. Hem uygulamaların güvenliği hem de uygulamaların içeriği bilgi ve belgelerin güvenliği internet ortamında çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu konu, bilgi ve belgelerin güvenliği konusu Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çalışanları tarafından en öncelikli hedefler arasındadır. Çünkü öğrencilerin ve çalışan personelin bilgilerinin en iyi şekilde korunması, korunurken de gerekli birimler ile paylaşılması esası çerçevesinde hizmetin yürütülmesi gereklidir.

Sayın Mebbis Kullanıcısı,

Bu bölümü şifrenizi unuttuğunuzda kullanabilirsiniz. Şifrenizi tekrar belirlemek için aşağıda gereken bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bilgiler doğru ise kullanıcınıza bağlı Cep Telefonunuza onay SMS gönderilecek ve yeni şifrenizi belirleyebileceğiniz bölüm açılacaktır. Yeni şifrenizi belirlerken son üç şifrenizden farklı bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifrenizin sadece numaralardan veya sadece harflerden oluşmamasına, harf, numara ve noktalama işaretlerini içermesine dikkat ediniz.

Mebbis Giriş Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız.

mebbis şifre hatırlatma

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı MEBBİS Kullanıcı Girişi

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı MEBBİS Kullanıcı Girişi

MEBBİS - Hizmetiçi Eğitim MODÜLÜ

E-SERTİFİKA DOĞRULAMA

E-SERTİFİKA DOĞRULAMA

Mebbis kitap seçim modülü nasıl girilir

MEBBİS üzerinden kullanıma sunulan kitap seçim modülü ilköğretim okullarında öğrencilere ücretsiz bir şekilde dağıtılan kitapların tüm aşamalarında kullanılmaktadır. Kitapların ücretsiz bir şekilde dağıtıma başlanmasıyla bile kolay bir şekilde yönetim sağlanması amacıyla özel olarak kitap seçim modülü oluşturulmuş ve bu modülün aktif bir kullanımı sağlanmıştır. Giriş için tıklayınız

MEBBİS üzerinden yapılacak işlemler sayesinde kitapların aşama aşama tüm işlemleri görülebilmektedir. Sadece takip için değil kitaplarda ihale süreci sonrasında yayınevi ve baskı sürecindeki kontrollere kadar tüm detaylar öğrenilebilmektedir. Yayıncı tarafından da desteklenen ve bilgi girişi yapılan kitap seçim modülü bu açıdan oldukça önemlidir.

Kitap seçim modülü Türkiye’deki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı müdürlükler tarafından kullanılan bir modüldür. Öğrenci kitaplarının seçiminden basımına, dağıtımından kullanımına kadar tüm süreçleri içeren kitap seçim modülü online olarak erişilebilir durumdadır. Kitap seçimi modülüne isteyen kişilerin resmi web sayfasında yer alan modüller bölümünden kitap seçim modülü seçmesi yeterli olacaktır.

Kitap seçim modülü seçilmesinin ardından ise kişilerin giriş yapabilmesi adına özel bir giriş ekranı açılır. Kişilerin kitap seçim modülünü kullanabilmesi için yetkilendirilmiş üyelik bilgilerini açılan giriş bölümüne girmesi ve sistemi erişim sağlaması gerekmektedir. Kitap seçim modülünün kullanıma sunulması öğrencilerin kitap ile ilgili işlemlerini çok daha kısa sürede ve pratik bir şekilde çözümlenmesini sağlamaktadır. Dönem aralarında yapılan bu işlemler ile birlikte yeni dönem için gerekli kitapların basımı ve dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Mebbis Öğretmen Girişi Nedir?

Mebbis öğretmen girişi, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılan bir e-devlet uygulamasıdır. Bu uygulama, öğretmenlerin ders planlarını, notlarını, ders içeriklerini ve diğer eğitim ile ilgili bilgilerini görüntüleyebilecekleri ve düzenleyebilecekleri bir sistemdir. Mebbis öğretmen girişi, Türkiye'deki öğretmenlerin eğitim sürecini daha verimli ve etkili hale getirmek amacıyla tasarlandı.  

