mebbis giriş
 • EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

  EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

 • BİLSEM Sözlü Sınavı Randevu Bilgileri

  BİLSEM Sözlü Sınavı Randevu Bilgileri

 • Kurum Standartları Öğrenci - Veli Girişleri

  Kurum Standartları Öğrenci - Veli Girişleri

 • MEBBİS Şifremi Unuttum

  MEBBİS Şifremi Unuttum

 • EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

  EBA SİSTEMİ GİRİŞ BİLGİLERİ

MEBBİS'i Nedir? Ne işe yarar?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olarak kurulan kısaca MEBBİS şeklinde adlandırılan ve ilk olarak okullarımız olmak üzere birçok sistemi online olarak takip etmemizi sağlayan sistemdir. Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri sayesinde ülkemizdeki tüm görev yapan, eğitim görevlileri, kendilerine uygun olan MEBBİS modülünü seçerek, online ortamda işlerini kolay ve gayet hızlı olarak gerçekleştirebiliyor.

E okul sisteminin ve E- okul online sınıf bağlantılarının Mebbis’ in bir uygulaması olduğunu duymuşsunuzdur. Bu online bağlantılı dersler öğrencilere ve öğretmenlere fayda amacıyla yapılmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte eğitim sistemi de bu yönde yoğruluyor. Elbette ki klasik eğitim ile çevrimiçi eğitim arasında farklar var. Hem geleneksel hem de online eğitim için birtakım olumlu ve olumsuz yanlar bulunmaktadır. Fakat olumlu yanlarının olumsuzdan çok daha ağır basması neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı bu sistemi uygulamaya sokmuştur. Ön yargılı olmamakta fayda var. Neticede çocuklarımızın geleceği bu oluşumlardan çok daha fazla dijitale yönelik olacak.

Mebbis MEB Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Mebsis’in sunduğu başlıca hizmetler e okul, e–okul veli bilgilendirme sistemi, e-personel, e- taşınır, e- akademi en bilinen uygulamalardandır. Bunların yanı sıra personelin kullanımına sunulmuş olan, daha pek çok uygulamalara da sistemin içinde yer almaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, internetin sağlamış olduğu imkânlardan en iyi şekilde yararlanmayı amaç edinerek hem velilerin hem yetkililerin hem de personelin hizmetine sunduğu bu uygumlalar, istenilen bilgilere en hızlı ve doğru şekilde güvenli bir ortamda ulaşılmasını sağlamaktadır.

Personel Özlük işlemlerinin takibi, izin ve rapor durumlarının takibi sistem sayesinde sağlanabilmektedir. Mebbis uygulama sisteminde, velilerin hizmetine sunulan E – Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Projesi ise velisi oldukları öğrencilerin,  çocuklarının ilgili eğitim öğretim yılı için olan alacakları dersleri, bu derslerinin öğretmenlerini, haftalık ders programlarını, derslerin başlangıç ve bitiş saatlerini, velisi olduğu öğrencinin özürlü ya da özürsüz olarak okula devamsızlıklarını yakından takip etme imkânına sahip olurlar. Tüm bunlara ek olarak okul tarafından özel ya da genel olarak yapılan duyurulara da sistem aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Tüm sistemlerin ve uygulamaların yeni yeni oturmaya başladığı ve uygulamanın da daha yeni olması da düşünülürse her geçen gün daha fazla kesime hitap etmektedir.

Uygulama alanları ve uygulamaların işlerliği her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte bilgi güvenliği de bu alanda büyük önem taşımaktadır. Hem uygulamaların güvenliği hem de uygulamaların içeriği bilgi ve belgelerin güvenliği internet ortamında çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu konu, bilgi ve belgelerin güvenliği konusu Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çalışanları tarafından en öncelikli hedefler arasındadır. Çünkü öğrencilerin ve çalışan personelin bilgilerinin en iyi şekilde korunması, korunurken de gerekli birimler ile paylaşılması esası çerçevesinde hizmetin yürütülmesi gereklidir.