Mebbis Giriş E-devlet

e-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin resmi internet portalıdır. e-Devlet, Türkiye vatandaşlarının hükümet hizmetlerine erişmelerini ve işlem yapmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu portal, vatandaşların devlet kurumlarından ve hizmetlerinden online olarak yararlanmasını mümkün kılan bir platformdur. e-Devlet, birçok farklı hizmeti içermektedir, bunlar arasında: pasaport ve vatandaşlık işlemleri, vergi beyannameleri, tapu işlemleri, sosyal güvenlik, eğitim, sağlık ve diğer hükümet hizmetleri bulunmaktadır. e-Devlet, Türkiye vatandaşlarının devlet hizmetlerine daha kolay erişmelerini ve bu hizmetleri daha etkili bir şekilde kullanmalarını amaçlamaktadır. Mebbis öğretmen girişi de, e-Devlet uygulamasının bir parçasıdır. Bu uygulama, Türkiye'deki öğretmenlerin eğitim sürecini daha verimli ve etkili hale getirmek amacıyla tasarlandı ve e-Devlet portalı üzerinden erişilebilir.

Mebbis kurum standartları

Mebbis kurum standartları, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen okullar ve eğitim kurumları için belirli kriterlerdir. Bu standartlar, okulların ve eğitim kurumlarının eğitim kalitesini artırmayı ve eğitim sürecini daha verimli ve etkili hale getirmeyi amaçlamaktadır. Mebbis kurum standartları, okulların ve eğitim kurumlarının eğitim programlarını, öğretim metodolojilerini, öğretmenlerin eğitim düzeylerini, eğitim materyallerini ve diğer eğitim faktörlerini kapsamaktadır. Bu standartlar, okulların ve eğitim kurumlarının eğitim sürecini düzenlemek ve denetlemek amacıyla tasarlandı. Mebbis kurum standartlarının uyması, okullar ve eğitim kurumlarının eğitim sertifikasyonunu almalarını ve hükümet tarafından desteklenmelerini sağlar. Uygun bir eğitim sistemi sunmak için bu standartların uygulanması, öğrencilerin eğitim kalitesini artırır ve onların gelecekteki başarılarına katkıda bulunur.

E okul Ortalama Hesaplama

Ortalama hesaplama işlemleri için öğrenci ya da velilerin ders notlarını bilmesi yeterlidir. E okul sisteminde öğrencilerin dönem içerisindeki başarı durumları takip edilebildiği için e okul ortalama hesaplama işlemlerinin de kolay bir şekilde yapılabilmesi mümkündür.

E Okul Giriş İşlemleri

E okul ortalama hesaplama için öncelikli olarak kişilerin e okul sistemine giriş yapması gerekmektedir. E okul sistemine giriş yapılması için giriş ekranı bulunan ana sayfa açılmalı ve bu sayfada yer alan giriş formu doldurulmalıdır. Öğrencilerin üyelik bilgileri ile yapılacak bu işlemlerin ardından ise kişilerin kolay bir şekilde sisteme erişim sağlaması mümkün olacaktır. Giriş yapıldıktan sonra ise e okul ortalama hesaplama yapılabilir

E Okul Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-okul ortalama hesaplama işlemlerinin yapılması için öğrencilerin derslerindeki ortalama puanlarının hesaplanması yeterlidir. Böylece ders notları üzerinden kolay bir şekilde ortalama alınabilmektedir. Ortalama alırken kişilerin ağırlılı puan hesaplaması üzerinden işlem yapması çok daha iyi bir sonucun alınmasını sağlayacaktır. Ağırlıklı puan hesaplama için dersin ortalama puanı ile dersin bir haftadaki saat sayısının çarpılması yeterlidir. Böylece dersin ağırlıklı puan hesaplaması yapılmış olacaktır. Tüm dersler için yapılacak bu detaylı işlemlerin ardından elde edilen tüm ağırlı ders puanlarının toplanması gerekmektedir. Son olarak ise elde edilen toplam sonucun ders sayısına bölünmesi ile birlikte kişilerine okul ortalama hesaplama işlemleri de yapılmış olacaktır. Bu sonuç aynı zamanda takdir ve teşekkür hesaplama işlemlerinde de kullanılabilir.

E-okul ortalama hesaplama yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken tek detay hesaplama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması ve hesaplama yapılan ders ortalamalarının da kesinleşmiş sonuçlar olmasıdır. Böylece kesin bilgilere erişim sağlanarak e okul ortalama hesaplama doğru olarak yapılabilir. E okul üzerinden istediğiniz zaman güncel bilgileri alabilirsiniz. Üstelik e okul üzerinden de yıl başarı ortalaması gibi pek çok hesaplama yapılarak sorgulama yapan kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Bu bakımdan bu seçenek değerlendirilerek e okul üzerinden de konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. E okul konusunda belirtilen giriş detaylarına dikkat etmeniz yeterlidir.