Sayın Mebbis Kullanıcısı,

Bu bölümü şifrenizi unuttuğunuzda kullanabilirsiniz. Şifrenizi tekrar belirlemek için aşağıda gereken bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bilgiler doğru ise kullanıcınıza bağlı Cep Telefonunuza onay SMS gönderilecek ve yeni şifrenizi belirleyebileceğiniz bölüm açılacaktır. Yeni şifrenizi belirlerken son üç şifrenizden farklı bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifrenizin sadece numaralardan veya sadece harflerden oluşmamasına, harf, numara ve noktalama işaretlerini içermesine dikkat ediniz.

Mebbis Giriş Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız.

mebbis şifre hatırlatma

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı MEBBİS Kullanıcı Girişi

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı MEBBİS Kullanıcı Girişi

MEBBİS - Hizmetiçi Eğitim MODÜLÜ

E-SERTİFİKA DOĞRULAMA

E-SERTİFİKA DOĞRULAMA

Mebbis kitap seçim modülü nasıl girilir

MEBBİS üzerinden kullanıma sunulan kitap seçim modülü ilköğretim okullarında öğrencilere ücretsiz bir şekilde dağıtılan kitapların tüm aşamalarında kullanılmaktadır. Kitapların ücretsiz bir şekilde dağıtıma başlanmasıyla bile kolay bir şekilde yönetim sağlanması amacıyla özel olarak kitap seçim modülü oluşturulmuş ve bu modülün aktif bir kullanımı sağlanmıştır. Giriş için tıklayınız

MEBBİS üzerinden yapılacak işlemler sayesinde kitapların aşama aşama tüm işlemleri görülebilmektedir. Sadece takip için değil kitaplarda ihale süreci sonrasında yayınevi ve baskı sürecindeki kontrollere kadar tüm detaylar öğrenilebilmektedir. Yayıncı tarafından da desteklenen ve bilgi girişi yapılan kitap seçim modülü bu açıdan oldukça önemlidir.

Kitap seçim modülü Türkiye’deki Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı müdürlükler tarafından kullanılan bir modüldür. Öğrenci kitaplarının seçiminden basımına, dağıtımından kullanımına kadar tüm süreçleri içeren kitap seçim modülü online olarak erişilebilir durumdadır. Kitap seçimi modülüne isteyen kişilerin resmi web sayfasında yer alan modüller bölümünden kitap seçim modülü seçmesi yeterli olacaktır.

Kitap seçim modülü seçilmesinin ardından ise kişilerin giriş yapabilmesi adına özel bir giriş ekranı açılır. Kişilerin kitap seçim modülünü kullanabilmesi için yetkilendirilmiş üyelik bilgilerini açılan giriş bölümüne girmesi ve sistemi erişim sağlaması gerekmektedir. Kitap seçim modülünün kullanıma sunulması öğrencilerin kitap ile ilgili işlemlerini çok daha kısa sürede ve pratik bir şekilde çözümlenmesini sağlamaktadır. Dönem aralarında yapılan bu işlemler ile birlikte yeni dönem için gerekli kitapların basımı ve dağıtımı gerçekleştirilmektedir.

Mebbis E- okul

Mebbis, öğrencilere online e okul kursları ve fakültelerin yayınlamış olduğu video konferans aracılıkları ile gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunmaları yönünde fayda sağlar. Geleneksel yöntemlerin aksine çevrimiçi eğitim arasındaki fark etkileşim miktarıdır. Verilen bilgide değişiklik olmayacağı için vakit tasarrufu sağlar. Tabi bununla beraber yine öğretmenle öğrenci arasında bir iletişim kanalı olmalıdır. Mebbis “e- okul” bunu sağlamaktadır. Canlı veya senkronize kurs programları e okul, öğrenci ve öğretmenlerinin evlerinde ya da benzer şekilde ofislerinde rahat bir şekilde ders işlemelerini sağlar. Bir web yazılımı olan Mebbis Ocak 2007 tarihinde sisteme geçirildi. Her türlü bilgi ve belge buradan sunuldu. Öğretmenleri rahatlattığı kadar öğrencileri de rahatlatan Mebbis E- okul uygulamasının öğrenciler için fayda ve zararlarını gözden geçirelim.

E okul Ortalama Hesaplama

Ortalama hesaplama işlemleri için öğrenci ya da velilerin ders notlarını bilmesi yeterlidir. E okul sisteminde öğrencilerin dönem içerisindeki başarı durumları takip edilebildiği için e okul ortalama hesaplama işlemlerinin de kolay bir şekilde yapılabilmesi mümkündür.

E Okul Giriş İşlemleri

E okul ortalama hesaplama için öncelikli olarak kişilerin e okul sistemine giriş yapması gerekmektedir. E okul sistemine giriş yapılması için giriş ekranı bulunan ana sayfa açılmalı ve bu sayfada yer alan giriş formu doldurulmalıdır. Öğrencilerin üyelik bilgileri ile yapılacak bu işlemlerin ardından ise kişilerin kolay bir şekilde sisteme erişim sağlaması mümkün olacaktır. Giriş yapıldıktan sonra ise e okul ortalama hesaplama yapılabilir.

E Okul Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-okul ortalama hesaplama işlemlerinin yapılması için öğrencilerin derslerindeki ortalama puanlarının hesaplanması yeterlidir. Böylece ders notları üzerinden kolay bir şekilde ortalama alınabilmektedir. Ortalama alırken kişilerin ağırlılı puan hesaplaması üzerinden işlem yapması çok daha iyi bir sonucun alınmasını sağlayacaktır. Ağırlıklı puan hesaplama için dersin ortalama puanı ile dersin bir haftadaki saat sayısının çarpılması yeterlidir. Böylece dersin ağırlıklı puan hesaplaması yapılmış olacaktır. Tüm dersler için yapılacak bu detaylı işlemlerin ardından elde edilen tüm ağırlı ders puanlarının toplanması gerekmektedir. Son olarak ise elde edilen toplam sonucun ders sayısına bölünmesi ile birlikte kişilerine okul ortalama hesaplama işlemleri de yapılmış olacaktır. Bu sonuç aynı zamanda takdir ve teşekkür hesaplama işlemlerinde de kullanılabilir.

E-okul ortalama hesaplama yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken tek detay hesaplama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması ve hesaplama yapılan ders ortalamalarının da kesinleşmiş sonuçlar olmasıdır. Böylece kesin bilgilere erişim sağlanarak e okul ortalama hesaplama doğru olarak yapılabilir. E okul üzerinden istediğiniz zaman güncel bilgileri alabilirsiniz. Üstelik e okul üzerinden de yıl başarı ortalaması gibi pek çok hesaplama yapılarak sorgulama yapan kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Bu bakımdan bu seçenek değerlendirilerek e okul üzerinden de konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. E okul konusunda belirtilen giriş detaylarına dikkat etmeniz yeterlidir.

E Okul Nakil İşlemleri

Öğrencilerin okuldaki durumları hakkında pek çok işlem e okul üzerinden yapılmaktadır. E okul üzerinden yapılan işlemlerde kullanıcıların sistem üzerinden işlem yapma yetkisi bulunmalıdır. İşlem yapma yetkisi ise sadece öğretmen ve idarecilere verilmiştir.

Bu açıdan kişilerin güvenli bir şekilde işlem yapılabilmesi adına yetkilendirilmiş hesaplar ile giriş yapması ve bu giriş sonrasında ekranda yer alan seçeneklerden uygun olanlarını seçilerek gerekli değişikliklerin yapılmasıdır. Bu bakımdan büyük bir kolaylık sağlanmış ve işlemlerin internet üzerinden de yapılabilir olması tüm eğitim camiası tarafından bilgileri ulaşılmasını sağlamıştır. E okul üzerinden sıklıkla yapılan işlemlerden bir tanesi de e okul nakil işlemleridir.