E Okul Nakil İşlemleri

Öğrencilerin okuldaki durumları hakkında pek çok işlem e okul üzerinden yapılmaktadır. E okul üzerinden yapılan işlemlerde kullanıcıların sistem üzerinden işlem yapma yetkisi bulunmalıdır. İşlem yapma yetkisi ise sadece öğretmen ve idarecilere verilmiştir.

Bu açıdan kişilerin güvenli bir şekilde işlem yapılabilmesi adına yetkilendirilmiş hesaplar ile giriş yapması ve bu giriş sonrasında ekranda yer alan seçeneklerden uygun olanlarını seçilerek gerekli değişikliklerin yapılmasıdır. Bu bakımdan büyük bir kolaylık sağlanmış ve işlemlerin internet üzerinden de yapılabilir olması tüm eğitim camiası tarafından bilgileri ulaşılmasını sağlamıştır. E okul üzerinden sıklıkla yapılan işlemlerden bir tanesi de e okul nakil işlemleridir.

Başka bir okula nakil yapılan öğrenciler e okul nakil işlemleri kapsamında başka bir okula kayıt edilmektedir. Böylece öğrenci yeni kayıt edildiği okul üzerinden e okul bilgilerini öğrenebilmekte ve okul durumunu takip edebilmektedir.

Belirtilen nakil işlemleri öğretmen yılı idari kişiler tarafından yapıldıktan sonra öğrencinin yeni kayıt olduğu okuldaki işlemleri de yine kayıt olunan okuldaki görevli kişiler tarafından yapılacaktır. Özellikle dersleri ile ilgili bilgiler öğretmenler tarafından sisteme girilmektedir. O bakımdan öğrencilerin yeni bir okula nakil olması bilgilerini kontrol edebilmesi konusunda herhangi bir engel teşkil etmemektedir. öğrenciler aynı şekilde e okul sistemine giriş yaparak bilgilerini kontrol edebilmekte yazılı tarihlerini takip edebilmekte ve yazılı sonuçlarını öğrenebilmektedir.

Mebbis E- Okul Fayda ve Zararları

E-okul sisteminde öğrencilerin dönem içerisindeki başarı durumları takip edilebildiği için e okul ortalama hesaplama işlemlerinin de kolay bir şekilde yapılabilmesi mümkündür.

E Okul Giriş İşlemleri

E okul ortalama hesaplama için öncelikli olarak kişilerin e okul sistemine giriş yapması gerekmektedir. E okul sistemine giriş yapılması için giriş ekranı bulunan ana sayfa açılmalı ve bu sayfada yer alan giriş formu doldurulmalıdır. Öğrencilerin üyelik bilgileri ile yapılacak bu işlemlerin ardından ise kişilerin kolay bir şekilde sisteme erişim sağlaması mümkün olacaktır. Giriş yapıldıktan sonra ise e okul ortalama hesaplama yapılabilir.

E Okul Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-okul ortalama hesaplama işlemlerinin yapılması için öğrencilerin derslerindeki ortalama puanlarının hesaplanması yeterlidir. Böylece ders notları üzerinden kolay bir şekilde ortalama alınabilmektedir. Ortalama alırken kişilerin ağırlılı puan hesaplaması üzerinden işlem yapması çok daha iyi bir sonucun alınmasını sağlayacaktır. Ağırlıklı puan hesaplama için dersin ortalama puanı ile dersin bir haftadaki saat sayısının çarpılması yeterlidir. Böylece dersin ağırlıklı puan hesaplaması yapılmış olacaktır. Tüm dersler için yapılacak bu detaylı işlemlerin ardından elde edilen tüm ağırlı ders puanlarının toplanması gerekmektedir. Son olarak ise elde edilen toplam sonucun ders sayısına bölünmesi ile birlikte kişilerine okul ortalama hesaplama işlemleri de yapılmış olacaktır. Bu sonuç aynı zamanda takdir ve teşekkür hesaplama işlemlerinde de kullanılabilir.