Başka bir okula nakil yapılan öğrenciler e okul nakil işlemleri kapsamında başka bir okula kayıt edilmektedir. Böylece öğrenci yeni kayıt edildiği okul üzerinden e okul bilgilerini öğrenebilmekte ve okul durumunu takip edebilmektedir.

Belirtilen nakil işlemleri öğretmen yılı idari kişiler tarafından yapıldıktan sonra öğrencinin yeni kayıt olduğu okuldaki işlemleri de yine kayıt olunan okuldaki görevli kişiler tarafından yapılacaktır. Özellikle dersleri ile ilgili bilgiler öğretmenler tarafından sisteme girilmektedir. O bakımdan öğrencilerin yeni bir okula nakil olması bilgilerini kontrol edebilmesi konusunda herhangi bir engel teşkil etmemektedir. öğrenciler aynı şekilde e okul sistemine giriş yaparak bilgilerini kontrol edebilmekte yazılı tarihlerini takip edebilmekte ve yazılı sonuçlarını öğrenebilmektedir.

Mebbis E- Okul Fayda ve Zararları

E-okul sisteminde öğrencilerin dönem içerisindeki başarı durumları takip edilebildiği için e okul ortalama hesaplama işlemlerinin de kolay bir şekilde yapılabilmesi mümkündür.

E Okul Giriş İşlemleri

E okul ortalama hesaplama için öncelikli olarak kişilerin e okul sistemine giriş yapması gerekmektedir. E okul sistemine giriş yapılması için giriş ekranı bulunan ana sayfa açılmalı ve bu sayfada yer alan giriş formu doldurulmalıdır. Öğrencilerin üyelik bilgileri ile yapılacak bu işlemlerin ardından ise kişilerin kolay bir şekilde sisteme erişim sağlaması mümkün olacaktır. Giriş yapıldıktan sonra ise e okul ortalama hesaplama yapılabilir.

E Okul Ortalama Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-okul ortalama hesaplama işlemlerinin yapılması için öğrencilerin derslerindeki ortalama puanlarının hesaplanması yeterlidir. Böylece ders notları üzerinden kolay bir şekilde ortalama alınabilmektedir. Ortalama alırken kişilerin ağırlılı puan hesaplaması üzerinden işlem yapması çok daha iyi bir sonucun alınmasını sağlayacaktır. Ağırlıklı puan hesaplama için dersin ortalama puanı ile dersin bir haftadaki saat sayısının çarpılması yeterlidir. Böylece dersin ağırlıklı puan hesaplaması yapılmış olacaktır. Tüm dersler için yapılacak bu detaylı işlemlerin ardından elde edilen tüm ağırlı ders puanlarının toplanması gerekmektedir. Son olarak ise elde edilen toplam sonucun ders sayısına bölünmesi ile birlikte kişilerine okul ortalama hesaplama işlemleri de yapılmış olacaktır. Bu sonuç aynı zamanda takdir ve teşekkür hesaplama işlemlerinde de kullanılabilir.

E-okul ortalama hesaplama yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken tek detay hesaplama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması ve hesaplama yapılan ders ortalamalarının da kesinleşmiş sonuçlar olmasıdır. Böylece kesin bilgilere erişim sağlanarak e okul ortalama hesaplama doğru olarak yapılabilir. E okul üzerinden istediğiniz zaman güncel bilgileri alabilirsiniz. Üstelik e okul üzerinden de yıl başarı ortalaması gibi pek çok hesaplama yapılarak sorgulama yapan kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Bu bakımdan bu seçenek değerlendirilerek e okul üzerinden de konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. E okul konusunda belirtilen giriş detaylarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Öğrenciler tüm eğitim öğretim hayatlarında almış oldukları sınav puanlarını Mebbis sistemi üzerinden görebilecekler. İnternet ile birebir bağlantısı olan her öğrenci istediğinde bu notlara kolayca ulaşacak. Aynı şekilde sistemde bulunan geçmiş senelere ait test ve ödevlerden yararlanabilecek. İnternetin kullanım kolaylığı ve avantajları bununla bitmiyor. Öğrencilerin kendilerine ait bir internet profili olacak. Bu profil ile bir internet sayfası tasarlayabilecekler. Bu şekilde teknik bilgileri güçlenecek. Devam ve devamsızlık durumunu öğrenen öğrenciler ona göre önlemlerini alacaklar.. Her dönem düzenlenen der programını takip edecekler. Meslek lisesi alanı ya da teknik liseye geçme hususlarında Mebbis E- okul öğrenci ile bilgi sahibi olacaklar. Seçmeli derslerini öğrenebildikleri gibi sınav tarihleri hakkında da bilgi sahibi olabilirler.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar olumlu yanlardı. Fakat velilerin olaya dahil olması öğrencileri bazı durumlarda rahatsız etmektedir. Öğrenci ortalamalarının düşük olduğu zamanlarda ailelerinin bilmelerini istemezler. Sorumluluk ve ortalama yükseltme sınavlarına dahil edildiklerinde veliler görebiliyor. Aynı şekilde ceza ve uyarılarının da duyurulması öğrencilerin hoşuna gitmiyor. Çünkü öğrenci okul ve ev hayatını birbirinden farklı şekillerde yaşamak istiyor. Göreceği muamele öğrenciyi ürkütüyor. Bunun yanında yanlış kullanımlarla öğrenmek için değil de Mebbis öğrenci profilleri için çalışan, yüksek not müptelası bir grup da oluşabiliyor. Hız ve ulaşılabilirlik arttıkça rekabet de artıyor.

EBA Öğrenci Giriş 2023

Eğitim Bilişim Ağı olarak adlandırılan Eba öğrenci ve öğretmenlerin tek bir portalda buluşmasını sağladığı gibi vatandaşların kolay bir şekilde bilgi almasını sağlamaktadır. Derslerden yeni aldığı eğitimler ile ilgili pek çok farklı materyalinin bulunduğu EBA öğrencilerin eğitimdeki başarı oranı çok daha artmaktadır. Sizler de Eba üzerinden Eba giriş ekranını kullanabilir.

Bu giriş sayesinde sistemden yararlanma hakkı elde edebilirsiniz. Yararlanmak isteyen öğrenciler için üyeliklerin oluşturulması ve bu üyelik bilgilerinin öğrencilere verilmesi gerekmektedir. Öğretmen ve yetkili kişiler tarafından öğrencilere üyelik verilirken bu konuda gerekli materyaller de online olarak kullanıma sunulmuştur. Bu açıdan öğrencilerin sistemi kullanması öğrenciler için üyelik açılması gibi tüm detaylar hakkında öğretmen ve yetkili kişilerle kolay bir şekilde üyelik alınabilmektedir. Üyelik bilgilerine ulaşan öğrencilerin giriş yapmak için Eba giriş ekranını kullanılması yeterli olacaktır. bu ekranda öğrencilerin üyelik bilgileri istenecektir. Üyelik bilgilerinin girilmesinin ardından bilgilerin kontrolü sağlanacak ve eğer girilen bilgiler doğruysa eba sistemine giriş sağlanacak ve öğrencilerin bilgi alabilmesi mümkün kılınacaktır.