E-okul ortalama hesaplama yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken tek detay hesaplama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması ve hesaplama yapılan ders ortalamalarının da kesinleşmiş sonuçlar olmasıdır. Böylece kesin bilgilere erişim sağlanarak e okul ortalama hesaplama doğru olarak yapılabilir. E okul üzerinden istediğiniz zaman güncel bilgileri alabilirsiniz. Üstelik e okul üzerinden de yıl başarı ortalaması gibi pek çok hesaplama yapılarak sorgulama yapan kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Bu bakımdan bu seçenek değerlendirilerek e okul üzerinden de konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. E okul konusunda belirtilen giriş detaylarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Öğrenciler tüm eğitim öğretim hayatlarında almış oldukları sınav puanlarını Mebbis sistemi üzerinden görebilecekler. İnternet ile birebir bağlantısı olan her öğrenci istediğinde bu notlara kolayca ulaşacak. Aynı şekilde sistemde bulunan geçmiş senelere ait test ve ödevlerden yararlanabilecek. İnternetin kullanım kolaylığı ve avantajları bununla bitmiyor. Öğrencilerin kendilerine ait bir internet profili olacak. Bu profil ile bir internet sayfası tasarlayabilecekler. Bu şekilde teknik bilgileri güçlenecek. Devam ve devamsızlık durumunu öğrenen öğrenciler ona göre önlemlerini alacaklar.. Her dönem düzenlenen der programını takip edecekler. Meslek lisesi alanı ya da teknik liseye geçme hususlarında Mebbis E- okul öğrenci ile bilgi sahibi olacaklar. Seçmeli derslerini öğrenebildikleri gibi sınav tarihleri hakkında da bilgi sahibi olabilirler.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar olumlu yanlardı. Fakat velilerin olaya dahil olması öğrencileri bazı durumlarda rahatsız etmektedir. Öğrenci ortalamalarının düşük olduğu zamanlarda ailelerinin bilmelerini istemezler. Sorumluluk ve ortalama yükseltme sınavlarına dahil edildiklerinde veliler görebiliyor. Aynı şekilde ceza ve uyarılarının da duyurulması öğrencilerin hoşuna gitmiyor. Çünkü öğrenci okul ve ev hayatını birbirinden farklı şekillerde yaşamak istiyor. Göreceği muamele öğrenciyi ürkütüyor. Bunun yanında yanlış kullanımlarla öğrenmek için değil de Mebbis öğrenci profilleri için çalışan, yüksek not müptelası bir grup da oluşabiliyor. Hız ve ulaşılabilirlik arttıkça rekabet de artıyor.

<

İKS Mebbis Sistemi Nedir? Nasıl İşler ?

Milli Eğitim Bakanlığının internet üzerinden uygulamaya koyduğu yeni sistemlerden biride veliler öğrencilerini gönderdikleri okula ve çocuklarının öğretmenlerine not verecek ve bu sayede otomatik müfettiş uygulamasına geçilecek. İKS’nin anlamı İlköğretim Kurum Standartları anlamına gelmektedir. Velileri bu sistemde müfettiş olarak görülüyor. MEB denetleme işini velilere bırakıyor.

İlsis Nedir?

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin iş ve işlemlerini bilgi teknolojileri aracılığı yürütmeleri amacı ile kurulmuş olan yönetim sistemlerinin tümüdür.   MÜLGA : İLSİS Projesi - Genelge 2002/31 14.07.2017 tarih ve 10766542 sayılı makam onayı ile kaldırılmıştır. 21571028 sayılı yazı ile G. Müdürlüğümüze bildirildi. Detaylar için tıklayınız. https://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1492.pdf

Böylece Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen müfettiş okula gelmeden önce okul hakkındaki bilgileri velilerden alarak hazırlıklı bir şekilde denetleme işini yapacaktır. Ayrıca zamanda öğretmenle ilgili ve görevini doğru yapıp yapmadığı bilgisini öğrenebiliyor. Öğrenci velileri internet olan her yerden not verme yetkisine sahip olacaklar. Veliler kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaparak not verebilecekler. Velinin yaptıklarını öğrenciler yada öğretmenler sistemden göremezler. Bu sayede tarafsız not sistemi faaliyete geçmiş oluyor.

Anasayfa Telafide Ben de Varım E-devlet Giriş Morpa Kampüs Girişi Ozgurlukicin.com, Yemliha TOKER Projesidir.