Eba girişinde kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenmektedir. Fakat normal girişin yanı sıra vatandaşların MEBBİS ve AÖO girişi gibi seçenekleri değerlendirmesi ve sisteme bu seçenekler dahilinde giriş yapabilmesi de mümkündür. Bu açıdan giriş ekranında yer alan seçeneklerden en uygun olanını seçilerek sisteme erişim sağlanması oldukça kolaydır. Öğrenciler için oldukça faydalı içeriklerinin bulunduğu sisteminden yararlanmak pek çok öğrencinin başarısını arttırmıştır.

https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/giris.jsp bağlantısı üzerinden sisteme giriş yapabilen kişiler bu sayede işlemlerini çözümleyebilmektedir. Giriş ekranına erişmek isteyenlerin paylaşılan bağlantıyı tarayıcılarına kopyalayarak yapıştırması yeterli olabileceği gibi sayfa açıldıktan sonra belirtilen giriş bilgilerinin yer aldığı ekran görülecektir. Belirtildiği gibi üyelik bilgilerini ilgili alanlara girilmesi ile birlikte kolay bir şekilde sisteme erişim sağlanabilecek ve eba üzerinden bilgiler kullanılmaya başlanacak.

Eğitim Bilişim Ağı olarak ifade edilen EBA sayesinde öğrenciler eğitim konusunda gelişmelerini online olarak desteklenebilmektedir. Oluşturulan eğitim portalı sayesinde pek çok konuda detaylı bir şekilde bilgi alınması mümkün olurken okulda öğrenilen bilgiler ve dersler daha iyi bir şekilde pekiştirilebilmektedir.

Son derece aktif bir interaktif portal olarak hazırlanan ve yüksek sayıda kullanıcı sayısına sahip olan EBA’ya öğrencilerin girme hakkı bulunduğu gibi üyelik işlemleri internet üzerinden yapılmamaktadır. Üyelik açmakta yetkili kişiler tarafından açılan üyelikler öğrencilere kolay bir şekilde sunulmakta ve öğrenciler elde edildiği edilen bu üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapabilmektedir. Eba öğrenci girişi için öğrencilerin TC kimlik numarası ile birlikte aynı zamanda şifreye de ihtiyacı olacaktır ve bu şifre de belirtildiği gibi yetkili kişiler tarafından öğrencilere verilecektir. Güvenlik konusunda öğrencilerin öğretmen ve yöneticilerin konu hakkında talepte bulunması yeterli olabileceği gibi üyelik açma yetkisine sahip personeller öğrenciler için üyelik açarak üyeliği aktif hale getirecektir.

Eba öğrenci girişi konusunda kişilerin yapabileceği herhangi bir ek işlem olmadığı gibi sadece belirtilen adımlarını takip edilmesi yeterli olacaktır. Giriş sonrasında öğrenci profili oluşturulmuş olup bu profil üzerinden de çeşitli değişiklikler yapılabilmektedir. Öğrenci profili diğer kullanıcılara kapalıdır ve kişiler sadece kendi profillerini görüntülenebilmektedir. Bu bakımdan kişilerin bilgi güvenliği de sağlanmış olan ve sadece eğitim amacı taşıyan eğitim portalı öğrenciler için oldukça uygun ve tavsiye edilen portallardan birisi durumundadır.

EBA için öğrenci girişini yanı sıra öğretmen girişi gibi farklı giriş ekranları da oluşturulmuş durumdadır ve öğrencilerin sistemlerle yararlanma noktasında giriş alında yer alan seçeneklerden uygun olanlarını seçmesi gerekmektedir. Öğrenciler gibi öğretmen ve diğer kişiler tarafından da benzer giriş işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Eba Kurs Kaydı 2023

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Matematik ve İngilizce Yarıyıl Kurs Takvimi

Kurs Merkezi Başvurularının Alınması ve Onaylanması : 02-06 Ocak 2023

Öğretmen Başvurularının Alınması : 07-11 Ocak 2023

Öğrenci Başvurularının Alınması : 12 Ocak-17 Ocak 2023

Kurs Sınıflarının Oluşturulması : 18-20 Ocak 2023

Kursların Başlaması : 21 Ocak 2023

Kursların Tamamlanması : 05 Şubat 2023

Eğitim Bilişim ağı olarak tanımlanan Eba sayesinde öğrenciler pek çok konuda eğitime dair bilgi alabilmektedir. Öğrencilere ve eğitimcilere açılan bu portaldan yararlanmak isteyen öğrencilerin çeşitli kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi gerekirken özellikle online olarak sunulan kurslar için kayıt yapılması gerekmektedir.

Eba kurs kaydı olarak tanımlanan bu kayıt işlemleri sayfasındaki kişiler çok kolay bir şekilde kayıt olma imkanına sahiptir. Bu bakımdan sizler de konuyla ilgili işlemlerinizi yaparken belirtilen hizmet ekranlarına erişim sağlamanız yeterli olacaktır. Eba kaydı için öğrenci ya da velilerin ilk olarak kursları incelemesi ve uygun bir kursu belirlemesi gerekmektedir.

Eğitim alanında farklı konularda hizmetler verilen bu sistem üzerinde pek çok ders için kurs açılmaktadır. Açılan kurslara katılmak öğrencilerin eğitim hayatındaki başarısını arttırmaktadır. Bu açıdan eğitim durumu ile ilgili detaylı bilgi almak ve en uygun kursu seçmek adına internet sitesi üzerinden sunulan hizmetleri inceleyebilir ve bu hizmetler dahilinde kararınızı verebilirsiniz.

Kurs kaydı gibi işlemlerde kişilerin internet sitesi üzerinden pek çok konuda bilgi alabilmesi mümkün olduğundan dolayı herhangi bir soru işareti kalmayacak ve kişiler çok kolay bir şekilde bilgi alabilecektir. İnternet üzerinden sunulan hizmetler aynı zamanda mobil olarak da kullanılabilir durumdadır. sadece kurs kaydı için değil internet üzerinden sunulan diğer hizmetler içinde bilgi alabilmeniz, bu bilgiler dahilinde işlemi yapabilmeniz mümkündür.

Eba kurs kaydı için kişilerin kullanması gereken bağlantı https://e-kurs.meb.gov.tr/Login.aspx  olarak belirlenmiştir. Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönetim Sistemi Girişi ile oluşturulan bu hizmet ekranına giriş yaptığınızda kurs kaydı için ekranda yer alan seçeneklerden uygun olanını seçilmesi yeterli olacak ve böylece İsmet ekranı üzerinden kolay bir şekilde kayıt gerçekleştirilecektir.

İKS Mebbis Sistemi Nedir? Nasıl İşler ?

Milli Eğitim Bakanlığının internet üzerinden uygulamaya koyduğu yeni sistemlerden biride veliler öğrencilerini gönderdikleri okula ve çocuklarının öğretmenlerine not verecek ve bu sayede otomatik müfettiş uygulamasına geçilecek. İKS’nin anlamı İlköğretim Kurum Standartları anlamına gelmektedir. Velileri bu sistemde müfettiş olarak görülüyor. MEB denetleme işini velilere bırakıyor.

İlsis Nedir?

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin iş ve işlemlerini bilgi teknolojileri aracılığı yürütmeleri amacı ile kurulmuş olan yönetim sistemlerinin tümüdür.   MÜLGA : İLSİS Projesi - Genelge 2002/31 14.07.2017 tarih ve 10766542 sayılı makam onayı ile kaldırılmıştır. 21571028 sayılı yazı ile G. Müdürlüğümüze bildirildi. Detaylar için tıklayınız. https://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1492.pdf

Böylece Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen müfettiş okula gelmeden önce okul hakkındaki bilgileri velilerden alarak hazırlıklı bir şekilde denetleme işini yapacaktır. Ayrıca zamanda öğretmenle ilgili ve görevini doğru yapıp yapmadığı bilgisini öğrenebiliyor. Öğrenci velileri internet olan her yerden not verme yetkisine sahip olacaklar. Veliler kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaparak not verebilecekler. Velinin yaptıklarını öğrenciler yada öğretmenler sistemden göremezler. Bu sayede tarafsız not sistemi faaliyete geçmiş oluyor.

Anasayfa Telafide Ben de Varım E-devlet Giriş Morpa Kampüs Girişi Ozgurlukicin.com, Yemliha TOKER Projesidir.